Szczecin, czyli stolica Pomorza Zachodniego to niezwykłe miasto, które może poszczycić się mnogością placówek i wydarzeń kulturalnych. Znajdziesz tam XVIII-wieczne, zabytkowe budowle, postindustrialne zabudowania i niezwykle nowoczesny budynek Filharmonii, doceniony na arenie międzynarodowej. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie ma do zaoferowania Szczecin. Co warto zobaczyć w tym nadodrzańskim mieście? Podpowiadamy!
Kilka słów o Szczecinie
Szczecin jest największym miastem i zarazem stolicą województwa zachodniopomorskiego. Położony w północno-zachodniej części Polski stanowi tereny przygraniczne, a od Niemiec dzieli go zaledwie pół godziny drogi. Szczecin wyróżnia się aż czterema typami krajobrazu – w jego granicach występują zarówno wzgórza i wzniesienia, jak i dolina oraz równina. Miasto jest położone nad Odrą, a na jego obszarze znajduje się jezioro Dąbie, co czyni stolicę województwa zachodniopomorskiego miastem niezwykle różnorodnym i bogatym pod względem przyrodniczym.
Szczecin stanowił historyczną stolicę Księstwa Pomorskiego, później jego tereny przeszły do rąk Szwecji, Brandenburgii, Prus oraz Niemiec. W 1945 roku miasto ostatecznie znalazło się na terenach Polski, a jego bogata historia zaowocowała mnogością zabytków i różnorodnością architektoniczną całej aglomeracji szczecińskiej.
Co robić w Szczecinie?
W mieście nie sposób się nudzić, a wszystko za sprawą licznych atrakcji. Szczecin jest bogaty w wiele zabytków architektonicznych, placówki kulturalne oraz obszerne tereny zielone, gdzie miejscowi i turyści mogą odpocząć od zgiełku miasta. Przed wyjazdem do stolicy województwa zachodniopomorskiego dobrze jest sprawdzić, co tak naprawdę warto zobaczyć w Szczecinie, a miejsc godnych odwiedzenia jest mnóstwo!
Spacer pięknymi Wałami Chrobrego
Wały, rozciągające się na długość 500 metrów powstały w pierwszej połowie XX wieku. Za ich budową stoi ówczesny nadburmistrz Szczecina – Hermann Haken, który zainicjował utworzenie obszaru, nazwanego początkowo na jego cześć Tarasem Hakena. Są to tarasy widokowe, z których można podziwiać brzeg rzeki Odry oraz budynki Akademii Morskiej i Muzeum Narodowego wraz z Teatrem Współczesnym. Spacerowiczów zachwyci zabytkowy gmach Urzędu Wojewódzkiego, znajdujący się nieopodal Wałów, ale o tym później.
Zobacz także: Wały Chrobrego – spacer tarasem widokowym wzdłuż Odry. Przewodnik
Przy tarasach wybudowano fontannę oraz kamienną, dynamiczną rzeźbę, przedstawiającą walkę Herkulesa z centaurem. Wały Chrobrego stanowią wizytówkę Szczecina i do dziś zachwycają rzesze turystów. Wraz z otaczającymi je zabudowaniami przyciągają spojrzenia już podczas dojazdu do miasta, szczególnie od jego wschodniej części. Ze względu na bliskość najważniejszych zabytków jest to świetny punkt wypadowy do zwiedzania Szczecina.
Zamek Książąt Pomorskich
Na Wzgórzu Zamkowym, znajdującym się w pobliżu ujścia Odry mieścił się niegdyś gród słowiański, będący kolebką dzisiejszego Szczecina. Około XIV wieku powstał tam budynek, stanowiący przez stulecia siedzibę rodu Gryfów, którzy sprawowali władzę na terenach dawnego Księstwa Pomorskiego. Budynek Zamku był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecna, renesansowa sylwetka jest wynikiem odbudowy po II wojnie światowej.
Zobacz także: Zamek Książąt Pomorskich – zwiedzanie renesansowego zamku w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich oferuje możliwość zwiedzania indywidualnego oraz wycieczki z przewodnikiem. W obiekcie znajdują się wystawy stałe, w tym ekspozycja Muzeum Zamkowego i wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce. Turyści zaintrygowani legendą o czarownicy i klątwie książąt pomorskich mogą odwiedzić Celę Czarownic, w której prezentowana jest ekspozycja narzędzi tortur z XVI i XVII wieku.
Dodatkowo Zamek Książąt Pomorskich organizuje liczne wydarzenia jak Jarmark Bożonarodzeniowy czy Noc Kupały, czyli widowisko prezentujące tradycyjne obrzędy wczesnego średniowiecza. Ciekawą propozycją jest zwiedzanie budynku wieczorem w towarzystwie iluminacji świetlnych.
Bazylika Archikatedralna św. Jakuba – druga najwyższa świątynia w Polsce
Bazylika Archikatedralna w Szczecinie znajduje się na Starym Mieście i stanowi drugi najwyższy kościół w Polsce, zaraz po bazylice w Licheniu. Jest to ceglany budynek, reprezentujący architekturę barokową. Zwiedzając jego wnętrza warto zwrócić uwagę przede wszystkim na prezbiterium, w którym znajduje się ozdobiony mosiężnymi płaskorzeźbami stół oraz XIV-wieczny ołtarz, składający się z kilku części. We wnętrzach Bazyliki mieści się aż kilkanaście kaplic w stylu neogotyckim oraz organy kościelne, które zostały zaprojektowane tak, aby nie zasłaniać znajdującego się za nimi witraża.
Punkt widokowy
Na połowie wysokości ponad 110-metrowej wieży Bazyliki stworzono punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na rozległą panoramę miasta. Koszt wstępu na taras widokowy to 12 złotych za bilet normalny oraz 6 zł w przypadku biletu ulgowego. Atrakcja jest czynna codziennie od 10:00 do 18:00 (godziny otwarcia mogą ulec zmianie) i stanowi świetne uzupełnienie wycieczki do Szczecina, umożliwiając podziwianie miasta z zupełnie innej perspektywy.
Wizyta w Muzeum Narodowym w Szczecinie
Zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie mieszczą się w aż 6 budynkach, jednak jego najbardziej reprezentatywną siedzibą jest Gmach Główny, usytuowany przy Wałach Chrobrego. Jest to największe muzeum na terenie województwa zachodniopomorskiego, dysponujące zbiorami zabytków archeologicznych, etnograficznych oraz dziełami sztuki różnych epok.
Do ekspozycji stałych Gmachu Głównego należą między innymi wystawa „Misterium Światła”, prezentująca sztukę średniowieczną Pomorza, w tym rzeźby i obrazy przedstawiające sylwetki świętych oraz eksponaty o charakterze religijnym, pochodzące z miejscowych kościołów. Inną ciekawą propozycją dla zwiedzających jest ekspozycja poświęcona Czarnemu Kontynentowi, prezentująca marionetki z afrykańskiego teatru lalek. Jest to jedna z 3 wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie, na których turystom udostępniono zabytki pochodzące z Afryki.
Osoby zainteresowane sztuką współczesną mogą podziwiać ponad 5 tysięcy eksponatów w klasycystycznym budynku przy ulicy Staromłyńskiej. Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje obrazy, instalacje i grafiki. Zobaczysz tam dzieła malarskie zarówno szczecińskich artystów, jak i ogólnokrajowych i zagranicznych przedstawicieli awangardy.
Zbiory Gmachu Głównego Muzeum są dostępne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Muzeum Sztuki Współczesnej jest otwarte od czwartku do niedzieli w godzinach 12:00-18:00. Osoby, które lubią łączyć eksplorację miasta ze zwiedzaniem muzealnym mogą wybrać się także do pozostałych siedzib placówki: Muzeum Tradycji Regionalnych, Centrum Dialogu Przełomy, Muzeum Historii Szczecina oraz położonej w Gryficach Wystawy Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych.
Czarujące Podzamcze
Szczecińskie Podzamcze nazywane jest współcześnie „nowym Starym Miastem”, ponieważ znaczna część historycznych zabudowań uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, a ich miejsce zajęły nowe budynki. Niektóre kamienice udało się odtworzyć na wzór zabudowań przedwojennych, na przykład barokową kamienicę Moninów, znajdującą się na rogu Podzamcza.
Plac stanowi połączenie nowoczesnej architektury z budynkami o odrestaurowanych, historycznych elewacjach. To idealne miejsce na spacer bądź obiad w jednej z wielu okolicznych restauracji. Podzamcze przyciąga nie tylko turystów – ochoczo odwiedzają je również mieszkańcy Szczecina, zachęceni bogatą ofertą lokali, umiejscowionych w malowniczych zabudowaniach.
Ciekawa Łasztownia
Łasztownia, czyli wyspa rzeczna i postindustrialny teren Szczecina dziś stanowi jego kulturalne serce. W 2013 roku dokonano renowacji znajdującego się tam budynku dawnej rzeźni, który obecnie słynie jako miejsce organizacji wielu wydarzeń kulturalnych pod nazwą Stara Rzeźnia. Mieści się w niej centrum kultury, restauracja oraz księgarnia.
Na szczecińskiej Łasztowni organizowane są koncerty, spektakle i wykłady. Od niedawna odwiedzającym udostępniono Diabelski Młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta i rzeki Odry. Przed wyjazdem do Szczecina warto sprawdzić kalendarium wydarzeń na Łasztowni – na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie!
Budynek Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Budynek Filharmonii to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych budowli nowoczesnych w Szczecinie. Bryła budynku, zaprojektowana przez hiszpańsko-włoską grupę architektów była wielokrotnie wyróżniana w konkursach architektonicznych, zdobywając w 2015 roku prestiżową nagrodę Unii Europejskiej imienia Miesa van der Rohe. Jest to nowoczesne zabudowanie, które swoim wyglądem przypomina lodową bryłę, wyróżniając się na tle innych, szczecińskich budynków. Czterokondygnacyjna Filharmonia składa się między innymi z sali symfonicznej, kameralnej, sklepu muzycznego i kawiarni. Miłośnicy muzyki klasycznej mogą wybrać się do Filharmonii na jeden z koncertów orkiestry symfonicznej.
