Wenecki Palazzo Ducale, czyli Pałac Dożów jest jednym z najbardziej znanych symboli słynnego włoskiego miasta, a przy tym pomnikowym przykładem europejskiej sztuki gotyckiej. Bogato zdobiony tak na zewnątrz, jak w środku od stu lat zachwyca turystów z całego świata. Chcesz zwiedzić Pałac Dożów? Nim go ujrzysz, poznaj jego historię, sztukę i ceny biletów.
Pałac Dożów w Wenecji i jego historia
Pierwszy budynek w tym miejscu został wzniesiony już w czasach wczesnego średniowiecza. Był nim zamek wybudowany na potrzeby bizantyńskiego garnizonu. Na początku IX wieku fortecę wyburzono, a na jej miejscu postawiono siedzibę władz Republiki Weneckiej.
Pierwotny Pałac Dożów nie dotrwał jednak do naszych czasów. Spłonął on podczas rozruchów, które miały miejsce w mieście w X wieku. W kolejnych stuleciach jeszcze wielokrotnie dochodziło do pożarów. Zarówno one, jak i bieżące potrzeby przyczyniały się do kolejnych zmian w architekturze, jakim poddawano Pałac Dożów. Wenecja z czasem straciła na znaczeniu, aż w 1797 roku licząca 1100 lat republika została zlikwidowana przez Napoleona Bonaparte.
W kolejnych wiekach w Pałacu Dożów rezydowali przedstawiciele władz francuskich, a później austriackich. W wyniku procesu jednoczenia Włoch i (równocześnie) trwającej wojny prusko-austriackiej, będące w sojuszu z Prusami Włochy otrzymały w 1866 roku Wenecję kosztem Austrii. Wówczas do Pałacu Dożów wprowadziły się urzędy włoskie.
Na początku wieku XX państwo włoskie postanowiło uczynić z Pałacu Dożów atrakcję turystyczną. W 1923 roku mieszczące się w nim urzędy przeniesiono w inne miejsca. Tym samym, po raz pierwszy od ponad 1000 lat, gmach ten stracił swój administracyjny charakter. Zyskała jednak na tym sama Wenecja. Pałac Dożów stał się bowiem jedną z turystycznych wizytówek miasta.
Pałac Dożów – ciekawostki
Pałac Dożów zachwyca swoją nie tylko piękną, ale także niezwykle przemyślaną architekturą. Kolejni włoscy mistrzowie przerabiali i dodawali nowe elementy w taki sposób, by nie zaburzyć wyglądu gmachu. Jest jednak pewien element, który przeczy temu twierdzeniu. Są nim kolumny, które można zobaczyć na fasadzie Pałacu Dożów od strony pl. św. Marka.
Niemal wszystkie kolumny są białe. Jednak dwie wyróżniają się czerwoną barwą. Dlaczego? Tego nie wiadomo na pewno, choć istnieją dwie hipotezy to wyjaśniające. Według pierwszej to właśnie między nimi stał doża podczas uroczystości państwowych. Jako drugie wyjaśnienie przyjmuje się, że między czerwonymi kolumnami ogłaszano wyroki śmierci.
Inną rzeczą, która może zastanawiać zwiedzających Pałac Dożów turystów, jest puste miejsce przeznaczone dla jednego z przywódców Republiki Weneckiej. Wszystkich 76 dożów bowiem sportretowano, a ich wizerunki wiszą w Sala del Maggior Consiglio, czyli Sali Wielkiej Rady.
Zakryty obraz symbolicznie skrywa twarz Marino Faliero, doży w latach 1354 – 1355. Został on ścięty za zawiązanie spisku przeciw weneckiej arystokracji. Z tego względu zamiast jego wizerunku, na czarnym polu widnieje łaciński napis, który po polsku brzmi To miejsce zarezerwowane dla Marino Faliero, ściętego za jego przestępstwa.
Charakterystyka budowli
Nic tak bardzo nie pokazuje potęgi gospodarczej i politycznej państwa, jak okazałe budowle państwowe. Doskonałym przykładem jest właśnie Pałac Dożów. Wenecja, która w średniowieczu była jednym z najważniejszych państw europejskich, mogła pozwolić sobie na budowę obiektu, który jest perłą architektury gotyckiej.
Tworzony przez artystów takich jak Bartolomeo i Giovanni Buono, Antonio Rizzo czy Antonio da Ponte Pałac Dożów to budynek łączący w sobie wielkość z niezwykle lekką formą. Stało się to możliwe za sprawą smukłych kolumn, ostrych łuków i ażurowych wykończeń arkad.
Nad nimi wznosi się górna część budynku, wykonana z białego i różowego marmuru urozmaiconego motywami geometrycznymi. Palazzo Ducale zdobią też różnej wielkości okna z fantazyjnymi maswerkami (wzorami zdobiącymi górną część okien) i rzeźbione balkony.
Bogate zdobienia są z resztą widoczne na każdym elemencie budynku. Duża liczba rzeźb to cecha charakterystyczna tzw. gotyku płomienistego. Znaleźć tu można zarówno wizerunek doży Andrei Grittiego klęczącego przed lwem św. Marka, jak i herb rodowy innego władcy Republiki – Marino Grimaniego.
Dopatrzyć się można również wyobrażeń innych osób – m.in. Mojżesza, Arystotelesa i Trajana. Wiele innych rzeźb przedstawia postaci biblijne, takie jak Adam i Ewa oraz archaniołowie. Warte uwagi są też Schody Gigantów dłuta Antonio Rizzo, które prowadzą do najbardziej reprezentacyjnych wnętrz pałacu.
Pałac Dożów – wnętrze
Najważniejszym pomieszczeniem jest Sala del Maggior Consiglio, czyli Sala Wielkiej Rady, w której odbywało się uchwalanie nowych praw. Imponują już same jej rozmiary wynoszące 53 m długości, 26 szerokości i 10 m wysokości. Największym obrazem w tym pomieszczeniu jest Raj pędzla Jacopo Tintoretto. Na pozostałych ścianach upamiętniono wygrane przez flotę wenecką bitwy i panujących dożów.
Na uwagę zasługuje także Sala dei Cuoi, czyli Sala Skórzana. Swoją nazwę zawdzięcza pokryciu ścian skórami, na których namalowane są motywy abstrakcyjne. W czasach Republiki służyła jako archiwum Sala della Quarantia Criminal, czyli Sali Trybunału Karnego.
W wielu miejscach umieszczone są ponadto wizerunki dawnych urzędników weneckich. Przykładem jest Sala dell’ Avogaria de Comun, czyli Sala Prokuratorów Publicznych. Zatrudnione tu osoby zajmowały się kontrolowaniem praworządności pozostałych instytucji państwa.
Pałac Dożów – bilety
Siedziba dawnych władców Republiki to tylko jeden z kilku zachwycających zabytków, jakie posiada Wenecja. Pałac Dożów można zwiedzać osobno, ale nie tylko. Cena biletu normalnego wynosi 25 €, a ulgowego 13 €. Tańszy bilet przysługuje dzieciom, młodzieży oraz studentom do 25 roku życia i osobom, które ukończyły 65 lat.
Pałac Dożów – zwiedzanie
Bilet obejmuje zwiedzanie nie tylko sal Pałacu Dożów, ale również kilku muzeów z cennymi zbiorami. W Muzeum Correra można zapoznać się z kolekcją starych map, rzeźb, portretów i mebli związanych z historią Wenecji.
Narodowe Muzeum Archeologiczne jest z kolei miejscem, któremu zamożne rody Republiki od XVI wieku oferowały artefakty starożytnej sztuki rzymskiej i greckiej – ceramikę, monety, rzeźby i płaskorzeźby. Oprócz nich w zbiorach są także m.in. dwie egipskie mumie.
W cenie biletu zawiera się również zwiedzanie Biblioteki Marciana (św. Marka). Są w niej umieszczone setki starożytnych manuskryptów rzymskich, greckich i bizantyńskich.
Pałac Dożów można zwiedzać również w innych kombinacjach. Biura podróży oferują wycieczki zawierające w cenie usługi również wejście do Bazyliki św. Marka, budynków Starej i Nowej Prokuracji, wieżę zegarową itd.
Pałac Dożów to perła architektury europejskiej pokazująca dawną potęgę i bogactwo Wenecji. Choć 1000-letnie republika upadła, pozostałe po niej zabytki nadal zachwycają, przypominając o kunszcie wielkich mistrzów malarstwa i rzeźby. Bez wątpienia Palazzo Ducale to zabytek będący jednym z największych skarbów Europy.