Search The Query
Search

Kebab przepis – dowiedz się, jak przygotować pysznego, domowego kebaba prosto z Turcji!

Kebab

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Któż z nas nie uwielbia kebaba? Danie, które można spotkać na każdym rogu, jest już klasyką street foodu. W artykule omawiamy jego wielowiekową historię, przyglądamy się jego różnym odsłonom i prezentujemy prosty przepis, dzięki któremu przyrządzisz kebab we własnej kuchni. Zapraszamy na kulinarną podróż!

Krótka historia dania słynnego na całym świecie

Pierwsze wzmianki o jednym z najpopularniejszych fast foodów na świecie, kebabie, pochodzą ze starożytności. Archeolodzy odnaleźli na wyspie Santorini podpory do przyrządzania mięsnych szaszłyków, które pochodzą z XVII w. p.n.e. Wszystko wskazuje na to, że ojczyzną kebaba jest starożytna Persja i to właśnie tam grillowane kawałki mięsa były jedzone po raz pierwszy. Wraz z upływem kolejnych wieków kebab trafiał do nowych krajów, a szczyt jego rozpowszechnienia przypada na czasy średniowiecza. Do popularyzacji dania przyczynili się Turcy, dlatego to właśnie z tym państwem głównie kojarzy się kebab, a w szczególności döner kebab z baraniny. W Polsce pierwsze lokale serwujące ten rodzaj fast foodu pojawiły się w latach 90. XX wieku i od razu spotkały się z gorącym przyjęciem. Aktualnie trudno o miasto, w którym nie byłoby knajpki czy budki serwującej to grillowane mięso w różnych odsłonach.

kebab przepis

Jak przygotować kebaba – krok po kroku

Kebab występuje w różnych odsłonach na całym świecie. W Polsce najpopularniejszą formą tego dania jest döner kebab, czyli mięso pieczone na pionowym grillu, sos i warzywa zamknięte w przypieczonej tortilli czy bułce. Takie danie możesz przygotować we własnej kuchni. Oto składniki, których potrzebujesz, by stworzyć pyszny, domowy kebab:

  • dowolne mięso (najczęściej jest to kurczak);
  • kapusta pekińska;
  • marchewka (opcjonalnie);
  • pomidor;
  • cebula;
  • ogórek;
  • jogurt naturalny;
  • czosnek;
  • ulubione przyprawy;
  • oliwa;
  • tortilla.

Najpierw należy przygotować mięso do pieczenia. W domowych kebabach zazwyczaj używa się piersi z kurczaka. Należy je umyć, oczyścić i osuszyć, a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Następnie wszystkie trzeba wrzucić do miski, przyprawić ulubionymi przyprawami (można skorzystać np. z gotowej mieszanki do kebaba), polać oliwą i dokładnie wymieszać. Tak przygotowane mięso należy przykryć i umieścić na kilka godzin, a nawet na całą noc w lodówce. Po wyjęciu z lodówki warto przygotować drewniane lub metalowe patyczki do szaszłyków, na które trzeba nadziać kawałki mięsa. Tak przygotowanego „szaszłyka” należy umieścić w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni i piec do mocnego zarumienienia, około 1,5 h.

W tym czasie warto przygotować pozostałe komponenty dania – pomidora i ogórka najlepiej pokroić w plasterki, a cebulę w piórka. Z kapusty trzeba zrobić szybką surówkę – pokroić, posolić i pozostawić na chwilę, by puściła wodę. Można dodać także tartą marchewkę. Do jogurtu naturalnego należy dodać sprasowany czosnek i przyprawić do smaku. Ilość czosnku najlepiej dopasować do własnych preferencji.

