Search The Query
Search

Śnieżka – wędrówka na najwyższy szczyt Karkonoszy! Dowiedz się, który szlak wybrać, jak wjechać wyciągiem, jak dostać się na Śnieżkę? Poradnik

Śnieżka

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Pierwsze pomiary karkonoskiego szczytu wskazywały, że mierzy on aż 5500 m n.p.m.! Okazało się to zupełnym nieporozumieniem, niemniej ponad dwukrotnie zawyżone wartości funkcjonowały przez blisko 200 lat, od XVI wieku i wykonania fałszywego pomiaru. Chociaż Śnieżka nie bije na głowę swoimi wymiarami, jest szczytem, którego nie można lekceważyć, ponieważ jego charakter kryje się w bardzo specyficznych warunkach klimatycznych, panujących na górze.

Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i całych Czech – fakty i ciekawostki

Najwyższy szczyt Karkonoszy leży na polsko-czeskiej granicy, co czyni go także najwyższym w Republice Czeskiej. Wznosi się 1602 m n.p.m, w głównej mierze składa się z granitu, sam szczyt tworzą tzw. skały hornfelsowe.

Na przestrzeni lat przez najwyższy szczyt Karkonoszy znajdował się w obrębie różnych państw. W przeszłości Śnieżka znajdowała się na granicy m.in.: Prus i Austrii, Niemiec i Austrii czy Polski i Czechosłowacji.

śnieżka szczyt

Przez szczyt przebiega Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, która jest szlakiem turystycznym wyznaczonym przez całe pasmo Karkonoszy; trasa naprzemiennie biegnie po stronie polskiej i czeskiej.

Nazwa szczytu była już rozpowszechniona i używana w XIX wieku i wzięła swój początek z czasownika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.

Przy odrobinie szczęścia i dobrych warunkach atmosferycznych widoczność ze Śnieżki osiąga aż 200 km! Jeśli dobrze się przyjrzysz, zobaczysz Wrocław, Pragę, masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, Izerskie czy Wałbrzyskie. Ponadto, ostatnio udało się dokonać niemożliwego. Na początku 2021 roku ze szczytu Śnieżki Artur Robak (blog 500 mm) sfotografował Alpy, a dokładnie szczyt Schneeberg, oddalony od polskiej góry o ponad 280 km!

Szlaki na Śnieżkę – który wybrać?

Dojście na karkonoski szczyt może się odbyć kilkoma ścieżkami, zależnie od Twoich możliwości, ilości czasu, jaki chcesz poświęcić i jak długą trasę chcesz przejść. Miejscami, z których najczęściej zaczyna się wyprawę, są Świątynia Wang i Karpacz. Szlaki spotykają się przy Domu Śląskim, skąd na Śnieżkę pozostaje około półgodzinne podejście.

Przy ustalaniu trasy zastanów się nad zrobieniem pętli, czyli wejściu jednym szlakiem i powrotem drugim. To na pewno urozmaici wyprawę, a przy okazji będziesz mieć szansę podziwiać więcej górskich atrakcji rozsianych wokół Śnieżki.

wejście na śnieżkę

Trasy mieszane

Trasy łączące w sobie przejścia szlakami o różnym poziomie trudności wymagają poświęcenia więcej czasu na dojście, przy równoczesnej możliwości podziwiania piękna natury u podnóży Karkonoskiego masywu.

Wędrówkę żółtym szlakiem możesz rozpocząć przy hotelu Majestic lub Kapliczce Wang. Trasa przebiega przez Polanę w Karkonoszach, gdzie wchodzi na niebieski szlak. Będziesz mieć okazję spacerować wzdłuż brzegu Małego Stawu, aż do Schroniska Samotnia. Dalej, pod Strzechą Akademicką możesz zdecydować się albo na przejście przy Kociole Białego Jaru do czarnego szlaku prowadzącego do Domu Śląskiego, lub dojście niebieskim szlakiem, aż pod samą Śnieżkę. Jest to najłatwiejszy szlak na Śnieżkę, ale wędrówka jest dość czasochłonna i długa – 4-godzinny marsz na 10-kilometrowym odcinku będzie wymagał cierpliwości, ale widoki, które Cię spotkają na pewno wynagrodzą Ci spędzony na wędrówce czas.

