Zastanawiasz się, jak zorganizować ferie, wakacje lub przedłużony weekend z dziećmi? Pamiętaj, że podróżowanie to nie tylko przemieszczanie się z miejsca na miejsce. To również edukacja, atrakcyjna przygoda i możliwość zdobywania szeroko pojętego doświadczenia życiowego. Dlatego rodzinne wyjazdy na kemping mogą być wspaniałym wypoczynkiem i świetna okazją do zacieśnienia więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi. Jak zaplanować niezapomnianą wyprawę? Poznaj sprawdzone sposoby!
Wyjazd na kemping – sposób na rodzinny wypoczynek
Dla zapracowanych rodziców urlop jest najlepszym czasem do spędzenia większej ilości czasu z własnymi pociechami. To właśnie wtedy jest okazja do wspólnych rozmów, zabaw na świeżym powietrzu, zorganizowanych wypraw o charakterze rozrywkowo-naukowym oraz doświadczania nowych wyzwań. W ostatnich latach dużym powodzeniem cieszą się podróże kamperem lub przyczepą kempingową. Własny pojazd nie tylko zapewnia dach nad głową oraz ogólny komfort beztroskiego podróżowania wraz z dziećmi w dowolnym wieku, ale także dużą elastyczność. Pozwala zwiedzać ciekawe miejsca, zatrzymywać się w zakątkach, które najbardziej spodobają się rodzinie czy nieco zmienić trasę planowanych wypadów.
Kamper czy przyczepa kempingowa?
Bardzo ważne podczas wypraw z dziećmi jest możliwość zabrania ze sobą jak największej ilości potrzebnych na co dzień rzeczy. Kamper lub przyczepa kempingowa dają taką możliwość, ponieważ mieści się tutaj o wiele pokaźniejszy bagaż niż w samochodzie osobowym. Na bazę wypadową wystarczy wybrać nowoczesne kempingi z niezbędną infrastrukturą, aby cieszyć się niezapomnianym wyjazdem i pełną wygodą.
Kamper, czyli pojazd, w którym część mieszkalna znajduje się zaraz za kokpitem, świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszej rodziny lub młodszych dzieci. Warto sprawdzić, czy będzie w nim wystarczająco dużo miejsca do wygodnego spania dla każdego uczestnika wyprawy. We wszystkich tego typu pojazdach znajduje się niewielka kuchnia i mini salon, gdzie spędzimy czas podczas posiłków lub wspólnej zabawy, dlatego ważne jest, aby wszyscy zmieścili się w nich bez problemów. Dużą zaletą podróży kamperem jest możliwość przebywania w nim podczas jazdy, co w przyczepie jest niedostępne ze względu na bezpieczeństwo pasażerów.
Jednak w nawet największym kamperze jest niewiele miejsca i nieco mniej udogodnień niż w przestronniejszej przyczepie kempingowej. Gdy planujemy wyjazd w szerszym gronie lub ze starszymi dziećmi, warto rozważyć ten drugi pojazd. Po zainstalowaniu się na kempingu, można zaplanować wyprawy po okolicy samochodem, pozostawiając przyczepę na zarezerwowanym miejscu. W przypadku kampera takie rozwiązanie jest niemożliwe.
Rezerwacja miejsca na kempingu
Bardzo ważne jest zaplanowanie trasy przejazdu. Dzięki wyposażeniu kampera czy przyczepy kempingowej zasadniczo nie musimy martwić się o nocleg, ale warto zarezerwować miejsce na kempingu, gdzie będziemy mogli skorzystać z pryszniców, toalet, przyłączy wody oraz miejsca do rozstawienia mebli campingowych. Ciekawą atrakcją dla dzieci może być spanie pod gołym niebem podczas postoju na kempingu, jak również skorzystanie z lokalnych basenów, placów zabaw i zajęć z animatorami zatrudnionymi w takich miejscach.
Zatrzymanie się na kempingu ma swoje inne zalety. Jeśli zaplanujemy wyprawę poza sezonem, ceny pobytu będą dużo niższe niż w okresie wakacyjnym. To pozwoli nam na dłuższą rezerwację i pełniejszy wypoczynek. Możemy również być pewni, że nie będzie problemów z zarezerwowaniem miejsca niejako od ręki, gdyż z pewnością poza sezonem będzie mniej chętnych do biwakowania. W przeciwnym razie, pola kempingowe trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem (czasami nawet kilkumiesięcznym).
Jak zorganizować dzieciom czas wspólnego biwakowania?
Małe dzieci nie mają specjalnych wymagań, dlatego zaplanowanie im czasu na zabawę i wypoczynek jest kwestią dobrej organizacji. Można wspólnie chodzić na spacery, korzystać z atrakcji placówek kempingowych, a w czasie niepogody rysować, budować domy z klocków lub czytać na głos książeczki. Starsze dzieci chętnie będą uczestniczyć w zabawach ruchowych wraz z rodzicami, wspólnej jeździe rowerami po kempingu i okolicy, zwiedzaniu zabytków i miejsc historycznych w danej miejscowości. Mogą także korzystać z basenu, placu zabaw i innych atrakcji ośrodka.
Jeżeli kemping zlokalizowany jest nad morzem, jeziorem lub innym zbiornikiem wodnym, podczas ładnej pogody warto czas spędzać na plaży i zażywać kąpieli słonecznych oraz wodnych. Pobyt na kempingu nie ogranicza nam spędzania czasu w najlepszej dla nas formie. Dzięki możliwości przyrządzania posiłków zarówno w kamperze, jak i w przyczepie kempingowej, możemy w każdej chwili stworzyć smaczne dania z zakupionych w okolicznym sklepie produktów.