Atrakcje Szanghaju przyciągają do miasta każdego roku ogromne rzesze turystów. Miasto, które z pocztówkowych zdjęć możemy kojarzyć jako nowoczesną i pełną drapaczy chmur metropolię, jest niezwykle zróżnicowane. Okazuje się, że wśród modernistycznych zabudowań znajdują się też wspaniałe, pełne zapierającej dech w piersiach roślinności ogrody, które pozwalają odetchnąć i napawać się urokami przyrody. Jednym z takich miejsc jest Ogród Yuyuan, o którym opowiada niniejszy artykuł.
Kilka słów o ogrodach Yuyuan w Szanghaju
Ogród Yuyuan to zabytkowy kompleks ogrodów znajdujący się w Szanghaju, na terenie tamtejszego Starego Miasta. Ogrody powstawały w latach 1559-1577 na życzenie gubernatora Syczuanu, którym był wówczas Pan Yunduan. Mężczyzna chciał, by to miejsce było oazą wypoczynku dla jego starego ojca.
U schyłku dynastii Ming, gdy ród Pan przestał istnieć, ogrodem nikt się nie zajmował. Miejsce to popadło w ruinę, a odnowiono je dopiero w XVIII, w latach 1760-1780. Kolejne zniszczenie nadeszło w trakcie wojen opiumowych i powstania tajpingów, do których doszło w XIX wieku.
Powstanie Chińskiej Republiki Ludowej przyczyniło się do ponownej odbudowy ogrodów, więc w latach 1956-1961 przeprowadzono całkowitą renowację tego wyjątkowego miejsca. Po odnowieniu zielonych terenów, wpisano je na listę zabytków i stały się one otwartym, publicznym parkiem.
Więcej o Szanghaju przeczytasz w naszym artykule: Szanghaj – najludniejsze miasto w Chinach
Cały ogród jest bardzo duży, ponieważ zajmuje aż 2 hektary powierzchni. Składa się z kilku mniejszych części, które są od siebie pooddzielane białymi murami ozdobionymi podobiznami smoków.
Dziś jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji Szanghaju, a nieopodal znajduje się także wiele innych, wartych odwiedzenia miejsc.
Co zobaczyć w Yuyuan?
Ogrody Yuyuan to wbrew pozorom nie tylko zachwycająca roślinność, ale też wiele imponujących zbiorników wodnych, głazów, pawilonów, mostków i okazów architektonicznych. Oto atrakcje, które koniecznie musisz tam zobaczyć:
Klasyczna chińska architektura
Chińskie ogrody często wyglądają niczym dzieła sztuki. Nie inaczej jest również w tym przypadku. Na zwieńczeniach białych murów, które dzielą ogród na sześć części, znajdują się głowy smoków, a pod nimi małe ropuchy. Symbole te zostały tam zamieszczone nieprzypadkowo, ponieważ smok w kulturze chińskiej oznacza szczęście i siłę, a ropucha długowieczność.
Wszystkie znajdujące się w ogrodzie obiekty architektoniczne swoim stylem nawiązują do starego, tradycyjnego stylu chińskiego. Właściwie całe Stare Miasto składa się z tego typu budowli. Na każdym kroku można spotkać czerwono-różowe budynki z charakterystycznymi czarnymi, wygiętymi dachami. Wszystkie te obiekty, pamiętające czasy dynastii Ming, tworzą niezwykły klimat miejsca. Te budynki z pewnością cię zachwycą!
Wielka Skała
Wielka Skała, która jest jedną z najpopularniejszych atrakcji ogrodu, ma aż 14 metrów wysokości. Jej charakterystyczną cechą jest nieregularny kształt. Znajduje się ona blisko wejścia do Yuyuan, więc naprawdę trudno ją przeoczyć. Jest to najstarsza forma skalna w tamtym regionie rzeki Jangcy. Po wejściu na nią można z góry obserwować piękny Ogród Yuyuan.
Cuixiu Hall
Nieopodal Wielkiej Skały znajduje się klimatyczny pawilon, który dookoła otoczony jest bujną roślinnością w postaci drzew i kwiatów. Powstał w 1760 roku. Jest to miejsce idealnie nadające się do medytacji i relaksu. Można tam także napotkać wiele straganów z pamiątkami takimi jak magnesy, pocztówki czy ręcznie robione bransoletki.
Sansui Hall
Sansui Hall to duży budynek podzielony na 5 mniejszych sal. Budowla ma aż 9 metrów wysokości, co robi naprawdę duże wrażenie. Dawniej była miejscem rozrywek i zabaw, a później przekształciła się w miejsce uroczystości rządowych i spotkań naukowców. Sansui to słowo, które w Chinach kojarzy się z pomyślnością i szczęściem. Ten symbol szczęścia jest jednym z głównych budynków całego ogrodu.
Dianchun Hall
Dianchun Hall to kolejna sala znajdująca się w ogrodach. To właśnie tam spotykali się przedstawiciele grupy rebeliantów Xiao dao Hui. Aktualnie turyści wewnątrz budynku mogą odwiedzić muzeum. Znajdują się w nim okazy z czasów walk przeciwko rządom dynastii Quing.
Exquisite Jade Rock
Kolejnym niezwykle popularnym miejscem w Ogrodach Yuyuan jest wysoka na ponad 3 metry skała Exquisite Jade Rock. Posiada ona bardzo charakterystyczne otwory. Jeśli wleje się wodę na górze kamienia, wyleci ona przez wszystkie 72 otwory, co tworzy naprawdę imponujący widok. Jeśli natomiast zapali się kadzidło u podnóży kamienia, dym wydostanie się przez kilkadziesiąt wspomnianych szczelin i poleci ku górze. W ogrodzie znajduje się także pawilon Yuhua Hall, który powstał w taki sposób, by możliwe było podziwianie z jego okien właśnie Exquisite Jade Rock.
Ogrody Yuyuan – porady dla zwiedzających
W dotarciu do Starego Miasta pomocne jest metro w Szanghaju, które jest świetnie rozbudowane. Jeśli chcesz udać się do słynnych ogrodów, wysiądź na stacji Yuyuan Station, do której prowadzi linia numer 10.
By dotrzeć do celu, czyli Ogrodu Yuyuan, trzeba przedrzeć się przez zawiłe, lecz niezwykle klimatyczne i piękne uliczki. Chińska architektura pamiętająca czasy dynastii Ming robi wrażenie nie tylko na turystach, ale i Chińczykach, którzy chętnie odwiedzają tę część miasta wraz ze swoimi rodzinami.
Warto zatem skorzystać nie tylko z ogrodów, ale też napawać się spacerem, który nas do nich prowadzi. Wystarczy obserwować wszystko to, co mijamy na swojej drodze, ponieważ całe Stare Miasto w Szanghaju jest zdecydowanie warte uwagi. Znajduje się tam mnóstwo sklepów z pamiątkami czy lokalnym rękodziełem. Można zatrzymać się także w klimatycznych kawiarniach i restauracjach.
Godna uwagi jest także Świątynia Boga Miasta, która znajduje się niedaleko ogrodów. Powstała ona w celu upamiętnienia momentu uzyskania przez Szanghaj statusu miasta. Później na drodze do ogrodów należy przejść przez Most Dziewięciu Zakrętów, który według wierzeń odgania złe duchy. Tuż obok znajduje się słynna Herbaciarnia Huxinting, do której naprawdę warto wstąpić, by skosztować tradycyjnych chińskich naparów. Podczas wizyty można otrzymać też pamiątki i przekąski.
Najważniejszą radą, którą można otrzymać przed wizytą w Ogrodzie Yuyuan, poza skupianiem się też na urokach Starego Miasta, jest zaplanowanie odpowiedniej ilości czasu. Teren ogrodu jest naprawdę ogromny, dlatego na zwiedzanie warto poświęcić minimum 2 godziny. Najlepiej jednak przeznaczyć na to jeszcze więcej czasu i spędzić tam nawet pół dnia. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ogród to nie tylko opisane wyżej główne atrakcje, ale spójna całość, która zachwyca właściwie na każdym kroku.
Bardzo ciekawym zabiegiem zastosowanym na terenie ogrodu są nietypowe okrągłe przejścia znajdujące się w charakterystycznych białych murach. Tworzą one wrażenie korytarzy czy labiryntu, przez który trzeba się przedostać. Okrągłe bramy są bardzo atrakcyjne wizualnie, co sprawia, że są też chętnie fotografowane.
Przechadzając się po terenie ogrodu pamiętaj, by patrzeć nie tylko dookoła siebie, ale też ku górze. Dachy znajdujących się tam pawilonów często ozdobione są niezwykłymi posążkami, które dopełniają klimat całego miejsca. Warto także spoglądać w dół, szczególnie podczas przechodzenia przez kładki, ponieważ można dostrzec wtedy kolorowe ryby żyjące w tamtejszych zbiornikach wodnych. Czas i skupienie to dwa elementy, które pozwolą wykorzystać chwile w szanghajskim ogrodzie w stu procentach.
Warto też zaopatrzyć się w mapę, ponieważ wśród krętych ścieżek naprawdę łatwo się zgubić. Mapa z pewnością pomoże w odnalezieniu najważniejszych atrakcji oraz upewnieniu się, że zobaczyliśmy jak największą część ogrodu. I pamiętaj, by uważać na złodziei kieszonkowych! Szczególnie mocno pilnuj swoich rzeczy, gdy ogród jest zatłoczony.
Kiedy najlepiej odwiedzić ogrody w Szanghaju?
Najlepszymi porami roku na zwiedzanie Szanghaju są wiosna i jesień. Lata są dam dość duszne, a zimy nie oferują zbyt przyjemnych temperatur. Marzec, kwiecień, wrzesień i październik to miesiące, które są ciepłe, a deszcz nie pada tak często, jak latem.
Zwiedzanie samych ogrodów warto zaplanować w godzinach porannych, kiedy znajduje się tam mniej turystów. Im później, tym więcej ludzi spaceruje po terenie obiektu. Należy też mieć na uwadze różne święta i dni wolne od pracy, ponieważ wtedy ogrody są po brzegi wypełnione nie tylko turystami, ale i lokalsami spędzającymi tam swój wolny czas.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Ogrody są czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków, od 9:00 do 16:30. Gdy jednak w poniedziałek wypada święto narodowe, wtedy ogrody są otwarte także tego dnia.
W trakcje szczytu sezonu turystycznego, czyli od 1 kwietnia do 30 czerwca i od 1 września do 30 listopada każdego roku bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosi 40 juanów. Poza sezonem cena ta wynosi 30 juanów.
Na podstawie ważnego biletu każda osoba dorosła może bezpłatnie wprowadzić do parku dziecko do 6. roku życia lub poniżej 130 cm wzrostu. Osoby po 60. roku życia i studenci mogą zakupić bilet ze zniżką.
Żołnierze, nauczyciele, lekarze, osoby z niepełnosprawnościami, emeryci oraz personel ratownictwa pożarowego mogą ubiegać się o darmowy bilet.