Dworek Sierakowskich

Dworek Sierakowskich – klasycystyczna budowla w Sopocie

Sopot kojarzy się głównie ze słynnym molem, jednak miasto to ma do zaoferowania wiele wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest zabytkowy Dworek Sierakowskich, pełniący funkcję siedziby Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Co można robić w Dworku Sierakowskich, jaka jest historia tego miejsca i dlaczego warto je odwiedzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Gdzie znajduje się Dworek Sierakowskich?

Dworek Sierakowskich znajduje się w malowniczej części Sopotu, a dokładnie przy ul. Czyżewskiego 12. To zaledwie kilkaset metrów spacerem od Sopockiego Molo, więc warto połączyć ze sobą te dwie atrakcje.

Molo w Sopocie

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Dworek Sierakowskich jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, które zostało założone z inicjatywy wielbicieli nadmorskiego kurortu w 1974 roku. Należy do najstarszych, ale też najaktywniejszych stowarzyszeń w tej części Polski. Celem, który przyświeca Towarzystwu Przyjaciół Sopotu od początku funkcjonowania, jest ochrona dziedzictwa kulturowego miasta i dbanie o jego nieustanny i dynamiczny rozwój.

Członkowie często organizują darmowe wydarzenia artystyczne i kulturalne, podczas których szerzona jest wiedza o mieście i regionie Pomorza. Domek Sierakowskich pełni funkcję galerii sztuki, w której można nie tylko obejrzeć obrazy, ale też wziąć udział w koncertach, spotkaniach autorskich czy innych wydarzeniach związanych z kulturą. Dzięki Towarzystwu wydawany jest „Rocznik Sopocki”, literacki dwumiesięcznik „Topos” oraz różnorodne publikacje książkowe.

Co możesz robić na Dworku Sierakowskich?

Dworek Sierakowskich Sopot to nie tylko siedziba stowarzyszenia i galeria sztuki. Poza uczestnictwem w eventach kulturalnych każdy odwiedzający może spędzić tam miło czas, np. w artystycznej kawiarni Wolny stolik.

Kawiarnia Wolny stolik

Kawiarnia Wolny stolik funkcjonuje przy Dworku Sierakowskich w Sopocie od października 2019 roku. Miejsce to cały czas się przekształca i rozwija. Można tam wypić kawę oraz zjeść pyszne ciasta. Niekiedy organizowane są tam także wydarzenia artystyczne czy imprezy okolicznościowe. Do dyspozycji gości jest zarówno klimatyczne wnętrze, jak i okazały ogród.

kawiarnia dworek sierakowski

Krótka historia dworku

Dworek Sierakowski Sopot to jeden z najstarszych zabytków miasta. Historia budynku rozpoczęła się już w XVIII wieku, kiedy w miejscu dzisiejszego obiektu powstał dom letniskowy gdańskiego burmistrza Andreasa Borkmanna. Przetrwał on tylko do 1734 roku, ponieważ został zniszczony w wyniku działań wojennych.

61 lat później w tym samym miejscu wybudowano kolejny budynek, który istnieje do dziś. Jego pierwszym właścicielem był hrabia Kajetan Sierakowski i to on jest autorem pierwszej wzmianki o dworku, pochodzącej z lipca 1975 roku. Mężczyzna i jego rodzina korzystali z budynku przez dwie dekady, po czym na 91 lat dworek trafił w ręce zamożnego rodu von Frantzius.

Do końca II wojny światowej nieustannie zmieniał właścicieli. W 1945 roku przeszedł pod zarząd miejskiej administracji i stał się budynkiem mieszkalnym dla trzech rodzin. W 1958 roku sąd zdecydował, że właścicielem obiektu zostaje Państwo Polskie. Cztery lata później dworek wraz z otaczająca go działką wpisano na listę zabytków. Obiekt przez lata nie zmienił bowiem swojego wyglądu zewnętrznego, a nawet wewnątrz zachowano część pierwotnych elementów wystroju.

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu założyło tam swoją siedzibę w 1974 roku. W 2009 roku dworek przeszedł gruntowny remont, podczas którego powrócono do oryginalnych kolorów ścian. Budynek został ponownie oddany do użytku w 2010 roku.

Dziś Dworek Sierakowskich pełni funkcję tętniącej życiem siedziby kulturalnej Sopotu. Licznie organizowane tam wydarzenia przyciągają nie tylko mieszkańców, ale i wielu turystów. Warto wiedzieć, że dawno temu jednym z gości w Dworku Sierakowskich był 17-letni Fryderyk Chopin. Kompozytor przyjaźnił się bowiem z Antonim Sierakowskim, synem hrabiego Kajetana.