Jeziorka Duszatyńskie to dwa, a kiedyś trzy jeziorka osuwiskowe i jednocześnie jedna z najciekawszych atrakcji Bieszczad. Niewielkie jeziorka schowane w lesie to magiczne miejsce, które warto uwzględnić planując wyjazd w te najdziksze z polskich gór. To miejsce wciąż mało oblegane, dlatego właśnie tam można odpocząć od turystów, nieco zbaczając z głównego szlaku.
Jak powstały Jeziorka Duszatyńskie?
Z powstaniem tego miejsca wiąże się ciekawa legenda. 13 kwietnia 1907 roku, w przeddzień Wielkanocy, okolicami Duszatyna wstrząsnął wielki łomot i huk. Miejscowi byli przekonani, że to trzęsienie ziemi. Silne wstrząsy wystraszyły mieszkańców Duszatyna na tyle, że zaczęto doszukiwać się w tym wydarzeniu zapowiedzi końca świata albo chociaż ręki nieczystych sił.
W rzeczywistości przyczyna była znacznie bardziej prozaiczna – to rekordowe tamtej zimy opady spowodowały znaczne osuwiska na zboczach góry Chryszczata. Powstałe wgłębienia zapełniły się z czasem bogatą fauną i florą, w związku z czym postanowiono objąć to miejsce ochroną. W konsekwencji powstał rezerwat przyrody Osuwisko Zwezło.
Jeziorka Duszatyńskie – podstawowe informacje
Jeziora, przez mieszkańców nazywane stawami, są przez turystów uznawane za miejsce magiczne i urokliwe. Można odnieść tam wrażenie lasu zatopionego w toni wodnej. Kolor wody, dzięki odbijającym się w niej drzewom również jest niezwykły – w zależności od pory roku przybiera różne odcienie zieleni.
Zobacz także: Bieszczadzka Kolejka Leśna – malownicza kolejka wąskotorowa
Jeziorko górne
Jeziorko to położone jest na wysokości 701 metrów n.p.m., a jego średnia głębokość wynosi 2 metry (w najgłębszym miejscu ma 5,8 m). Górne jeziorko niestety coraz bardziej porasta trzcinami, skrzypami i wierzbami.
Jeziorko dolne
Dolne jeziorko położone jest na wysokości 687 metrów n.p.m. i jest znacznie mniejsze od jeziorka górnego. Średnia głębokość dolnego wynosi 2,4 metra, a największa głębia to ponad 6 metrów.
Co się stało z trzecim jeziorkiem?
Z powstałych pierwotnie trzech dużych jeziorek obecnie można podziwiać tylko dwa. W okresie międzywojennym z najniższego spuszczono wodę w celu wyłowienia z nich pstrągów, w rezultacie czego trzecie jeziorko po prostu wyschło. Jedna z wersji mówi, że zrobili to kłusownicy, inna, że zlecił to ówczesny właściciel terenu Hrabia Potocki. W 1957 roku utworzono tu rezerwat ścisły, aby zapobiec tego typu działaniom w przyszłości i ochronić ten cenny i ciekawy obszar.
Sprawdź ranking: Najlepsze kijki trekkingowe
Jak dojechać do Jeziorek Duszatyńskich?
Aby dotrzeć nad Jeziorka Duszatyńskie samochodem, należy dojechać do Cisnej, a stamtąd udać się w kierunku Komańczy. Jadąc za Cisną drogą nr 897 przez Majdan, Żubracze i Wolę Michową dotrze się do wsi Smolnik nad Osławą, miejsca stacji i rozgałęzienia nieczynnej kolejki wąskotorowej.
Wyjeżdżając ze Smolnika, jadąc wzdłuż Osławy po kilku kilometrach dojedzie się do osady Mików. Tam należy zostawić samochód i ruszyć dalej pieszo w kierunku osady Duszatyn, leżącej u podnóża szczytu Chryszczatej. Przez Duszatyn przebiega czerwony szlak z Komańczy przez Chryszczatą do Cisnej, a trasa wiedzie przez masyw Wysoki Dział aż do Chryszczatej.
Należy zwracać uwagę na oznaczenia na słupach, ponieważ kierując się w stronę jeziorek należy wejść na czerwony szlak. Przemierzając szlak, przekracza się potok Olchowaty i zaczyna wspinaczkę po stromej, ale przyjemnej drodze prowadzącej przez las. Po około 1,5 h drogi pojawia się pierwsze jeziorko!
Wrócić można tą samą drogą albo rozszerzyć trasę i wejść na szczyt Chryszczatej.Choć będąc w Bieszczadach w pierwszej kolejności planuje się wędrówki po połoninach czy wejście na Tarnicę, warto przy dłuższym pobycie przeznaczyć pół dnia i zahaczyć o Rezerwat Zwiezło i odpocząć przy jeziorkach.