Brama Portowa i Brama Królewska
Bramy Portowa i Królewska to niezwykle ciekawe zabytki Szczecina, stanowiące fragmenty dawnych fortyfikacji pruskich. Oba budynki, utrzymane w stylu barokowym zaprojektował w XVIII wieku wybitny holenderski architekt. Budowle są bogato zdobione płaskorzeźbami, a Bramę Królewską wyróżniają rzeźbione szczyty, przedstawiające postacie mitologiczne. Przejeżdżając przez Szczecin samochodem bardzo łatwo dostrzec bramy, ponieważ znajdują się one w centrach głównych węzłów komunikacyjnych miasta. Warto się jednak zatrzymać, aby móc podziwiać płaskorzeźby na ich ścianach z bliska.
Zielony Szczecin
W Szczecinie znajdziesz mnóstwo zieleni – do spacerów zachęcają lasy, parki, zieleńce i skwery. Miejskie tereny zielone to przede wszystkim miejsce wypoczynku, ale również świetne otoczenie do uprawiania sportu czy organizacji wydarzeń kulturalnych, na przykład koncertów. Co jeszcze zachęca do odwiedzenia terenów zielonych Szczecina? Atrakcje dla dzieci, czyli przede wszystkim liczne place zabaw, urozmaicające wypoczynek na świeżym powietrzu. W międzyczasie dorośli mogą kupić kawę w jednej z parkowych kawiarni mobilnych.
Liczne parki w Szczecinie
Największym szczecińskim parkiem jest Park Kasprowicza, znajdujący się na terenie Doliny Niemierzyńskiej, nieopodal Urzędu Miasta. Park jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców Zachodniego Pomorza, którzy wybierają się do niego na spacery lub przemierzają Szczecin na rowerach. Park ozdabia sztuczne jezioro Rusałka, liczne rzeźby oraz amfiteatr, nazywany Teatrem Letnim, gdzie przy sprzyjającej pogodzie organizowane są koncerty i wydarzenia kulturalne.
Park Kasprowicza wyróżnia się bogactwem rzadkich i egzotycznych drzew i krzewów. Innym, bardzo chętnie odwiedzanym terenem zielonym w Szczecinie jest Park Żeromskiego, utworzony na obszarze dawnych cmentarzy. Mieszkańcy miasta mają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w wielu innych miejscach, między innymi w sąsiadującym z Parkiem Kasprowicza Ogrodzie Dendrologicznym czy Parku Andersa.
Zalew Szczeciński
Mnóstwo atrakcji zapewnią również okolice Szczecina. Gdzie warto pojechać po zwiedzeniu miasta? Wyjątkowym miejscem jest Zalew, położony przy Morzu Bałtyckim, stanowiący jednocześnie jego zatokę. Zalew Szczeciński mieści się na terytorium Polski oraz Niemiec. Jest wykorzystywany jako trasa żeglarska i przyciąga coraz więcej turystów jako alternatywa dla zatłoczonych w sezonie letnim plaż Morza Bałtyckiego. Po północnej stronie Zalewu Szczecińskiego, w okolicach Międzyzdrojów znajduje się Woliński Park Narodowy. Warto się tam wybrać, choćby ze względu na liczne punkty widokowe, z których można podziwiać pejzaż Bałtyku.
Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe swoją nazwę zawdzięcza zabarwieniu wody, wynikającemu z dużej zawartości węglanu wapnia. Jest to sztuczny zbiornik, położony w Parku Krajobrazowym „Puszcza Bukowa”. Miejsce funkcjonowało niegdyś jako kopalnia, ale dziś stanowi cel wycieczek rodzin z dziećmi, które ochoczo korzystają z licznych tras spacerowych. W pobliżu Jeziora Szmaragdowego znajduje się zajazd „Szmaragd”, czyli restauracja z niewielkim hotelem. Turyści mogą zwiedzić miejscowe podziemia, będące dawnymi zabudowaniami wojskowymi, jednak jest to możliwe jedynie latem.
Szczecin, otoczony malowniczymi terenami Zachodniego Pomorza to jedno z polskich miast, w których warto spędzić chociaż weekend. Może być celem wycieczki, poświęconej zwiedzaniu zabytków i eksploracji terenów miejskich lub bazą wypadową do dalszej podróży nad Morze Bałtyckie. Atrakcji Szczecina i jego okolic jest mnóstwo, więc odnajdą się tam zarówno osoby, poszukujące odpoczynku w otoczeniu przyrody, jak i miłośnicy aktywnego zwiedzania, przemierzający Szczecin na rowerach lub pieszo, pośród bogatej, miejskiej zieleni.