Początek marca skłania zapracowanych Polaków do pierwszych rozmyślań nad wakacjami, jak i krótkimi weekendowymi wypadami w góry, nad morze lub za granicę. Wiosna jest również czasem wzmożonych wyjazdów służbowych i konferencji. Pakując walizkę, pamiętajmy o kosmetyczce, ubraniach i dokumentach, a nawet o książce do poczytania w pociągu. Pytanie, czy pamiętamy o ubezpieczeniu? W dzisiejszym artykule przybliżymy kwestię pakietów assistance.
Co należy wiedzieć o pakiecie assistance?
Ubezpieczenie assistance jest polisą dobrowolną, dzięki której za niewielką opłatę uzyskamy szeroki wybór świadczeń gwarantujących nam rekompensatę za szkody poniesione w trakcie przebywania za granicą. Przed zapoznaniem się z umową warto zwrócić uwagę na to, czy w umowie zostały wymienione kwestie takie jak usługi serwisowe, udostępnienie auta zastępczego, holowanie czy możliwość zatrzymania się w hotelu na czas trwania naprawy naszego samochodu. Pakiety różnią się między sobą zarówno pod względem szerokości asortymentu świadczonych usług (na przykład czy ubezpieczają od kradzieży, czy nie), jak i pod względem czasu trwania. Wyróżniamy tak krótkoterminowe assistance na zagraniczny wyjazd, jak i całoroczne.
O czym należy pamiętać?
Zanim wykupimy pakiet, musimy pamiętać o ważnych kwestiach:
- – Alkohol. Klauzula alkoholowa dołączona do umowy oznacza, że jeśli do wypadku doszło pod wpływem napojów wysokoprocentowych, ubezpieczyciel za nie nie odpowiada. Jest to jedna z najczęściej spotykanych zasad narzucanych klientom przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
- – Lokalizacja. Często ubezpieczyciel wyłącza z ochrony pewne kraje, a na ten moment mogą nimi być Ukraina, Mołdawia, Białoruś oraz Rosja.
- – Parametry samochodu. Te kwestie rozpatruje się indywidualnie. Starsze pojazdy mogą nie załapać się na określone oferty czy zniżki, co bierze się z większego ryzyka wystąpienia awarii w starszym modelu niż młodszym (dwanaście lat i więcej). Innym czynnikiem może być kwestia zużycia paliwa, o czym przeczytamy tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/spalanie-samochodu-zuzycie-paliwa/
- – Limit kilometrów. Ubezpieczenie będzie nas obejmować dopiero na konkretnej odległości od miejsca zdarzenia. Niektórzy z ubezpieczycieli oferują pomoc już od stu kilometrów z górną granicą trzystu pięćdziesięciu.
Dlaczego warto?
Podróż zagraniczna wiąże się z olbrzymią dawką ekscytacji. Chociaż podróże po Europie nie są już dziś niczym niezwykłym, każdy zagraniczny wyjazd, zwłaszcza do kraju leżącego gdzieś na samym skraju mapy kontynentu, niesie ze sobą obietnicę unikalnych doświadczeń kulturowych, językowych czy kulinarnych. Niestety radość z powodu zagranicznego wyjazdu może skutecznie wyparować, jeśli w trakcie podróży ulegniemy wypadkowi albo awarii.
Wykup polisy assistance powinniśmy traktować jako naszą poduszkę awaryjną. Za granicą może stać się wiele sytuacji, na które nie mamy wpływu, lecz – w przeciwieństwie do zdarzeń na drodze w obrębie naszego kraju – stres albo wręcz panika skutecznie zepsuje naszą podróż. Nieznajomość kraju lub języka, a wreszcie niemożność wezwania na pomoc bliskich są jednymi z powodów, dla których dobrze rozważyć szansę wykupienia polisy.