Harpa to szklany symbol stolicy Islandii, którego błysk zauważalny jest już z daleka. Położona w niesamowitej lokalizacji budowla zachęca nie tylko oryginalnym designem, ale też odbywającymi się tam wydarzeniami czy punktami widokowymi. Jeśli planujesz podróż do Reykjaviku, koniecznie zapoznaj się z historią tej nagradzanej za wyjątkową architekturę konstrukcji i dowiedz się, co możesz zobaczyć w środku. Zaczynamy!
Harpa – jak wygląda zwiedzanie słynnej budowli?
Harpa to obowiązkowy punkt na mapie podczas zwiedzania Reykjaviku. Jeśli nie bierzesz udziału w żadnym tamtejszym wydarzeniu, warto zobaczyć nawet sam budynek, który zachwyca designem i rozmachem. To idealny punkt widokowy do podziwiania panoramy miasta, a dodatkowo w godzinach otwarcia wstęp jest darmowy. Jeśli jednak zdecydujesz się na organizowaną co jakiś czas wycieczkę z przewodnikiem, zostaniesz poproszony o uiszczenie symbolicznej opłaty. Z pracownikiem Harpy będziesz mógł zobaczyć jeszcze więcej pomieszczeń niż podczas samodzielnego zwiedzania.
Harpa – historia powstania
Pierwsze plany powstania sali koncertowej pojawiły się już w latach 80. XX wieku, a pod koniec 90. zostały oficjalnie sprecyzowane i zatwierdzone. Za projekt Harpy odpowiada firma architektoniczna Henning Larsen Architects i artysta Olafur Eliasson, który zaprojektował fasadę budynku. Prace budowlane wystartowały w styczniu 2007 roku. Ze względu na kłopoty finansowe zostały one przerwane w październiku 2008 roku, jednak już po kilku miesiącach budowę wznowiono. Nazwę Harpa podano oficjalnie w 2009 roku, a do oficjalnego otwarcia obiektu doszło na początku maja 2011 roku. Z tej okazji odbył się koncert Iceland Symphony Orchestry pod batutą Vladimira Ashkenazy’ego i pianisty Víkingura Ólafssona.
Znaczenie nazwy
By nadać obiektowi jak najlepszą nazwę, zorganizowano konkurs. Wzięło w nim udział 1200 mieszkańców i łącznie zgłosili oni ponad 4000 propozycji. Warunkami wyboru zwycięskiej nazwy była łatwość wymowy i to, by słowo pochodziło z języka islandzkiego. Zwycięska Harpa ma dwa znaczenia. Pierwsze z nich to określenie instrumentu, harfy. Drugie to natomiast nazwa wczesnowiosennego miesiąca z dawnego kalendarza nordyckiego.
Zobacz także: Jaki głośnik przenośny na wakacje?
Charakterystyka budowli
Cechą charakterystyczną budowli jest niezaprzeczalnie wyjątkowa, szklana fasada. Zaprojektował ją Olafur Eliasson, który w swoich dziełach często korzysta z nieoczywistych, robiących wrażenie materiałów. Fasada została stworzona z kawałków szkła o różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Harpa znajduje się w otoczeniu wody, która niezwykle współgra z oryginalną architekturą budynku. Struktura ma nawiązywać do islandzkich skał bazaltowych. Mieni się zarówno od promieni słonecznych, jak i od lamp, a na jej ścianach odbija się falująca woda. Przy obiekcie znajduje się rzeźba Muzyk, której autorką jest Ólöf Pálsdóttir. W 2013 roku Harpa otrzymała nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe’a.
Harpa – przeznaczenie
Harpa Reykjavik stanowi siedzibę Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej, Opery Islandzkiej i zespołu Reykjavik Big Band. Poza tym mieści się tam klub jazzowy, odbywają się najważniejsze koncerty, wydarzenia kulturalne, konferencje czy festiwale, w tym np. Iceland Airwaves. Poszczególne sale można wynajmować w celu organizowania różnorodnych eventów.
Koncerty w Harpie
Harpa, mimo że jest główną siedzibą Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej, nie ogranicza się do żadnego gatunku muzycznego. W jej salach odbywają się różnorodne koncerty artystów z całego świata. Listę nadchodzących wydarzeń można śledzić na oficjalnej stronie internetowej Harpy. Wśród artystów, którzy wystąpili na scenach Harpy znaleźli się m.in. Bryan Adams, Kult czy Lady Pank.
Cztery sale Harpy
W Harpie znajdują się cztery sale koncertowe, w których organizowane są różnego rodzaju wydarzenia. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdej z nich. Zobacz, co kryje się za szklaną fasadą ikonicznego budynku Reykjaviku.
Eldborg
Główna sala koncertowa Harpa, czyli Eldborg, jest w stanie zmieścić nawet 1800 osób. Pierwszym, co rzuca się w oczy po zajrzeniu do sali, to dominujący w architekturze wnętrza kolor czerwony. Sufit znajduje się na wysokości 19 metrów, a akustyka pomieszczenia jest doskonała. Eldborg jest połączeniem klasycznej elegancji z nowoczesnym designem i nadaje wyjątkowego klimatu wydarzeniom w różnorodnych stylach.
Silfurberg
Silfurberg to nowoczesna sala konferencyjna, która zmieści 840 osób. Ma specjalną, wysuwaną ścianę, co pozwala podzielić ją na dwie części, dzięki czemu jednocześnie można organizować dwa eventy. Wtedy na każdym z nich może znajdować się 325 osób. Ściana jest dźwiękoszczelna. Sala została wyposażona w sprzęt, który gwarantuje nagłośnienie najwyższej jakości. Przed wejściem znajduje się przestrzeń nazwana Eyri, która nadaje się np. do wyjścia na przerwę. Jest ona przedzielona dźwiękoszczelną, ruchomą ścianą z kolejną salą, Norðurljós, więc w razie potrzeby można je ze sobą łączyć.
Norðurljós
Wysoka na 8 metrów sala Norðurljós ma ruchomą scenę i balkony na ścianach. Jej nazwa oznacza zorzę polarną, a to dlatego, że zamontowano tam oryginalny system oświetleniowy. Dzięki niemu kolor ścian można dopasować do odbywającego się wydarzenia. W wyposażeniu sali jest m.in. projektor i ekran o szerokości 6 metrów, co sprawdza się szczególnie podczas konferencji.
Kaldalón
Ostatnia sala Harpy to Kaldalón, która wyglądem przypomina sale wykładowe. Dlatego też poza koncertami odbywają się tam m.in. wykłady. Znajduje się tam ruchoma scena i 195 foteli dla widzów. Przestrzeń przed wejściem do sali to Norðurbryggja, oferująca widok na port.
Poza tym na uwagę zasługuje także Háaloft – sala o powierzchni 200 metrów kwadratowych, przystosowana do organizacji eleganckich eventów. Znajduje się ona na 8. piętrze budynku, oferując gościom niesamowity widok na miasto. Na spotkania nada się także przeszklona sala Björtuloft, na której goście mogą zasiąść przy eleganckich, okrągłych stołach i podziwiać panoramę Reykjaviku.
Reykjavik – Harpa podczas zwiedzania stolicy Islandii to punkt nie do ominięcia! Teraz już wiesz, co czeka na Ciebie za szklanymi ścianami imponującego budynku. Mamy nadzieję, że Twoja wizyta w Harpa Islandia będzie udana!