Stragany z lokalnym jedzeniem, zapachy, kolory i niezwykła architektura – taki jest Marrakesz, który choć nie jest stolicą Maroko, to jest najbardziej reprezentacyjnym i najchętniej odwiedzanym miastem, leżącym w głębi kraju. Marrakesz jest barwny i piękny, dlatego warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni, by go dobrze poznać. Co zobaczyć, jak się tam dostać, gdzie spać? Przedstawiamy kompleksowy poradnik.
Marrakesz – praktyczne informacje
O Marrakeszu mówi się, że jest to czerwone miasto. Skąd taka nazwa? W Maroko każde duże miasto ma swój kolor przewodni, który przejawia się między innymi w kolorystyce budynków. I tak: Fez jest niebieski, Meknes zielony, Rabat żółty, a Marrakesz nazywany jest czerwonym miastem. Rzeczywiście, przechadzając się jego ulicami, w oczy rzucają się budynki w charakterystycznym różowoczerwonym odcieniu. W takim kolorze są między innymi mury obronne, które otaczają miasto.
W Marrakeszu spotykają się dwie odmienne kultury: tradycyjna – Berberów oraz ta Zachodnia, która pojawiła się tutaj wraz z napływem ludzi z krajów zachodnich. Pierwszy ośrodek założyła w tym miejscu około 1070 r. dynastia Almorawidów. Po licznych wojnach władzę w rozwijającej się metropolii objęli Almohadzi, a później nad miastem rządy sprawowali jeszcze Sadyci i Alawici.
Od XVII wieku miasto zaczęło tracić na znaczeniu, a sytuacja poprawiła się dopiero na krótko przed zajęciem kraju przez Francuzów – w XIX wieku. Dzięki Francuzom ulice nabrały niespotykanego wyglądu architektonicznego i zyskały sławę jako centrum turystyczne przyciągające podróżników z całego świata.
O czym trzeba wiedzieć, wybierając się do Marrakeszu?
- – Walutą są dirhamy, które w przeliczeniu kosztują nieco ponad złotówkę. Nie wszędzie można zapłacić kartą, dlatego warto wymienić również trochę gotówki.
- – Zwiedzając muzułmańskie domy modlitw należy pamiętać o odpowiednim, skromnym stroju, a także o zdjęciu butów przed wejściem do meczetu. Nie wszystkie meczety są dostępne dla innowierców.
- – Należy zachowywać szczególną ostrożność podczas jedzenia i picia, ponieważ Marokańczycy są z higieną nieco na bakier. Z tego względu nie powinno się pić wody z kranu i jeść owoców czy warzyw prosto ze straganów.
- – W Marrakeszu warto negocjować! Ceny podawane przez taksówkarzy czy sprzedawców spokojnie można obniżyć w trakcie rozmowy nawet o sporą kwotę.
Marrakesz to miejsce, w którym można pysznie zjeść, dlatego warto dać sobie w ciągu dnia czas na spokojny obiad czy kolację. Najlepiej jest usiąść na tarasie którejś z restauracji i podczas posiłku zachwycać się pięknym widokiem na miasto. Nie należy natomiast przesadzać z alkoholem, ponieważ jest to kraj muzułmański, gdzie picie napojów z procentami nie jest dobrze widziane.
Zobacz także: Casablanca – marokańskie miasto – poznaj jego historię i zabytki
Jak dostać się do Marrakeszu?
Do Maroko najlepiej jest dostać się drogą lotniczą. Z Polski bezpośrednio do Marrakeszu latają między innymi tanie linie lotnicze, a lot bez przesiadek trwa niecałe 5 godzin. Lot z przesiadką w Barcelonie trwa nieco dłużej, ale też nie jest złą opcją. Można również dostać się do któregoś z krajów ościennych i wylecieć z lotniska w Berlinie albo Pradze. Ceny biletów są oczywiście najróżniejsze, natomiast możne znaleźć oferty naprawdę bardzo korzystne!
Lotnisko w Marrakeszu znajduje się około 5 km od miasta, a najszybciej można się z niego dostać do centrum taksówką. Nieco tańszą opcją jest miejski autobus, ale znacznie bezpieczniej, szczególnie wieczorem, jest wybrać taxi.
