Któż z nas nie uwielbia kebaba? Danie, które można spotkać na każdym rogu, jest już klasyką street foodu. W artykule omawiamy jego wielowiekową historię, przyglądamy się jego różnym odsłonom i prezentujemy prosty przepis, dzięki któremu przyrządzisz kebab we własnej kuchni. Zapraszamy na kulinarną podróż!
Krótka historia dania słynnego na całym świecie
Pierwsze wzmianki o jednym z najpopularniejszych fast foodów na świecie, kebabie, pochodzą ze starożytności. Archeolodzy odnaleźli na wyspie Santorini podpory do przyrządzania mięsnych szaszłyków, które pochodzą z XVII w. p.n.e. Wszystko wskazuje na to, że ojczyzną kebaba jest starożytna Persja i to właśnie tam grillowane kawałki mięsa były jedzone po raz pierwszy. Wraz z upływem kolejnych wieków kebab trafiał do nowych krajów, a szczyt jego rozpowszechnienia przypada na czasy średniowiecza. Do popularyzacji dania przyczynili się Turcy, dlatego to właśnie z tym państwem głównie kojarzy się kebab, a w szczególności döner kebab z baraniny. W Polsce pierwsze lokale serwujące ten rodzaj fast foodu pojawiły się w latach 90. XX wieku i od razu spotkały się z gorącym przyjęciem. Aktualnie trudno o miasto, w którym nie byłoby knajpki czy budki serwującej to grillowane mięso w różnych odsłonach.
Jak przygotować kebaba – krok po kroku
Kebab występuje w różnych odsłonach na całym świecie. W Polsce najpopularniejszą formą tego dania jest döner kebab, czyli mięso pieczone na pionowym grillu, sos i warzywa zamknięte w przypieczonej tortilli czy bułce. Takie danie możesz przygotować we własnej kuchni. Oto składniki, których potrzebujesz, by stworzyć pyszny, domowy kebab:
- dowolne mięso (najczęściej jest to kurczak);
- kapusta pekińska;
- marchewka (opcjonalnie);
- pomidor;
- cebula;
- ogórek;
- jogurt naturalny;
- czosnek;
- ulubione przyprawy;
- oliwa;
- tortilla.
Najpierw należy przygotować mięso do pieczenia. W domowych kebabach zazwyczaj używa się piersi z kurczaka. Należy je umyć, oczyścić i osuszyć, a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Następnie wszystkie trzeba wrzucić do miski, przyprawić ulubionymi przyprawami (można skorzystać np. z gotowej mieszanki do kebaba), polać oliwą i dokładnie wymieszać. Tak przygotowane mięso należy przykryć i umieścić na kilka godzin, a nawet na całą noc w lodówce. Po wyjęciu z lodówki warto przygotować drewniane lub metalowe patyczki do szaszłyków, na które trzeba nadziać kawałki mięsa. Tak przygotowanego „szaszłyka” należy umieścić w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni i piec do mocnego zarumienienia, około 1,5 h.
W tym czasie warto przygotować pozostałe komponenty dania – pomidora i ogórka najlepiej pokroić w plasterki, a cebulę w piórka. Z kapusty trzeba zrobić szybką surówkę – pokroić, posolić i pozostawić na chwilę, by puściła wodę. Można dodać także tartą marchewkę. Do jogurtu naturalnego należy dodać sprasowany czosnek i przyprawić do smaku. Ilość czosnku najlepiej dopasować do własnych preferencji.
Gdy mięso będzie gotowe, trzeba ostrożnie wyjąć je z piekarnika i pozostawić na kilka minut do lekkiego ostygnięcia. Następnie należy pokroić je w dość cienkie paski. Po skrojeniu mięsa należy rozłożyć placek tortilli, posmarować go sosem czosnkowym, nałożyć wszystkie warzywa oraz kawałki mięsa. Aby złożyć tortillę, najpierw warto zagiąć ku górze dół placka, a następnie jego boki złożyć do środka. Tak przygotowane danie należy umieścić w opiekaczu lub na suchej, rozgrzanej patelni aż do zarumienienia z obu stron. Dzięki temu tortilla będzie chrupiąca i lepiej utrzyma elementy dania. Do tak przygotowanego kebaba można podać jeszcze frytki. Zwolennicy jeszcze bardziej urozmaiconych smaków mogą zainspirować się berlińskim gemüse kebab i dodać do swoich dań liście mięty czy pokruszony ser feta.
Kebab w różnych odsłonach
Kebab to przede wszystkim soczyste, grillowane mięso. Niezależnie od tego, czy jest to baranina, czy kurczak, stanowi ono podstawę dania. Oto kilka form kebaba, które możesz spotkać w polskich (i nie tylko) lokalach:
- kebab w bułce – mięso, sos oraz warzywa umieszcza się w dużej, najczęściej pszennej bułce o charakterystycznym kształcie. Ma ona kształt spiczastego kapelusza, a wszystkie składniki umieszcza się wewnątrz i można je jeść widelcem;
- pita kebab – wszystkie składniki umieszcza się w pszennych plackach o okrągłym kształcie, zwykle przeciętych do połowy;
- kebab w tortilli – najpopularniejsza forma podawania kebaba, czyli składniki zawinięte w cienkim, zapieczonym placku sporych rozmiarów;
- kebab na talerzu – mięso, surówkę, sosy i frytki umieszcza się na talerzu, zwykle nie mieszając składników ze sobą.
Sos do kebaba – jaki wybrać i jak przygotować?
Najczęściej używanym w kebabie sosem jest sos czosnkowy. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy do jogurtu naturalnego dodać sprasowany czosnek i przyprawy – sól i pieprz. Do urozmaicenia można także dodać nieco majonezu i świeży koperek. W kebabach często spotyka się także sos ostry. Można przygotować go na bazie majonezu i koncentratu pomidorowego. Do smaku należy przyprawić go ostrą papryką, solą i pieprzem. Jeśli chcesz uniknąć pikanterii, a zależy Ci na pomidorowym posmaku, zamiast ostrej papryki dodaj słodką. Koncentrat pomidorowy możesz zastąpić ulubionym ketchupem.
Mięso do kebaba – jak możemy zastąpić pierwotną baraninę?
W tradycyjnym kebabie tureckim podstawę stanowi baranina, jednak nie jest to jedyna opcja, z którą możesz przyrządzić kebab domowy czy zjeść kebab w knajpce. W Polsce bardzo często je się kebab z kurczaka. Mięso drobiowe jest nie tylko łatwiej dostępne, ale też tańsze i zdrowsze. W lokalach nierzadko można spotkać także wersję z wołowiną. Z kebaba nie muszą rezygnować osoby niejedzące mięsa. Najczęściej spotykanym wegetariańskim zamiennikiem mięsa w tym daniu jest falafel, czyli smażone kulki z ciecierzycy. W niektórych lokalach można liczyć też na inne zamienniki mięsa, np. te na bazie białka sojowego. Kebab może występować nie tylko w wersji wegetariańskiej, ale także wegańskiej. Kebab domowy możesz z łatwością wykonać z użyciem sklepowych zamienników mięsa, np. wege gyrosu.
Znasz już historię kebaba i wiesz, w jak wielu formach możesz zjeść to znane na całym świecie danie. Mamy nadzieję, że nasz przepis na kebab okaże się dla Ciebie przydatny i przyrządzisz w swojej kuchni fast food idealnie dopasowany do własnych gustów smakowych.