Gdy mięso będzie gotowe, trzeba ostrożnie wyjąć je z piekarnika i pozostawić na kilka minut do lekkiego ostygnięcia. Następnie należy pokroić je w dość cienkie paski. Po skrojeniu mięsa należy rozłożyć placek tortilli, posmarować go sosem czosnkowym, nałożyć wszystkie warzywa oraz kawałki mięsa. Aby złożyć tortillę, najpierw warto zagiąć ku górze dół placka, a następnie jego boki złożyć do środka. Tak przygotowane danie należy umieścić w opiekaczu lub na suchej, rozgrzanej patelni aż do zarumienienia z obu stron. Dzięki temu tortilla będzie chrupiąca i lepiej utrzyma elementy dania. Do tak przygotowanego kebaba można podać jeszcze frytki. Zwolennicy jeszcze bardziej urozmaiconych smaków mogą zainspirować się berlińskim gemüse kebab i dodać do swoich dań liście mięty czy pokruszony ser feta.

kebab mięso

Kebab w różnych odsłonach

Kebab to przede wszystkim soczyste, grillowane mięso. Niezależnie od tego, czy jest to baranina, czy kurczak, stanowi ono podstawę dania. Oto kilka form kebaba, które możesz spotkać w polskich (i nie tylko) lokalach:

  • kebab w bułce – mięso, sos oraz warzywa umieszcza się w dużej, najczęściej pszennej bułce o charakterystycznym kształcie. Ma ona kształt spiczastego kapelusza, a wszystkie składniki umieszcza się wewnątrz i można je jeść widelcem;
  • pita kebab – wszystkie składniki umieszcza się w pszennych plackach o okrągłym kształcie, zwykle przeciętych do połowy;
  • kebab w tortilli – najpopularniejsza forma podawania kebaba, czyli składniki zawinięte w cienkim, zapieczonym placku sporych rozmiarów;
  • kebab na talerzu – mięso, surówkę, sosy i frytki umieszcza się na talerzu, zwykle nie mieszając składników ze sobą.

Sos do kebaba – jaki wybrać i jak przygotować?

Najczęściej używanym w kebabie sosem jest sos czosnkowy. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy do jogurtu naturalnego dodać sprasowany czosnek i przyprawy – sól i pieprz. Do urozmaicenia można także dodać nieco majonezu i świeży koperek. W kebabach często spotyka się także sos ostry. Można przygotować go na bazie majonezu i koncentratu pomidorowego. Do smaku należy przyprawić go ostrą papryką, solą i pieprzem. Jeśli chcesz uniknąć pikanterii, a zależy Ci na pomidorowym posmaku, zamiast ostrej papryki dodaj słodką. Koncentrat pomidorowy możesz zastąpić ulubionym ketchupem.

Mięso do kebaba – jak możemy zastąpić pierwotną baraninę?

W tradycyjnym kebabie tureckim podstawę stanowi baranina, jednak nie jest to jedyna opcja, z którą możesz przyrządzić kebab domowy czy zjeść kebab w knajpce. W Polsce bardzo często je się kebab z kurczaka. Mięso drobiowe jest nie tylko łatwiej dostępne, ale też tańsze i zdrowsze. W lokalach nierzadko można spotkać także wersję z wołowiną. Z kebaba nie muszą rezygnować osoby niejedzące mięsa. Najczęściej spotykanym wegetariańskim zamiennikiem mięsa w tym daniu jest falafel, czyli smażone kulki z ciecierzycy. W niektórych lokalach można liczyć też na inne zamienniki mięsa, np. te na bazie białka sojowego. Kebab może występować nie tylko w wersji wegetariańskiej, ale także wegańskiej. Kebab domowy możesz z łatwością wykonać z użyciem sklepowych zamienników mięsa, np. wege gyrosu.

Znasz już historię kebaba i wiesz, w jak wielu formach możesz zjeść to znane na całym świecie danie. Mamy nadzieję, że nasz przepis na kebab okaże się dla Ciebie przydatny i przyrządzisz w swojej kuchni fast food idealnie dopasowany do własnych gustów smakowych.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds