Asuncion

Asuncion – atrakcje stolicy Paragwaju! TOP 10 miejsc

Asuncion to najstarsze miasto Paragwaju, będące jednocześnie stolicą kraju. Choć nie należy do najbogatszych prowincji, a luksusowe ulice przeplatają się ze slumsami, ma kilka interesujących miejscówek. Miłośnicy przyrody mogą odwiedzić Zatokę Asuncion, a spragnionym historycznych wrażeń polecamy Muzeum Niepodległości. Sprawdź, co jeszcze kryje paragwajska stolica!

Asuncion – informacje podstawowe

Asuncion to stolica Paragwaju, położona nad rzeką o tej samej nazwie, która wyznacza naturalną granicę z Argentyną. Obecne miasto to jednocześnie najstarsza osada położona na wschód od Andów. Zostało założone w 1537 roku, a jego nazwa odnosi się do ukończenia palisady w święto Wniebowstąpienia (Feast of the Assumption).

Stolica Paragwaju wchodzi w skład metropolii o nazwie Gran Asunción wraz z innymi miastami, takimi jak San Lorenzo czy Capiatá. Samo Asuncion liczy ponad 500 000 mieszkańców, wielkością jest więc podobne do polskiego Poznania. Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie?

Asuncion, Francisco Solano

TOP 10 najciekawszych miejsc w Asuncion!

Mimo że Paragwaj nie należy do rozwiniętych krajów, a ruch turystyczny w samym Asuncion jest dość ograniczony, to stolica ma do zaoferowania kilka ciekawych miejsc.

Palacio de los López – siedziba prezydenta

Palacio de los López to siedziba rządu paragwajskiego. Nazwa ta została nadana na cześć XIX-wiecznego prezydenta – Francisco Solano Lopez, który rozpoczął budowę pałacu prezydenckiego w 1857 roku. Jeździł po całym świecie w poszukiwaniu najlepszych architektów i materiałów budowlanych, lecz nie zdążył zamieszkać w Pałacu przez wybuch wojny trójprzymierza.

Pałac został zaprojektowany w neoklasycystycznym stylu, otoczony jest licznymi werandami, a kolorystyka opiera się na stonowanych barwach. Współcześnie turyści mogą podziwiać pałac również w nocy podczas pokazu kolorowych świateł.

Zatoka Asuncion – niewielka kraina ptaków

Zatoka Asuncion została uznana za rezerwat przyrody Banco San Miguel de la Bahía de Asunción Ecological Reserve ze względu na różnorodność gatunkową (odkryto około 269 gatunków ptaków, w tym 5 wymagających ochrony, a jeden bliski wyginięciu). Charakterystycznym gatunkiem ptaka jest biegun płowy (mały ptak wędrowny) oraz roślina Wiktoria z charakterystycznymi pływającymi liśćmi.

Asuncion Zatoka

Muzeum del Barro

Muzeum del Barro to wyjątkowe miejsce na mapie Asuncion i obowiązkowa atrakcja dla wszystkich zainteresowanych sztuką. We wnętrzu znajdziesz zbiory zarówno ze sztuki współczesnej, jak i sztuki tubylczej, a także oddział stanowiący muzeum ceramiki. Muzeum powstało w 1987 roku z inicjatywy dwóch artystów – Olgi Blinder i Carlosa E. Columbino.

Pierwotnie muzeum było jedynie kolekcją zbiorów, jednak z czasem zaczęło się rozrastać i powstały trzy oddziały. W części poświęconej ceramice przedkolumbijskiej znajduje się 300 glinianych egzemplarzy i 4000 przedmiotów z innych tworzyw, takich jak drewno czy metal. Druga część poświęcona jest dziełom wytwarzanym przez grupy etniczne zamieszkujące tereny Paragwaju (kosze, maski z piór), a ostatnia – najbardziej współczesna – zawiera dzieła artystów nie tylko z Paragwaju, ale i z sąsiednich krajów. Należą do nich obrazy, grafiki, rzeźby itp.

Avenida Palma – główna ulica w Asuncion

Główna ulica stolicy Paragwaju od lat funkcjonuje przede wszystkim jako miejsce handlowe. Znajduje się na niej Kilometr Zero, czyli unikalna lokalizacja, od której oblicza się odległość punktów geograficznych. Ulica skupia kilka ważnych, urzędowych budynków, takich jak siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub Narodowy Panteon Bohaterów. Jest więc dobrym punktem wyjścia, aby zanurzyć się w podróż po uliczkach miasta.

Asuncion, Avenida Palma

Pastelowa dzielnica – Loma San Jeronimo

Asuncion podzielone jest na wiele małych dzielnic, a jedną z najciekawszych jest właśnie Loma San Jeronimo, określana mianem pastelowej dzielnicy. Obecność licznych kolorowych budynków i malowideł na schodach odpowiada za taki przydomek. Loma San Jeronimo to pierwsza dzielnica, której nadano turystyczny charakter, a jej mieszkańcy chętnie opowiadają o historii i częstują lokalnymi przysmakami.

Panteon – ku czci paragwajskim bohaterom

Wspomniany wcześniej prezydent Paragwaju wraz z budową Palacio de los López rozpoczął prace nad powstaniem Panteonu, jednak zostały one przerwane przez wybuch wojny. Budynek został ukończony dopiero 70 lat później, w 1936 roku. W tym samym roku przyznano mu miano Panteonu Narodowego, który upamiętni paragwajskich bohaterów walczących w trakcie wojny trójprzymierza. Pochowano tam pierwszego prezydenta – Carlosa Antonio Lópeza, jego syna, a także następnego prezydenta – José Félix Estigarribia wraz z rodziną.

Promenada w Asuncion

W 2012 roku otwarto nową promenadę, która biegnie wzdłuż brzegu rzeki. Zarówno turyści, jak i mieszkańcy Asuncion mogą po niej spacerować lub wybrać się na przejażdżkę rowerową. Wstęp jest bezpłatny, a przy okazji wizyty w mieście warto się tu wybrać i zobaczyć wspaniały zachód słońca nad zatoką.

Katedra metropolitalna Matki Boskiej Wniebowziętej

Obecny budynek rzymskokatolickiej Katedry metropolitalnej Matki Boskiej Wniebowziętej jest finalną wersją tej wybudowanej wiele lat temu. Pierwsza budowla powstała już w 1539 roku, jest to więc jeden z najstarszych zabytków w mieście. Kilka lat później ucierpiała w wyniku pożaru i była kilkakrotnie odrestaurowywana. W 1842 roku na polecenie prezydenta zburzono ją i wybudowana od nowa. Współczesny charakter zawdzięcza zamiłowaniu głowy państwa do nurtu klasycystycznego.

Asuncion, Katedra

Market numer 4 – lokalne targowisko

Market numer 4 to miejsce nie tylko do zakupów warzyw, owoców i innych produktów spożywczych, ale i lokalnych pamiątek. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc targowych, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców, i turystów. W okolicy targu został nakręcony paragwajski film pt. „7 cajas” (7 pudełek), dzięki któremu to miejsce zyskało popularność i stało się rozpoznawalne.

Muzeum historii – Casa de la Independencia

Muzeum Niepodległości znajduje się w samym centrum stolicy Paragwaju, jednak nie wyróżnia się na tle innych budowli – niczym nie przypomina znakomitych pałaców i katedr w neoklasycystycznym stylu. Ten zwyczajny, parterowy domek jest jednak wartościowym miejscem pod względem historycznym, ponieważ to właśnie w nim potajemnie spotykali się działacze walczący o niepodległość kraju. Obecnie budynek przekształcono w muzeum i zachowano ducha tamtych czasów. Meble, obrazy i całe wyposażenie sprawiają, że odwiedzający mogą przenieść się w czasie i choć minimalnie doświadczyć cząstki historii Paragwaju.

Ciekawostki o Asuncion

Paragwaj to katolicki kraj, stąd wiele atrakcji związanych jest właśnie z kultem religijnym. Językiem urzędowym jest hiszpański, jednak mieszkańcy posługują się także rodzimym językiem guarani. Paragwaj jest jedynym krajem Ameryki Południowej, który zachował swój etniczny język jako urzędowy. Co ciekawe, waluta, którą posługują się Paragwajczycy, również nosi nazwę guarani (w przeliczeniu polska złotówka to ok. 1732 guarani).

Asuncion, Pałac prezydencki

Lokalne przysmaki – potrawy, których musisz spróbować

Kuchnia paragwajska opiera się w głównej mierze na kukurydzy i manioku. Oto lista kilku przysmaków, na które warto zwrócić uwagę podczas pobytu w stolicy:

  • empanadas – pieczone pierogi z farszem,
  • zupa kurczakowa bori bori z dodatkiem chipa, czyli małych kukurydzianych bułeczek,
  • kiveve – potrawa z dyni i słodkiej śmietanki,
  • mazamorroa – danie z kleiku kukurydzianego,
  • Sopa Paraguaya – jedna z najpopularniejszych potraw, robiona z mąki kukurydzianej, jajek, mleka, sera i cebuli i zapiekana w formie ciasta,
  • parrillada – grillowane mięso.

Ameryka Południowa nie należy do najbezpieczniejszych miejsc podróżniczych, jednak jej kultura przyciąga co roku wielu turystów. Warto wybrać się do Paragwaju i odwiedzić stolicę, która obfituje w nie tylko historyczne czy kulturalne atrakcje, ale i przyrodnicze walory. Miłośnicy sztuki również znajdą tu coś dla siebie!