Search The Query
Search

Gotlandia — co ciekawego zobaczysz na największej wyspie Morza Bałtyckiego?

gotlandia

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Skandynawski świat zachwyca wieloma pięknie rozległymi terenami, wysokimi klifami oraz piaszczystymi plażami, a właśnie taki krajobraz możesz zobaczyć na Gotlandii — szwedzkiej wyspie położonej na Morzu Bałtyckim! To raj dla rowerzystów i świetne miejsce dla osób, które interesują się średniowieczną kulturą wikingów. Odkryj wszystkie atrakcje największego lądu na Bałtyku i daj się zaskoczyć naturalnej aurze dzikiej przyrody!

Gotlandia — historia wyspy wikingów

Wyspa Gotlandia (Gotland) może poszczycić się niesamowicie bogatą historią, ponieważ ląd ten pierwsi ludzie zamieszkali już około 5000 lat temu, w 600-1500 roku p.n.e., choć nie jest to jedyny wyróżnik wyspy. Gotlandia zaczęła formować się wiele milionów lat wcześniej za sprawą osadów koralowców, a także szczątek zwierząt i roślin, które odpowiedzialne są za wapienną strukturę lądu. Do dziś spacerując brzegiem wyspy, można natrafić na pojedyncze skamieniałości potwierdzające bieg historii.

Największy rozwój Gotlandii nastał wraz z epoką wikingów zamieszkujących te tereny, którzy przyczynili się do rozpoczęcia rolnictwa na szwedzkich ziemiach. Mówi się o tym, że wyspa stała się typowo portowym zakątkiem, ponieważ połączenia morskie w tych czasach umożliwiało około 40 portów! Doskonałe położenie między wschodem i zachodem zapewniło wyspie duży udział w światowym handlu i przynosiło zyski. Wiek VIII i IX był okresem panowania Muzułmanów na Morzu Śródziemnym, dlatego większość tranzytu wodnego zaczęła odbywać się przez Bałtyk, zapewniając wikingom potężne zyski.

Największym centrum handlu w XII wieku stała się stolica Gotland — Visby, natomiast już kolejne sto lat później miała kluczowe znaczenie wśród miejskich ośrodków należących do Hanzy — związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i wczesnej nowożytności. W tym okresie powstało na wyspie również najwięcej zabudowań i infrastruktury, która przetrwała do dziś. Wyspa Gotlandia na przestrzeni wieków znalazła się pod panowaniem Niemiec, Danii, Szwedów, ponownie Dani, Rosji, lecz ostatecznie na mocy zawartego pokojowego traktatu trafiła w ręce Szwedów i tak pozostało do dziś.

gotland

Visby

Na zachodnim brzegu Gotlandii znajduje się niezwykle wartościowe pod względem turystycznym i historycznym miasto — stolica Visby. Miejsce to, jak wspominaliśmy stało się w średniowieczu głównym ośrodkiem handlu wyspy i odpowiadało za rozwój pozostałej części lądu. Obecnie uroki tej miejscowości oddają klimat dawnych czasów — domy, kościoły, obronne mury i baszty przywołują ducha dawnych wikingów.

Odwiedziny Visby nie mogą ominąć zwiedzania obiektu, który wyróżnia się wśród panoramy miasteczka — Katedry Najświętszej Marii Panny w Visby. Pierwotny budynek został wzniesiony w XII wiek, choć świątynia ma za sobą kilka przebudowań w wyniku odrestaurowywania zniszczeń powstałych po pożarze. Rekonstrukcje miały miejsce w XVII wieku i stanowią o ostatecznym wyglądzie dzisiejszej katedry.

Kolejny ważny obiekt to miejski ratusz pochodzący z XVII wieku, a także Dom Burmistrza z tego samego wieku. Do pozostałych zabytków na terenie Visby, które warto zobaczyć podczas wizyty, należy zaliczyć: Wieżę Panny, ruiny Kościoła św. Katarzyny. Stare miasto Visby gromadzi wiele dobrze zachowanych zabytków, co doceniła komisja UNESCO, a starówka została w 1995 roki wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa.

Jeśli nie masz planów na wolne popołudnie w Visby, udaj się na wycieczkę do Muzeum Gotlandii, w którym poznasz szerzej kulturę szwedzkiej wyspy lub zobacz najpiękniejsze gatunki róż w Ogrodzie Botanicznym usytuowanym w północnej części miasteczka.

miasto Visby

Wioska Wikingów — Tofta

Z czym może kojarzyć się szwedzka wyspa, jeśli nie z wikingami? Na wyspie Gotlandii, a dokładniej jej zachodnim brzegu znajduje się nieduże miasto Tofta, które zachwyca miłośników nieprzezwyciężonej ludności Skandynawii ze średniowiecza. Jedną z atrakcji turystycznych, które oferuje Tofta, jest zrekonstruowana Wioska Wikingów! Tutaj poznasz codziennie zwyczaje wikingów, dowiesz się co jedli, jakich sprzętów używali oraz jak wyglądało ich życie na Gotland.

Wioska powstała już w latach 80. XX wieku, a każdego roku miejsce to urozmaicano o nowe atrakcje, które coraz bardziej odzwierciedlają klimat skandynawskich władców mórz. Dziś znajdują się tu zrekonstruowane zabudowania — domy, ogrody i zagrody wraz z kompletnym wyposażeniem. Co czeka tu spotkać turystów? W Wiosce Wikingów możesz zobaczyć, jak przed wiekami wyrabiano chleb lub posługiwano się bronią, a co więcej możesz sam sprawdzić się w wykonywaniu tych czynności! Instruktorzy oferują czynne uczestnictwo w rzemiośle i sztukach walki pod ich nadzorem, dzięki czemu staniesz się prawdziwym mieszkańcem Gotlandii sprzed paru wieków!

Bilet wstępu do Wioski Wikingów to koszt 120 SEK dla osoby dorosłej i 60 SEK dla dzieci i młodzieży objętych ulgą. Można również wykupić bilet rodzinny o wartości 350 SEK przeznaczony dla rodziny czteroosobowej.

Jaskinia Lummelunda

W Gotlandii atrakcje związane są często z jej geologicznym formą, a jedną z przepięknych form skalnych jest jaskinia w Lummelunda. Miasto, w którym można podziwiać niezwykłe krasowe zjawisko znajduje się około 13 kilometrów na północ od Visby, więc przy okazji odwiedzenia stolicy, możesz udać się również zobaczyć jeden z cudów natury.

Jaskinia została odnaleziona późno, ponieważ dopiero w XX wieku przez trzech chłopców, którzy bawili się na tym terenie. Szybko zyskała popularność ze względu na bogactwo nacieków i rozległych korytarzy, których długość wynosi ponad 4 kilometry! Ciasne przejścia wymagały przystosowania do ruchu turystycznego, dlatego też dla odwiedzających Lummelundę udostępniono wyłącznie jeden kilometr trasy. Dalsza część groty jest wypełniona wodą, co uniemożliwia kompleksowe zwiedzanie. W środku można podziwiać różnorodne stalaktyty i stalagmity o ciekawych formach, natomiast warto na taką przygodę się odpowiednio ubrać, ponieważ we wnętrzu jaskini temperatura wynosi około 8°C – jest chłodno i wilgotno. Bilet wstępu do groty wynosi około 100 SEK.

Jaskinia Lummelunda

Jak się dostać na Gotlandię?

Gotlandia to atrakcje ze świata wikingów i piękne krajobrazy! Jak się dostać na wyspę? Najwygodniejszą opcją transportu jest rejs promem lub skorzystanie z usług linii lotniczych. Najlepiej jest zdać się na drugą metodę przemieszczania się, ponieważ odległość tę można przemierzyć w krótszym czasie, dzięki czemu szybciej znajdziesz się na miejscu. Port lotniczy znajduje się w Visby, jednak podróż z Polski odbywa się przeważnie z jedną przesiadką w Szwecji. Możesz również skorzystać z lotu samolotem do Visby, a następnie przesiąść się w prom, który dostarczy Cię na miejsce docelowe.

Inny sposób transportu na Gotlandię to prom. Z portów w Polsce również wypływają statki pasażerskie, które oferują morskie wycieczki na wyspę wikingów. Możesz również dopłynąć promem do Szwecji, zwiedzić okoliczną linię brzegową i urokliwe miasta na południu jak Ystad, a następnie podróżować do Gotlandii. Takim sposobem zapewnisz sobie wspaniały urlop w szwedzkiej Skandynawii!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds