odwolany-lot

Odwołany lot – sprawdź, kiedy przysługuje Ci odszkodowanie

Odwołany lot to duży problem nie tylko dla linii lotniczych, ale głównie pasażerów. Utracone pieniądze, czas, skrócenie wakacji lub przesunięcie biznesowego spotkania – konsekwencji może być wiele, dlatego według unijnych przepisów w takiej sytuacji można ubiegać się o wypłatę odszkodowania, które choć częściowo pokryje poniesione straty.

Wysokość i warunki przyznania odszkodowania za odwołany lot reguluje rozporządzenie unijne WE 261/2004. Zapisy tego rozporządzenia dotyczą nie tylko kwestii odszkodowania, ale również obowiązków i praw obu stron transakcji w przypadku opóźnienia lotu lub overbookingu.

Kiedy linie lotnicze mają obowiązek wypłaty odszkodowania za odwołany lot?

Pierwszą przesłanką wypłaty odszkodowania za odwołany lot jest wina linii lotniczych. Sytuacja ta może dotyczyć lotów, które miały odbywać się na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, miejscem wylotu lub przylotu miało być jedno z państw UE albo podróż miała odbywać się liniami zarejestrowanymi w UE.

Istnieje jednak szereg sytuacji, w których przewoźnik nie odpowiada za odwołany lot. Należą do nich m.in. złe warunki pogodowe, brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom lub strajk pracowników lotniska. Innymi słowy, jeśli przyczyny odwołanego lotu były niezależne od linii lotniczych, wtedy nie można ubiegać się o odszkodowanie. Twój lot został odwołany? Na stronie partnera tego artykułu sprawdzisz czy przysługuje Ci odszkodowanie: https://givt.com/pl/odwolany-lot/

Ile wynosi odszkodowanie?

Stawki odszkodowania są uzależnione od długości planowanej podróży. Maksymalna kwota – 600€ – przyznawana jest za najdłuższe loty, których trasa obejmuje dystans dłuższy niż 3500 km. W przypadku krótszych podróży kwota zmniejsza się i wynosi odpowiednio:

  • 400€, jeśli lot zaplanowany był na trasie wynoszącej więcej niż 1500 km wewnątrz wspólnoty unijnej lub na trasie o długości z przedziału 1500 – 3500 km w przypadku pozostałych lotów,
  • 250€ dla lotów, których trasa wynosiła mniej niż 1500 km.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot?

Linie lotnicze nie wypłacają odszkodowania obligatoryjnie wszystkim pasażerom, którzy mieli wykupione bilety na odwołany lot. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o odszkodowanie i dołączyć do niego wymagane dokumenty. Podstawą jest dokument potwierdzający zamiar podróży w ramach odwołanego lotu, np. potwierdzenie rezerwacji, karta pokładowa lub bilet elektroniczny. Warto zgromadzić również paragony lub inne potwierdzenia zapłaty za dodatkowy nocleg czy środek transportu z i na lotnisko.