Search The Query
Search

Dworek Sierakowskich – klasycystyczna budowla w Sopocie

Dworek Sierakowskich

Sopot kojarzy się głównie ze słynnym molem, jednak miasto to ma do zaoferowania wiele wspaniałych miejsc. Jednym z nich jest zabytkowy Dworek Sierakowskich, pełniący funkcję siedziby Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Co można robić w Dworku Sierakowskich, jaka jest historia tego miejsca i dlaczego warto je odwiedzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Gdzie znajduje się Dworek Sierakowskich?

Dworek Sierakowskich znajduje się w malowniczej części Sopotu, a dokładnie przy ul. Czyżewskiego 12. To zaledwie kilkaset metrów spacerem od Sopockiego Molo, więc warto połączyć ze sobą te dwie atrakcje.

Molo w Sopocie

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Dworek Sierakowskich jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, które zostało założone z inicjatywy wielbicieli nadmorskiego kurortu w 1974 roku. Należy do najstarszych, ale też najaktywniejszych stowarzyszeń w tej części Polski. Celem, który przyświeca Towarzystwu Przyjaciół Sopotu od początku funkcjonowania, jest ochrona dziedzictwa kulturowego miasta i dbanie o jego nieustanny i dynamiczny rozwój.

Zobacz także: Sopot to nie tylko najdłuższe molo w Europie – dowiedz się, co musisz zobaczyć w kurorcie!

Członkowie często organizują darmowe wydarzenia artystyczne i kulturalne, podczas których szerzona jest wiedza o mieście i regionie Pomorza. Domek Sierakowskich pełni funkcję galerii sztuki, w której można nie tylko obejrzeć obrazy, ale też wziąć udział w koncertach, spotkaniach autorskich czy innych wydarzeniach związanych z kulturą. Dzięki Towarzystwu wydawany jest „Rocznik Sopocki”, literacki dwumiesięcznik „Topos” oraz różnorodne publikacje książkowe.

Co możesz robić na Dworku Sierakowskich?

Dworek Sierakowskich Sopot to nie tylko siedziba stowarzyszenia i galeria sztuki. Poza uczestnictwem w eventach kulturalnych każdy odwiedzający może spędzić tam miło czas, np. w artystycznej kawiarni Wolny stolik.

Kawiarnia Wolny stolik

Kawiarnia Wolny stolik funkcjonuje przy Dworku Sierakowskich w Sopocie od października 2019 roku. Miejsce to cały czas się przekształca i rozwija. Można tam wypić kawę oraz zjeść pyszne ciasta. Niekiedy organizowane są tam także wydarzenia artystyczne czy imprezy okolicznościowe. Do dyspozycji gości jest zarówno klimatyczne wnętrze, jak i okazały ogród.

kawiarnia dworek sierakowski

Krótka historia dworku

Dworek Sierakowski Sopot to jeden z najstarszych zabytków miasta. Historia budynku rozpoczęła się już w XVIII wieku, kiedy w miejscu dzisiejszego obiektu powstał dom letniskowy gdańskiego burmistrza Andreasa Borkmanna. Przetrwał on tylko do 1734 roku, ponieważ został zniszczony w wyniku działań wojennych.

61 lat później w tym samym miejscu wybudowano kolejny budynek, który istnieje do dziś. Jego pierwszym właścicielem był hrabia Kajetan Sierakowski i to on jest autorem pierwszej wzmianki o dworku, pochodzącej z lipca 1975 roku. Mężczyzna i jego rodzina korzystali z budynku przez dwie dekady, po czym na 91 lat dworek trafił w ręce zamożnego rodu von Frantzius.

Do końca II wojny światowej nieustannie zmieniał właścicieli. W 1945 roku przeszedł pod zarząd miejskiej administracji i stał się budynkiem mieszkalnym dla trzech rodzin. W 1958 roku sąd zdecydował, że właścicielem obiektu zostaje Państwo Polskie. Cztery lata później dworek wraz z otaczająca go działką wpisano na listę zabytków. Obiekt przez lata nie zmienił bowiem swojego wyglądu zewnętrznego, a nawet wewnątrz zachowano część pierwotnych elementów wystroju.

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu założyło tam swoją siedzibę w 1974 roku. W 2009 roku dworek przeszedł gruntowny remont, podczas którego powrócono do oryginalnych kolorów ścian. Budynek został ponownie oddany do użytku w 2010 roku.

Dziś Dworek Sierakowskich pełni funkcję tętniącej życiem siedziby kulturalnej Sopotu. Licznie organizowane tam wydarzenia przyciągają nie tylko mieszkańców, ale i wielu turystów. Warto wiedzieć, że dawno temu jednym z gości w Dworku Sierakowskich był 17-letni Fryderyk Chopin. Kompozytor przyjaźnił się bowiem z Antonim Sierakowskim, synem hrabiego Kajetana.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds