papua-nowa gwinea praktyczne informacje

Papua-Nowa Gwinea - praktyczne informacje

Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Papui-Nowej Gwinei, zachęcamy do skorzystania z naszej ściągawki praktycznych informacji. Pod artykułem znajdziecie także linki do artykułów rozszerzających informacje o kraju.

Stolica: Port Moresby
Powierzchnia: 462 840 km²
Ludność: 8 959 263
Język: angielski, tok pisin, hiri motu
Waluta: kina (PGK)
Religia: protestantyzm
Tablice rejestracyjne: PNG
Wiza: wymagana
Szczepienia: zalecane

Ważne numery:

Nr kierunkowy: +675
Pogotowie ratunkowe: 111
Policja: 000
Straż pożarna: 110

Ogólne wymagania wjazdowe:

Wizę typu „on arrival” można uzyskać na lotniczych przejściach granicznych m.in. w Moresby i Rabaul. Dokument przeznaczony dla turystów jest wydawany na 60 dni.

Można się o nią ubiegać w placówce dyplomatycznej w Brukseli, ponieważ to tam znajduje się najbliższy punkt dla polskich obywateli.

Prawo jazdy:

Aby kierować pojazdem należy mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy. Nie ma problemu z wypożyczeniem auta, na miejscu jest mnóstwo firm.

Obowiązuje ruch lewostronny, więc zwróć szczególną uwagę podczas jazdy nocą – w tym kraju często zdarza się, że jeżeli kierowca spowoduje śmierć rdzennego mieszkańca, rodzina może próbować się zemścić. Pamiętaj też, aby nie zostawiać w aucie kosztowności, również podczas jazdy zamykaj szyby i blokuj drzwi.

Czas lokalny w Papui-Nowej Gwinei:

Papua-Nowa Gwinea znajduje się w strefie czasowej UTC +1, zatem jeśli miesiącach zimowych w Polsce jest godzina 18:00, tam będzie 3:00 w nocy następnego dnia. W lecie różnica będzie mniejsza o godzinę. Hiri to pewna odmiana języka motu, która została wchłonięta zwłaszcza do rozmów biznesowych. Co ciekawe, ani hiri, ani motu nie są wzajemnie rozumiane.

Język urzędowy w Papui-Nowej Gwinei:

Za oficjalne języki uznaje się angielski, tok pisin oaz hiri motu. Tok pisin jest językiem ojczystym dla blisko 120 000 mieszkańców, pełni też rolę języka wehikularnego, czyli takiego, który jest używany podczas spotkań handlowych, gdzie istnieje duża różnorodność językowa. Hiri motu to

Napięcie i rodzaj gniazdka:

Napięcie prądu w tym kraju wynosi 110 V przy częstotliwości 60 Hz. Gniazdka są odpowiednie dla wtyczek typu I, czyli wersji australijskiej.

Porady tranzytowe:

Warto poruszać się łodzią lub statkiem, linie wodne łączą prawie wszystkie wybrzeża i wyspy. Dobrym rozwiązaniem jest też wynajęcia własnego przewoźnika – można to zrobić za naprawdę niską cenę!

Szczepienia:

Na terenie Papui-Nowej Gwinei występuje zagrożenie zarażenia się chorobami zakaźnymi. Szczególnie warto zabezpieczyć się przed malarią, febrą, gruźlicą, dengą oraz tyfusem. Odnotowano również przypadki śmierci po ataku meduzy lub innych morskich stworzeń.

Podstawowe zwroty po angielsku:

Dzień dobry – Good morning [gud monyn]
Do widzenia – Good bye [gud baj]
Dobry wieczór – Good evening [gud iwnyn]
Dobranoc – Good night [gud najt]
Cześć! – Hi! [haj]
Tak – Yes [jes]
Nie – No
Dziękuję – Thanks [fenks]

Święta i dni wolne od pracy w 2021 roku:

1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
2 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek
4 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
14 czerwca (poniedziałek) – Urodziny Królowej
23 lipca (piątek) – Narodowy Dzień Pamięci
26 sierpnia (czwartek) – Narodowy Dzień Pokuty
16 września (czwartek) – Święto Niepodległości
25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie

Ambasada i Konsulat Polski w Papui-Nowej Gwinei:

Na terenie Papui-Nowej Gwinei niestety nie ma placówki ambasadorskiej. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy dyplomatycznej, możesz skorzystać z usług Konsula Honorowego lub ambasadora dowolnego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej w Madangu
Konsul Honorowy: Jan Czuba
Madang 511, Papua New Guinea, adres korespondencyjny: PO Box 483, Madang 511
telefon: +675 422 2937 lub +675 422 1135, faks: +675 422 2853
jczuba@dwu.ac.pg