Zwiedzanie Marrakeszu
Zwiedzanie Marrakeszu to nie tylko „odhaczanie” kolejnych zabytków, ale także gubienie się w małych, urokliwych uliczkach. Poza obowiązkowymi punktami z przewodnika, warto znaleźć czas na odwiedzenie jednego z souków, czyli lokalnych targów. To miejsca, w których można kupić najpiękniejsze pamiątki, szczególnie te ręcznie robione. Tam także można spróbować swoich sił w targowaniu, nasycić oczy barwnymi straganami i poczuć zapach najprawdziwszych przypraw. Na soukach stoją też sprzedawcy z chińskimi podróbkami, ale bardzo szybko można odróżnić je od tradycyjnych, marokańskich wyrobów.
Plac Dżemaa el-Fna
Dżemaa el-Fna to miejsce obowiązkowe podczas zwiedzania Marrakeszu. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco, ale nie tylko to przyciąga do niego tłumy turystów. W ciągu dnia odbywają się tutaj souki, a wieczorem otwiera się wielki targ gastronomiczny, w czasie którego można najeść się przysmaków marokańskiej kuchni. Na plac przybywają także bębniarze, kuglarze i zaklinacze węży, co nadaje mu wręcz filmowego charakteru. Na placu Dżami al Fana można bawić się do późnych godzin wieczornych, ponieważ tętni on życiem bardzo długo!
Meczet Koutoubia
Meczet ten jest największym i najbardziej znanym tego typu obiektem w Marrakeszu. Znajduje się w centralnym punkcie medyny, czyli starej części miasta. Jest znany także pod nazwą Meczet Księgarzy, która pochodzi od słowa „kutubijja”, czyli właśnie księgarz/bibliotekarz. Swego czasu podobno gromadziło się ich w okolicach meczetu bardzo wielu. Niestety, obiekt ten nie jest dostępny do zwiedzania dla turystów, można go jedynie podziwiać z zewnątrz.
Meczet i medresa Alego ibn Jusufa
Meczet Alego ibn Jusufa jest największym meczetem w granicach medyny. Podobnie jak Meczet Kutubijja jest on zamknięty dla zwiedzających. Chcąc cokolwiek zobaczyć, trzeba wejść do którejś z restauracji w pobliżu i skorzystać z jej tarasu. Obok meczetu, a właściwie tuż za nim, znajduje się słynna medresa Alego ibn Jusufa, czyli koraniczna szkoła. Medresa jest udostępniona turystom, więc mając chwilę czasu warto do niej zajrzeć.
Sprawdź ranking: Najlepsza poduszka turystyczna
Muzeum Dar Si Said
Muzeum Marrakeszu mieści się w pałacu o typowej architekturze marokańskiej z XIX wieku i jest wspaniałym świadectwem tego okresu, zarówno pod względem struktury, jak i wystroju. W muzeum tym gromadzone są zbiory pochodzące z okolic Marrakeszu. Eksponaty obejmują zbiory biżuterii, ceramiki, broni, dywanów i innych tkanin. Tak, jak w wielu marokańskich budynkach, tutaj również na jednym z dziedzińców można podziwiać wspaniały ogród z pięknie kwitnącymi daturami i hibiskusami.
Pałac Bahia
Ten XIX-wieczny kompleks ogrodów z fontannami jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków Marrakeszu. Zachwyca swoim architektonicznym kunsztem i barwnymi mozaikami. Choć wstęp do niego jest płatny, warto zapłacić i wejść do środka. Panuje tutaj cisza i spokój, dlatego to doskonałe miejsce, by odpocząć od zgiełku medyny. Pałac Bahia podzielony jest na kilka części: Mały Riad, Mały Dziedziniec pełen zieleni, z drewnianymi ornamentami oraz Wielki Dziedziniec: surowszy, marmurowy, pozbawiony roślinności z arkadami i intensywnymi żółtymi i niebieskimi zdobieniami.
Przejście między poszczególnymi częściami pałacu jest jak spacer po zupełnie różnych światach. Na zwiedzających największe wrażenie robi główny dziedziniec, wyłożony ceramicznymi płytkami z fontanną na środku. W pałacu znajdują się również mini ogrody z egzotycznymi roślinami.
Nekropolia Sadytów
W skład nekropolii wchodzą dwa bogato zdobione mauzolea, które warto zobaczyć przede wszystkim ze względu na niezwykle kunsztowne mozaiki znajdujące się wewnątrz. Grobowce wraz z pięknie ozdobionym dziedzińcem, stanowią miejsce spoczynku książąt z dynastii Saadytów. Nekropolia Sadytów ma też duży dziedziniec, na którym rośnie egzotyczna roślinność, między innymi gigantyczne palmy daktylowe.