Alternatywą dla tej trasy jest zejście na żółty szlak przy Polanie, dalej kierując się na czerwony szlak przy Słoneczniku. Tutaj będziesz mieć okazję przejść przez Kocioł Wielkiego Stawu, a także podziwiać zalew w całej okazałości. Po drodze wejdziesz na Kopę pod Moreną (1390 m n.p.m.) oraz przejdziesz przez Równinę pod Śnieżką, skąd trafisz do schroniska Dom Śląski. Trasa nie jest trudna, przez całą odległość wyłożona kamieniami;  jej długość to 11,5 km, a przejście zajmie około 4,5 godziny.

Szlak czerwony

Wejście czerwonym szlakiem na Śnieżkę prowadzi od hotelu Orlinek, przez Dolinę Łomniki i Dom Śląski, a potem Trasą Jubileuszową i Przyjaźni Polsko-Czeskiej prosto na szczyt. Pierwszy odcinek trasy bardziej przypomina spacer pośród górskich i zapierających dech w piersiach warunków przyrodniczych niż prawdziwą górską wycieczkę. Kolejny odcinek zamienia się w bardziej wymagający – podejście jest strome, wąskie, a po deszczu także śliskie. Podejście zajmuje 3,5 godziny, do pokonania jest 7,6 km.

Ze względu na swoją charakterystykę poruszanie się tym szlakiem jest możliwe tylko w sezonie letnim. Zimą, ze względu na zagrożenie lawinowe szlak jest nieczynny.

szlak na śnieżkę

Szlak czarny

Podejście czarnym szlakiem jest zarówno najkrótszym, jak i najtrudniejszym do pokonania. Rozpocznij przy dolnym wyciągu na Małą Kopę, trasa przebiega niemal równolegle do kolejki linowej i można nią dojść do samego Domu Śląskiego, skąd na Śnieżkę udaj się czerwonym szlakiem. Ze względu na niewielkie walory widokowe, turyści często decydują się na wjazd kolejką linową „Zbyszek”. Wędrówkę rozpoczniesz przy górnej stacji wyciągu na Kopę, skąd czarny szlak poprowadzi Cię do Domu Śląskiego. Całe podejście zajmuje około 4,5 h (3 na wejście + 1,5 na zejście), długość trasy to 5,9 km.

Na Śnieżkę przez Czechy

Głównym punktem startowym podczas zdobywania szczytu Śnieżki jest miejscowość Pec pod Sněžkou – jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w czeskich Karkonoszach. Ciekawym pomysłem może być przyjazd do Czech autobusem, rozpoczęcie ataku na Śnieżkę od strony naszych sąsiadów, a drogę powrotną zaplanować szlakiem po polskiej stronie. Tak spędzony dzień będzie wyprawa nie tylko górska, zatrzymanie się w polskim i czeskim schronisku na pewno ukoi Twoje zmęczone ciało i da się nacieszyć odmiennymi smakami sąsiadujących państw. Ponadto nie możesz przejść obojętnie obok budynku poczty czeskiej, będącym najwyżej położonym obiektem pocztowy w kraju. Może zdobycie Śnieżki to odpowiedni moment, na wysłanie pocztówki do bliskich?

Szlak żółty, zielony i niebieski

Trzy, najprostsze podejścia, prowadzą na karkonoski szczyt od czeskiej strony. Każdy z nich rozpoczniesz w Pec pod Sněžkou. Dojazd z Karpacza samochodem trwa około 45 minut, na miejscu znajdziesz parking, koszt pozostawienia samochodu na jeden dzień wynosi około 125 koron, latem jest jednak szczególnie oblegany, co może stanowi problem. Alternatywą jest dojazd transgraniczną komunikacją miejską. Autobus na trasie Karpacz-Pec pod Sněžkou kursuje trzy razy dziennie, a przejazd zajmuje około 1,5 godziny.

Niebieskim szlakiem dotrzesz do Domu Śląskiego, a stamtąd podejście pod sam szczyt odbywa się Trasą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Droga większość czasu biegnie doliną, jest łagodna, ale przez to na szlaku brakuje widoków, którymi można by nacieszyć oczy. Wejście na Śnieżkę zajmuje około 3,5 godziny, podczas przejścia musisz pokonać niecałe 7,5 km.

Drugą opcją jest wejście na zielony szlak w Pec pod Sněžkou i skręcenie w żółty przy Bouda Růžohorky, który prowadzi prosto na szczyt Śnieżki. Szlak przez większość trasy przebiega blisko kolejki gondolowej, co dla niektórych może stanowić niedogodność. Przejście 6-kilometrowego szlaku nie powinno zająć dłużej niż 3 godziny.

karpacz szlaki

Kolejka gondolowa

Dolna stacja kolejki gondolowej znajduje się w Pec pod Sněžkou i prowadzi aż do podnóża Śnieżki. Przejazd kolejką trwa pół godziny, a jej funkcjonowanie w konkretnym dniu może być uzależnione od pogody. W sezonie letnim wyciąg na Śnieżkę jest otwarty codziennie od godz. 8 do 19. Za bilety na wjazd na szczyt zapłacisz od 110 (bilet dla dzieci 5-10 lat) do 210 (bilet normalny) koron.

Śnieżka zimą – czy to bezpieczne?

Każde wyjście w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, niezależnie od pory roku. Górskie wyprawy zimowe wymagają szczególnej uwagi, ze względu na niedogodne warunki, ujemne temperatury i krótką dostępność światła dziennego w tym czasie. O czym warto pamiętać i co ze sobą zabrać, aby zdobyć zaśnieżoną Śnieżkę? W Twoim plecaku powinny się znaleźć:

  • raki lub kijki trekkingowe
  • zapasowe rękawiczki (jeśli pierwsze by przemokły lub silny wiatr wyrwałby ci je z rąk)
  • papierowa mapa (na wypadek wyłączenia telefonu z zimna)
  • czołówka

Ponadto bardzo ważny jest ubiór, dostosowany do panujących na Śnieżce warunków. Zapasowa kurtka przeciwwiatrowa, buty z wysoką cholewą i wodoodporną powłoką, termiczna bielizna i ciepłe, oddychające ubrania to podstawa zimowych, górskich wypraw. Dobrze jest zastosować metodę ubierania się na cebulkę, bo lepiej ściągnąć z siebie o dwie warstwy za dużo i schować w plecak, niż mieć o jedną za mało i marznąć. Dobór ubrań wierzchnich, jak kurtka czy spodnie może być indywidualny, głównie chodzi o Twoją wygodę, ale nadal powinny być to ubrania przeznaczone na zimowe wyprawy górskie, a nie jeansy i wełniany płaszcz.

Przed decyzją o zdobyciu szczytu warto na bieżąco sprawdzać informacje podawane na oficjalnej stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy danego dnia wyjście w góry jest w ogóle możliwe, albo którymi szlakami powinno się odbyć ze względu na zamknięcie niektórych tras z powodu zagrożenia lawinowego lub zbyt dużego ryzyka wędrowania po oblodzonych kamieniach.

Ze względu na wszechobecny śnieg nie zapomnij, że czas, w jaki pokonasz trasę, z pewnością się wydłuży. O ile samo wejście może zająć podobny okres, tak z pewnością będziesz potrzebować go więcej na zejście. Im wcześniej wyjdziesz rano, tym mniejsze szanse, aby na szlaku zastał Cię zmrok. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie podróży na dwa dni, z noclegiem w schronisku.

wyciąg na kopę

Klimat na szczycie – czego możesz się spodziewać i o czym powinieneś pamiętać?

Zastanawiałeś się, czy gdzieś w Polsce będziesz mógł poczuć się prawie tak, jak na kole podbiegunowym? Wystarczy wybrać się na Śnieżkę. Na szczycie panują bardzo surowe warunki, co mogą potwierdzić prowadzone przez Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce od 1824 roku obserwacje meteorologiczne. Średnia roczna temperatura oscyluje w okolicach 0°C, miejsce to charakteryzują huraganowe wiatry. Największa odnotowana średnia 10-minutowa prędkość wiatru sięgnęła 60 m/s, czyli 234 km/h (21.02.2004). Rekordowe porywy wiatru rozpędzają się do 80 m/s (288 km/h).

Trudne warunki i surowość aury wpływają na znajdującą się na Śnieżce faunę. Tzw. piętro roślinności alpejskiej zaczyna się tu o wiele niżej niż w innych górach. Dla porównania – piętro alpejskie w Tatrach przypada na wysokość 1800-2300 m n.p.m., na Śnieżce znajduje się na 1450-1603 m n.p.m.

Przez blisko 300 dni w roku Śnieżka pozostaje spowita mgłą, a śnieg spotkasz tutaj od października do maja.

Wyprawa w Karkonosze to niezwykła przygoda, która zbliży Cię do piękna południowo-zachodnich gór Polski, pozwoli Ci poczuć siłę huraganu z każdym powiewem wiatru i niezmierną satysfakcję związana ze zdobyciem szczytu i widokami rozciągającymi się ze szczytu. Przegapić takie cuda natury byłoby grzechem, szczególnie gdy są niemal na wyciągnięcie ręki.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds