Kusi Cię Dalmacja? Chcesz odkryć uroki Bałkanów, ale z zasady omijasz duże miasta? Zobacz, dlaczego to właśnie Rogoznica zasługuje na Twoje odwiedziny. Zamiast spędzać czas w głośnym kurorcie, wybierz niewielką miejscowość, która Cię nie przytłoczy, za to pozwoli Ci się zrelaksować i w pełni wykorzystać wolny czas.
Rogoznica – podstawowe informacje
Stanowi najdalej na południe wysunięty punkt Riwiery Szybenik. W większości leży na półwyspie Gradina oraz niegdysiejszej wyspie Kopara, którą z lądem od XIX w. łączy sztuczny nasyp.
Plaże w Rogoznicy
Przyjeżdżasz z małymi dziećmi i liczą się dla Ciebie udogodnienia? A może lubisz plażować na dziko? Raz dwa znajdziesz miejsce, które spełni Twoje oczekiwania.
Plaża Art leży wschodniej części Kopary. W jej pobliżu znajduje się centrum ze sklepami i restauracjami. W zatoczce na południe od niej jest plaża Račice – bardzo blisko ośrodków wypoczynkowych.
Na stałym lądzie odwiedź plaże Šepurina i Miline. Atutem tej ostatniej jest pełna infrastruktura: prysznice, toalety, przebieralnie, wypożyczalnie parasoli i leżaków.
Prywatność zapewni Ci plaża na wyspie Jaz na zachód od Rogoznicy. I choć to prawdziwa wyspa, dostaniesz się na nią pieszo przez płytką wodę.
Najlepsze atrakcje w chorwackiej Rogoznicy
W mieście wynajmiesz łódkę, żeby zwiedzić pobliskie wyspy i zatoki. To świetne miejsce również dla miłośników sportów wodnych – windsurfingu i nurkowania. Nie masz samochodu, a marzy Ci się wycieczka do pobliskich miejscowości? Bez problemu go wypożyczysz.
Większość usług turystycznych znajdziesz na Marina Frapa, czyli głównym bulwarze Rogoznicy. Tutaj znajduje się też sztuczna wyspa z restauracjami, barami, hotelami i klubem nocnym.
To nie wszystko. Dla miłośników historii i przyrody Rogoznica również ma kilka niespodzianek.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Prezentuje styl barokowo-neogotycki, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1615 r., kiedy to jeszcze nosił nazwę św. Mikołaja. Wokół kościoła są nagrobki, których daty sięgają początków osadnictwa na Koparze (XV i XVI w.), dokąd miejscowa ludność uciekała przed atakami armii otomańskiej.
Kościół św. Mikołaja
Gotycka niewielka świątynia stoi przy zatoce Lozica. Pochodzi z XIV w., choć niektórzy twierdzą, że nawet z XIII w. Służyła Franciszkanom i emigrantom, którzy wraz z zakonnikami przenieśli się z Bośni w 1301 r., żeby uchronić się przed najazdami Otomanów.
Warte uwagi są znów nagrobki przy kościele – mają astronomiczne symbole, przedstawienia narzędzi rolnych i siedmioramienne gwiazdy. Wśród nich znajduje się też płyta z łacińską inskrypcją gotykiem – unikat w skali europejskiej.
Oko Smoka
Prawdziwa nazwa geograficzna to Jezioro Zmajevo. Nazwa pochodzi od legendy o smoku i kształtu – nieregularnego owalu wypełnionego wodą morską. Leży na półwyspie Gradina, a otaczają go klify o wysokości od 4 do nawet 24 metrów. Zachwyca przyrodą, kolorami i kusi miłośników przygód, żeby spróbowali swoich sił w skokach do wody z urwiska.
Rogoznica – co zobaczyć w okolicy?
Miasteczko jest niewielkie. Kiedy więc poznasz wszystkie jego sekrety, odwiedź pobliskie atrakcje – zobacz pomysły w sam raz na jednodniowy wypad.
Wycieczka do Szybeniku
Wycieczka do Szybeniku to obowiązkowy punkt na liście, u osób spędzających wakacje w Rogoznicy. W 40 minut dotrzesz do miasta, w którym przez wieki mieszały się wpływy weneckie i austro-węgierskie.
Zabytki historyczne Szybeniku
O burzliwej przeszłości tego miejsca świadczą 4 twierdze: św. Michała (XI w.), św. Mikołaja (XVI w., na liście UNESCO), św. Jana i Warownia Barone (obie z XVII w.).
Główną świątynią jest gotycko-renesansowa katedra św. Jakuba. Budowa rozpoczęła się w XV w. i trwała 100 lat. Wart uwagi jest także gotycki klasztor Franciszkański z XIV w., który w XVII w. zyskał barokowe zdobienia na suficie.
Zobacz także: Szybenik (Šibenik) – jakie plaże i atrakcje warto odwiedzić?
Muzeum Miejskie w Szybeniku działa od 1925 r. i prezentuje zbiory archeologiczne etnograficzne oraz historyczne. Co ciekawe, nie ma w nim rzymskich zabytków, bo starożytni Rzymianie nigdy nie dotarli na teren dzisiejszego miasta.
Atrakcje przyrodnicze w Szybeniku
Park Narodowy Kornati to archipelag ze 150 wyspami na zaledwie 320 km2. Czyni go to najgęstszym skupiskiem wysp na Morzu Śródziemnym. Charakteryzuje się ubogą roślinnością z uwagi na słabe opady.
Największą wyspą jest Kornat z Fortem Tarac Tureta z VI w., jaskinią Stiniva (34 m) i wzgórzem Metlina (237 m. n.p.m.). Żeby odkryć całe piękno parku, wypożycz łódkę.
Zanurkuj i zobacz, jak wyglądają rafy, a nocą przyjrzyj się gwiazdom – widać je wyraźnie, bo do Kornati nie dociera łuna miejskich świateł.
Całkiem inny charakter ma Park Narodowy Rzeki Krka. Wyróżnia się wodospadami oraz bogatą florą i fauną. Zamieszkują go liczne gatunki ptaków i pod względem ornitologicznym to jeden z najcenniejszych obszarów w Europie.
Wakacje w Trogirze
Spędzając wakacje w Trogirze, zobaczymy kulturowy miks wpływów weneckich i austro-węgierskich uzupełniają liczne zabytki – romańskie, gotyckie, renesansowe i barokowe. Z Rogoznicy dojedziesz tu w pół godziny samochodem.
Stare miasto leży na wysepce między stałym lądem a wyspą Čiovo i z uwagi na bogate dziedzictwo kulturowe znalazło się na liście UNESCO.
Wśród zabudowań wyróżniają się: bramy miejskie – północna (XV w.) i południowa (XVI w.), mury (XIII w.), loggia (XIV w.), ratusz w stylu weneckim (XV w.) i twierdza Kamerlengo (XV w.).
Ciekawym obiektem jest katedra św. Wawrzyńca, której budowa rozpoczęła się w XII w. i zakończyła w XVI w. Dzwonnica katedralna stanowi świetny punkt widokowy na okolicę, wyspy i Split.
Do dziś zachował się Pałac Ćipiko z XIII w., własność jednej z najbogatszych rodzin. Inna prywatna siedziba to Pałac Stafileo z XV w., w którym obecnie mieści się pensjonat.
Przylądek Planka
Łączy północny i południowy Adriatyk pod względem geograficznym i klimatycznym. Występują tu silne prądy i fale, które potrafią oszukać najwytrawniejszych żeglarzy, o czym świadczy kilka wraków w okolicy.
W 1324 r. na przylądku powstał kościół św. Jana z Trogiru, jako wotum w podziękowaniu za cud. Według podań kiedy statek króla Węgier, Colomana, zaczął tonąć, Jan z Trogiru przeszedł po powierzchni morza i wybawił władcę z opresji.
Rogoznica – noclegi
Apartments Marta na wyspie Kopara oferuje pokoje z kuchnią, łazienką i balkonem lub tarasem. Wystarczy, że zrobisz kilka kroków z zacisznego niewielkiego pensjonatu, żeby znaleźć się na plaży Račice.
10 minut spacerem od centrum Rogoznicy znajduje się Villa More z 5 sypialniami, tarasem i ogrodem. Gospodarze oferują ją na wyłączność, więc przyjedź z rodziną i przyjaciółmi. Do morza jest zaledwie 10 m – przejdź przez kamienną bramę i wskocz prosto do wody.
Podczas najbliższych wakacji zamierzasz bez opamiętania korzystać z luksusów? Zwróć uwagę na obiekt Marina Frapa Resort Rogoznica między Adriatykiem a Okiem Smoka. Czekają tu na Ciebie apartamenty, pokoje, restauracje, prywatny basen, centrum fitness i kręgielnia, a także korty do squasha.
Rogoznica to miejsce, w którym poznasz historię tej części Dalmacji i sprawdzisz, czy legenda o smoku, który żyje w jeziorze Zmajevo, jest prawdziwa. A kiedy już to zrobisz, wyruszysz stąd dalej do pobliskich atrakcji – zarówno drogą morską, jak i lądową.