Medyna w Marrakeszu
Jednym z ważniejszych punktów miasta jest medyna, czyli najstarsza dzielnica miasta częściowo otoczona murami. Do medyny można wejść między innymi przez bramę Bab Agnaou, wybudowaną w okolicach 1190 roku. W 1985 roku Medyna w Marrakeszu została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco. Ta część miasta charakteryzuje się małymi uliczkami, z których wiele jest „ślepych” i kończy się na przykład w czyimś domu. W obrębie medyny znajduje się mnóstwo straganów, kramów i sklepików.
Choć zagubienie się w urokliwej uliczce starego miasta może wydawać się romantyczne, w rzeczywistości może nie być przyjemną przygodą. Po tym starym mieście krąży wielu naciągaczy, którzy chętnie wskażą ci drogę, często jednak będą żądać za to wysokiej opłaty. Najlepiej jest wybrać się na zwiedzanie tej okolicy w dzień, a wieczorem, a już szczególnie w nocy omijać ją szerokim łukiem.
Muzeum Yves
Znajdujące się w Ogrodzie Majorelle Muzeum Yves Saint Laurenta to gratka szczególnie dla miłośników mody i fanów twórczości projektanta. Muzeum otwarto w 2017 roku, 50 lat po pierwszej wizycie Yves’a w Marrakeszu, która okazała się być początkiem wielkiej miłości projektanta do tego miasta. „Kiedy zobaczyłem Marrakesz pierwszy raz, oniemiałem. Przede wszystkim z powodu jego kolorów. To miasto otworzyło mi oczy na kolory” – mówił Yves.
Muzeum powstało z inicjatywy Fondation Pierre Berge-Yves Saint Laurent, która ma pieczę nad 40-letnią spuścizną projektanta. Ekspozycja obejmuje ponad tysiąc eksponatów związanych z życiem i 40-letnią karierą artysty: repliki najsłynniejszych kreacji, dodatki, szkice, zdjęć, obrazy i rzeźby.
Zobacz także: Tanger – odkryj tajemnice marokańskiego miasta
Ogród Majorelle
Ogrody Majorelle to jedno z miejsc robiących na turystach największe wrażenie. Symbolem ogrodu stała się nie tylko tropikalna roślinność: imponujące kaktusy, bambusy czy palmy, ale także kobaltowy kolor willi, który wyróżnia się na tle tej żywej zieleni. Od lat 20. XX wieku ogród i dom należały do miłośnika Maroka, francuskiego malarza Jacques’a Majorelle.
Po śmierci artysty posiadłość kupili Yves Saint Lurent i jego partner Pierre Berge. Projektant niejednokrotnie podkreślał, że to Marrakesz – swoim bogactwem kolorów, zapachów i dźwięków inspirował go do tworzenia. Yves Saint Laurent zmarł w 2008 roku w Paryżu, a jego prochy rozsypano w ukochanym ogrodzie.
Czy w Marakeszu jest bezpiecznie?
Wśród osób odwiedzających Marrakesz uchodzi on za miasto naprawdę bezpieczne. Szanuje się tutaj turystów, ponieważ rząd chce utrzymać wizerunek Maroko jako najbezpieczniejszego kraju muzułmańskiego, przyjaznego globtroterom. Nie musisz więc obawiać się, że ktoś cię zaatakuje albo zrobi ci krzywdę.
To, co może przytłoczyć osoby będące pierwszy raz w tego typu kraju to nachalność sprzedawców i lokalsów oferujących swoje usługi. Nie są oni jednak w żadnym stopniu groźni, mogą być raczej natrętni. Również turystki-kobiety mogą się czuć tutaj naprawdę swobodnie. Pamiętać należy jedynie o tym, by w miejscach kultu czy ich okolicach być odpowiednio ubranym.
Choć Marrakesz jest bezpieczny, zdarzają się tutaj dość często kradzieże dokonywane przez kieszonkowców. Uważaj na swoje rzeczy, odwiedzając najbardziej zatłoczone miejsca, np. targowiska.
Gdzie spać w Marrakeszu?
Marrakesz, jako miasto nastawione na turystów może pochwalić się naprawdę dużą bazą noclegową. Są tutaj hotele różnej klasy, ale najciekawszym rodzajem miejsca na nocleg są z pewnością riady. To tradycyjne, marokańskie domy, przekształcone w miejsca noclegowe.
Ceny w Marrakeszu nie są wysokie, jeśli jednak zależy ci na naprawdę tanim noclegu, sprawdź poniższe lokalizacje:
Nieco droższe są opcje:
Marrakesz to zachwycające miasto, w którym prawie każdy znajdzie coś dla siebie. Warto dać się ponieść jego klimatowi i przez kilka dni pobytu wtopić w miejscową kulturę.