Szakszuka podbija podniebienia miłośników zdrowych i smacznych śniadań na całym świecie. W artykule omawiamy jej pochodzenie, a także wyjaśniamy, w jaki sposób i z jakich składników możesz ją przygotować. Poznaj różne warianty szakszuki i przyrządź pożywne śniadanie razem z nami. Zrób z nami smakowity „bałagan”!
Szakszuka – „mieszanka” arabska
Szakszuka coraz częściej gości na polskich stołach i zazwyczaj podawana jest na śniadanie. Można ją zamówić w wielu restauracjach, a w sieci aż roi się od przepisów i wariacji na jej temat. Dokładne miejsce jej pochodzenia nie jest znane, ale wiadomo, że wymyślono ją na Bliskim Wschodzie. Pojawia się głównie w kuchni Egiptu, Tunezji, Izraela czy Jemenu. Jej nazwa oznacza „bałagan, mieszankę”, co odnosi się do kluczowych składników i sposobu przygotowywania. Choć szakszuka narodziła się w krajach arabskich, dziś znana jest już niemal na całym świecie i coraz chętniej jada się ją w Europie. W poszczególnych krajach dodaje się do niej charakterystyczne dla regionów składniki, które wyróżniają ja na tle innych odmian tej potrawy.
Składniki potrzebne do przygotowania szakszuki
Szakszuka – przepis na tę potrawę jest bardzo prosty. Składa się ona bowiem z łatwo dostępnych składników, jednak kluczem do dobrego smaku jest ich jakość oraz technika przygotowania. Aby zrobić szakszukę, potrzebujesz:
- oliwę;
- pomidory;
- cebulę;
- czosnek;
- jajka;
- sól;
- pieprz;
- kmin rzymski;
- świeżą bazylię.
Jeśli korzystasz z całych pomidorów, najpierw musisz je przygotować – oczyścić, obrać i drobno pokroić. Jeśli używasz pomidorów z puszki, czynności te są oczywiście do pominięcia. Na patelni rozgrzej mocno oliwę i podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę. Następnie dodaj sprasowany czosnek i wrzuć na patelnię pomidory. Dopraw je solą, pieprzem, kminem i ewentualnie innymi przyprawami, które lubisz. Wszystko razem wymieszaj i delikatnie podsmaż. Na tym etapie możesz dodać też pikanterii potrawie, np. w postaci Harrisy, czyli past z chilli i czosnku. Gdy woda z pomidorów odparuje, na patelnię wbij jajka. Przykryj danie przykrywką i podgrzewaj na małym ogniu do chwili, aż zetną się białka. Ważne jest to, by żółtka również się nie ścięły – one muszą pozostać płynne! Gdy jajka będą gotowe, wyłóż danie na talerz i dodaj listki świeżej bazylii czy innych ulubionych ziół.
Z czym i kiedy podajemy szakszukę?
Szakszuka i różne jej warianty to najczęściej pomysły na pożywne śniadania. Danie to można zjeść jednak także na obiad czy kolację – wszystko zależy od Ciebie. Zazwyczaj szakszukę podaje się z chrupiącym chlebem lub bagietką. W niektórych wersjach tego dania poza podstawowymi składnikami znajdują się także inne dodatki – papryka, bakłażan, ciecierzyca czy mięso (mielone, chorizo, boczek).
Jeśli jeszcze nie jadłeś szakszuki, to idealny moment na to, by przyrządzić to danie. Jest łatwe i szybkie w przygotowaniu, a do tego zdrowe i pyszne. Czego można chcieć więcej? Smacznego!