Między Warszawą a Łodzią znajduje się miasto Skierniewice, które jest znane z ogrodów oraz wagonów, które były wykorzystywane w produkcjach filmowych takich jak Lista Schindlera. Zwiedzając miasto, warto także odwiedzić teren Pałacu Prymasowskiego, o którym dowiesz się z tego artykułu!
Gdzie jest Pałac Prymasowski?
Pałac znajduje się w Skierniewicach (woj. łódzkie) – w połowie drogi między Warszawą a Łodzią. Dokładny adres pałacu to – ul. Prymasowska 6, 96-100, Skierniewice. Miasto uznawane jest za krajową Stolicę Nauk Ogrodniczych. Sam budynek otacza piękny park krajobrazowy, który robi niesamowite wrażenie zarówno latem, jak i zimą. Jest to idealne miejsce na spędzenie słonecznego popołudnia z rodziną na spacerze.
Historia XVII wiecznego pałacu
Budowa skierniewickiego kompleksu pałacowo-parkowego została rozpoczęta na polecenie prymasa – Wojciecha Baranowskiego w 1610 roku i trwała 9 lat. Projektem zajął się polski architekt niemieckiego pochodzenia – Efraim Schroeger, który specjalizował się w stylu klasycystycznym. Budynek niestety został uszkodzony podczas najazdu szwedzkiego. W XVII w. był kilkukrotnie odnawiany, aż do 1780 roku, kiedy przybrał ostateczną formę. Od tamtego czasu do 1793 roku (II rozbiór Polski) pałac był zamieszkiwany przez prymasów.
W 1884 roku Skierniewice dostały miano Światowej Stolicy Dyplomacji. Wówczas odbył się zjazd Trzech Czarnych Orłów:
- Aleksandra III – cesarz Rosji,
- Franciszka Józefa – cesarz Austro-Wegier,
- Wilhelma I – cesarz Niemiec.
Zorganizowane spotkanie w Pałacu Prymasowskim miało na celu odnowienie „świętego przymierza” z 1881 roku i uzgodnienie dalszych planów co do Europy, ponieważ razem 3 cesarstwa zajmowały ponad połowę powierzchni kontynentu.
Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości w 1918 roku budynek został przekazany jako ośrodek naukowy i doświadczalny. Przekształcono go na filię należącą do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, co trwało zaledwie 21 lat do momentu rozpoczęcia II wojny światowej. W tym czasie pałac służył jako rezydencja Adolfa Hitlera i rządów okupacji. Po wojnie pałac trafił z powrotem do władz uczelni.
Zwiedzanie pałacu
Wstęp na teren dworu jest bezpłatny i otwarty dla każdego w godzinach pracy Instytutu. Samo wejście do pałacu nie jest zawsze możliwe. Zwiedzanie odbywa się tylko w pierwszą sobotę każdego miesiąca w godzinach od 10:00 do 15:00. Warto wybrać się na jednodniową wycieczkę, aby zobaczyć wnętrza, jakie skrywa pałac:
- sala za lustrem,
- kaplica,
- biblioteka.
Podczas zwiedzania uwagę warto także zwrócić na sufit w sali Pod Jutrzenką, gdzie namalowany został wizerunek bogini świtu z twarzą Anny Grudzińskiej – żony wielkiego księcia Konstantego z dynastii Romanow z 1835 roku. Autorem malowidła jest polski portrecista i przedstawiciel malarstwa klasycystycznego – Antoni Blank.
Zespół pałacowy
Cały zespół pałacowy arcybiskupów gnieźnieńskich zajmuje powierzchnię 30 ha, co przyczynia się do tego, że jest to jedna z ciekawszych atrakcji, z jakiej znane są Skierniewice. Zabytki, które składają się na całość zespołu pałacowego to:
- Pałac,
- Park,
- Wozownie,
- Oficyny (I, III, III),
- Kuchnię,
- Holendernię,
- Bramę z kordegardami,
Pałacyk myśliwski
Do zespołu należy także pałacyk myśliwski Sabediany zwany willą Aleksandrią, który znajduje się w parku po drugiej stronie torów. Został zbudowany w 1841 roku zgodnie z projektem Adama Idźkowskiego. Budynek wykorzystywany był przez Instytut Ogrodnictwa, ale niedawno został wystawiony na sprzedaż za 4,5 mln zł.
Nazwa Sabediany odnosi się do historii ówczesnego właściciela willi – księcia Bariatyńskiego, który więził Czerkieskę, które w XIX wieku były symbolem namiętności. Książę porównywał kobietę do królowej Saby i bogini Diany, stąd też nazwa Sabadiana.
Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw
W Skierniewicach od 1977 roku odbywa się tradycyjne ogólnopolskie święto celebrujące kwiaty, owoce i warzywa, które trwa dwa dni. Organizowane jest przez współpracę władz miasta i Instytutu Ogrodniczego, które ma swoją siedzibę w pałacu Prymasowskim. Co roku organizowane jest w trzeci weekend września.
Podczas święta Kwiatów Owoców i Warzyw można wziąć udział w wielu atrakcjach. Odbywa się również degustacja różnych dań z owoców i warzyw uprawnych. W 2021 roku gościnnie wystąpił kucharz Pascal Brodnicki, który prowadził występ kulinarny podczas Festiwalu Roślinożercy.
Podczas święta odbywają się także Targi Ogrodniczo-Rolne, podczas których można porozmawiać z pracownikami naukowymi Instytutu Ogrodnictwa, którzy pomogą doradzić jak zajmować się roślinami i własnym ogrodem. Przy okazji odbywa się wystawa kwiatów, owoców i warzyw, a nawet prowadzony jest konkurs na „Największy owoc i warzywo”.
Pałac Prymasowski jest ważną częścią historii Polski. Szczególnie warto zaplanować jego zwiedzanie przy okazji święta Kwiatów Owoców i Warzyw. Miasto wówczas tętni życiem, a organizowane atrakcje zachęcają do integrowania się z innymi w swojskim, przyjaznym gronie.