Search The Query
Search

Lista 7 atrakcji, które warto zobaczyć w Polsce

Image

Polska to jeden z najpiękniejszych krajów Europy, w którym jest wszystko: zabytkowa architektura, malownicza przyroda, bogata historia i setki atrakcji, które warto odwiedzić. Wybierając się do Warszawy, Krakowa, Gdańska czy innego polskiego miasta, bądź przygotowany na wrażenie, ponieważ historyczne budynki i nowoczesne udogodnienia współistnieją tu dość spokojnie. Polska to kraj kontrastów, żywych emocji i niezapomnianych wrażeń, które na długo zapadnie Ci w pamięć.

Osobno chcielibyśmy zaznaczyć, że wybierając się w podróż, bardzo ważne jest, aby pozostać w kontakcie. Dobrze, jeśli pochodzisz z kraju UE i masz roaming. Ale co, jeśli nie ma roamingu? Jak w takim razie pozostać w kontakcie? To proste – użyj eSIM. Jeśli nie wiesz, co to jest, powiemy Ci teraz. Coraz więcej smartfonów obsługuje wirtualna karta SIM – elektroniczną lub wbudowaną kartę SIM. Co to jest? Jest to moduł podobny do tego, który znajduje się w zwykłej karcie SIM, tyle że to on, po pierwsze, jest wbudowany w smartfon, po drugie, pozwala przechowywać nie jeden numer, a wiele, a po trzecie, zmieniać te numery poprzez podłączanie i rozłączanie ich.

W jaki sposób będzie to dla Ciebie przydatne? Istnieją trzy główne scenariusze:

  • – Potrzebujesz dodatkowego numeru, a telefon nie ma drugiego slotu na fizyczną kartę SIM.
  • – Wyjeżdżasz za granicę i zamierzasz korzystać z lokalnej karty SIM.
  • – Chcesz używać swojego smartwatcha jako całkowicie niezależnego urządzenia do wykonywania połączeń telefonicznych i dostępu do Internetu.

1. Kościół Mariacki (Kraków)

Trudno powiedzieć, ile kościołów stało w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Kościół Mariacki. Według informacji historycznych pierwszy murowany kościół pojawił się tu na początku XIII wieku, a niecałe 100 lat później na jego fundamencie stanęła kolejna świątynia, która stała się protoplastą tego, co widzimy obecnie. Obecną formę kościół uzyskał około końca XIV wieku, jednak od tego czasu jego wystrój i wyposażenie wnętrz ulegało częstym zmianom.

2. Zamek w Malborku

Krzyżacy założyli twierdzę w 1274 roku. Przez cały XIV wiek przechodziła liczne rozbudowy i przebudowy. Od XV do XVIII wieku pełnił funkcję pałacu królewskiego Polski. Zamek został zniszczony przez najazd Szwedów i II wojnę światową. W chwili pisania tego tekstu odbudowa rozpoczęta przez polski rząd dobiegła końca. Zamek jest wspaniałym przykładem gotyckiej sztuki ceglanej, który zwiedzający mogą podziwiać.

3. Fabryka Oskara Schindlera (Kraków)

Niemieckiemu przemysłowcowi Oskarowi Schindlerowi, właścicielowi kilku przedsiębiorstw w Krakowie, udało się uratować prawie 1200 Żydów przed strasznym losem w obozach koncentracyjnych. Po wizycie w krakowskim getcie w 1942 r. Schindler postanowił poświęcić się ratowaniu Żydów. Specjalnie w tym celu wykorzystał swoje koneksje i uzgodnił z najwyższymi rangą SS co do możliwości zatrudniania Żydów w swojej fabryce. Pracowali w fabryce wyrobów emaliowanych, której budynek w 2007 roku przekazano miejscowemu muzeum historycznemu. Dziś wystawa przedstawia historię Oskara Schindlera i jego fabryki, opowieści o losach krakowskich Żydów, rzeczy z życia codziennego w czasie okupacji i wiele więcej. O tych wydarzeniach powstała książka „Lista Schindlera” i nakręcono film o tym samym tytule, uznany za arcydzieło światowego kina.

4. Kopalnia Soli w Wieliczce

Tworzenie się złóż soli kamiennej w Wieliczce trwało siedem wieków. W tym okresie powstało 200 km podziemnych korytarzy o siedmiu kondygnacjach. Złoże znajduje się na głębokości ponad 200 metrów. Ta infrastruktura przemysłowa jest wyjątkowa i chroniona przez UNESCO. Wśród przystanków na trasie znajdują się XVII-wieczny szyb górniczy Daniłowicz, podziemny kościół św. Antoniego i komnata Kazimierza Wielkiego.

5. Zamek Królewski na Wawelu (Kraków)

Współczesny wygląd Zamku Wawelskiego ukształtował się pod koniec XVI wieku: wcześniej był on wielokrotnie przebudowywany, palony i niszczony przez zdobywców. Okres największego upadku datuje się jednak na początek XVII wieku, kiedy opuszczony przez Zygmunta III zamek stopniowo zaczął porastać pajęczynami, a w tętniących niegdyś życiem salach osiadł wiatr. Mimo to obiekt okresowo wykorzystywano do koronacji nowych monarchów oraz jako miejsce pochówku zmarłych.

W latach 1655–1657 zamek był wielokrotnie plądrowany, a w 1702 roku doszczętnie spalony przez wojska szwedzkie. 20 lat później planowano rozpocząć prace restauratorskie, jednak Polska utraciła niepodległość, a Wawel zamienił się w koszary dla żołnierzy austriackich. Trwało to do 1905 roku, kiedy rząd polski kupił zamek i rozpoczął renowację. Obecnie w środku znajduje się ekspozycja opowiadająca o życiu polskich monarchów: komnaty królewskie, zbrojownia, skarbiec, sala tronowa.

6. Kościół Najświętszej Marii Panny (Gdańsk)

105-metrowy kościół powstał pomiędzy połową XIV a początkami XVI wieku. Z platformy widokowej na szczycie dzwonnicy roztacza się widok na historyczną dzielnicę miasta. Wewnątrz znajdują się wspaniałe średniowieczne dzieła sztuki, w tym ołtarz z początku XVI wieku, zegar astronomiczny i kamienna Pieta. Mieszkańcy okolicy uważają za cud, że kościół w zasadzie uniknął zniszczeń w wyniku pożaru w 1945 roku.

7. Muzeum Powstania Warszawskiego (Warszawa)

Od sierpnia do października 1944 r. podziemna Armia Krajowa organizowała powstanie przeciwko hitlerowskim najeźdźcom. W wyniku walk zginęło około 20 000 polskich żołnierzy, Niemcy stracili kilka czołgów, 3 000 ludzi, a kolejnych 12 000 zostało rannych. Teraz wokół tego powstania panuje wiele kontrowersji i różnych ocen, ale dla każdego Polaka jest ono szczególnie cenne, dlatego zaraz po zakończeniu wojny zaczęto mówić o utworzeniu muzeum poświęconego tym wydarzeniom.

Muzeum udało się w pełni otworzyć dopiero w 2004 roku, w przededniu 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jego kolekcja liczy obecnie około 750 eksponatów, w tym broń, wyposażenie, umundurowanie, fotografie i rzeczy osobiste żołnierzy. Wyróżnia się model brytyjskiego bombowca Liberator B-24J, którym Brytyjczycy dostarczali zaopatrzenie rebeliantom. Obok muzeum znajduje się 156-metrowa Ściana Pamięci, na której wyryte są nazwiska powstańców, którzy polegli w walce za ojczyznę.

Artykuł sponsorowany

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds