Riwiera Makarska, to jeden z najpiękniejszych zakątków chorwackiego wybrzeża Adriatyku. Ta malownicza część lądu rozciąga się od miejscowości Brela, do znajdującego się na południu Gradac, a jej pas mierzy niemal 60 kilometrów. Warte zachwytu są tu nie tylko malownicze plaże, ale także sosnowe lasy i górskie masywy. Niespotykane walory przyrodnicze czynią te wybrzeże jednym z najbardziej czarujących w Europie.
Makarska – Chorwacja
Centrum całej riwiery znajduje się w miejscowości Makarska – jednym z najczęściej wybieranych kurortów wakacyjnych przez miejscowych i europejskich turystów. Miasto to, położone jest u podnóża górskiego masywu Biokovo, tuż przy samym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. W sezonie letnim jest bardzo zatłoczone, ale nie sposób się tu nudzić. Makarska w Chorwacji jest przygotowana na tłumy turystów, a poza odpoczynkiem na plaży, oferuje wiele atrakcji, także dla szukających zabawy klubowiczów. Miasto Makarska jest doskonałą wypadową bazą do zwiedzania okolicy. W jej sąsiedztwie położone są równie urokliwe, choć mniejsze miejscowości, takie jak: Baska Voda, Brela, Tucepi i Gradac.
Skąd pochodzi nazwa Makarska?
Historyczne źródła podają, że miasto Makarska zawdzięcza swoją nazwę dawnej rzymskiej osadzie – Muccurum, która zajmowała ten teren do IV w n.e., a następnie została zniszczona podczas najazdu gotów. Obowiązująca teraz nazwa prawdopodobnie została nadana około 1502 roku.
Riwiera Makarska i jej historia
Początek historii tego miejsca sięga czasów starożytnych. Po zdobyciu miasta przez Gotów, władzę nad tym obszarem objęli Słowianie, a kolejno później do końca XV wieku, rządy przejęli chorwacko – węgierscy królowie. Następnie, riwiera przez dwa stulecia znajdowała się pod panowaniem Turków. Teren ten na przełomie lat znalazł się pod rządami Wenecjan i Habsburgów. W czasie II Wojny Światowej wiele zabytkowych części miast uległo zniszczeniu i były stopniowo odbudowywane do połowy ubiegłego wieku, w którym na nowo chorwacka riwiera stała się popularnym kierunkiem turystów.
Makarska – góry nad morzem
Makarska riwiera znana jest z tego, że występuje tu niezwykły krajobraz. W bardzo bliskiej odległości od morza wyłaniają się górskie masywy, tworząc wrażenie wyrastających z wody. Rozciągające się pasmo górskie Biokovo, stanowi nieodłączny element zdjęć i pocztówek oraz jest kierunkiem zwiedzania nieco odważniejszych turystów. Masywy górskie stanowią część Krajobrazowego Parku Biokowo, rozciągającego się na około 30 kilometrów wzdłuż terenów całej riwiery. Szczyty te, choć nie przekraczają 1800 m n.p.m. imponują swoją wysokością oraz wystającymi, stromymi Klifami od strony wybrzeża. Teren parku jest dość ubogi w roślinność, jednak znajdują się tu lasy rodzimej dalmatyńskiej sosny czarnej, buki i jodły. Przemierzając wzniesienia, można napotkać jaskinie, turnie i dziury, które charakterystyczne są dla geologicznej struktury Gór Dynarskich. Na terenie parku żyje wiele zwierząt, a niektóre z nich objęte są ochroną. Można spotkać tu: borsuki, wilki, lisy, węże i sępy płowe.
Najwyższym szczytem całego pasma jest sv. Jure – Góra świętego Jerzego, o wysokości 1762 m n.p.m. Wielu turystów nabiera się na pułapkę, którą stanowi długość trasy, prowadzącej na szczyt, gdyż zapominają, że wysokość masywu liczona jest od poziomu morza – przy którym się przecież znajdują, więc wędrówka rozpocznie się od najniższego możliwego punktu. Dla bardziej leniwych, jest szansa podjechania samochodem, jednak w związku z wąskimi i stromymi podjazdami, jazda taka odbywa się na własne ryzyko – zgodnie z umieszczonymi na tabliczkach informacjami. Dla miłośników pieszych wędrówek, szlak prowadzony na górę jest bardzo dobrze oznaczony, a pokonanie trasy z pewnością warte jest widoków na całą chorwacką riwierą i wyspy środkowej Dalmacji. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, niektórzy mogą ujrzeć nawet szczyty włoskich Apenin, a od niedawna na szlaku pojawiła się nowa atrakcja, w postaci szklanego tarasu – niesamowitego widokowego punktu. Wśród innych wartych zobaczenia szczytów w parku Biokovo można wyróżnić masyw Staza, mierzący 897m n.p.m., do którego dotrze się zarówno pieszo, jak i samochodem, a panorama riwiery Makarska umili trud wojaży.
Riwiera Makarska – atrakcje
Na obszarze całej riwiery Makarskiej są atrakcje, które przyciągają odwiedzających te okolice. Wśród najbardziej popularnych turystycznych miejscowości można wymienić: Makarska, Baska Voda, Brela, Podgora i Tucepi, które oferują masę spacerowych ścieżek, ulicznych restauracji i barów. Jedną z atrakcji chorwackiej Makarskiej jest Półwysep św. Piotra, położony na wzgórzu, tuż przy końcu miejskiej promenady i blisko wejścia do portu. Teren ten pokrywa liczna roślinność, wraz z wyłaniającymi się, ozdobnymi agawami. W środkowej części wzgórza znajduje się Kościół św. Piotra, któremu półwysep zawdzięcza swoją nazwę. Aby znaleźć się na wzgórzu możliwy jest wybór dwóch dróg: jedna – prowadzi obok pomnika św. Piotra, natomiast druga – przez las. Na wzgórzu znajdują się cztery punkty, wokół których można odbyć swój spacer – kościół, pomnik, baszta i latarnia morska. Mówiąc o tym półwyspie, nawiązuje się często do zakochanych, bowiem Ci podczas wakacji w Makarskiej, wybierają się tam umieścić na ogrodzeniach kłódkę, uwieczniającą ich miłość. Kluczyk z kolei wyrzucają do morza – co ma zagwarantować wieczną miłość i ochronę.
Co zwiedzić w Makarskiej? W oddalonej o niecałe 35 kilometrów miejscowości Zaostrog znajduje się się wiele atrakcji. Największym zabytkiem tego miasta jest Kościół franciszkański NMP, który posiada bibliotekę liczącą ogromne zbiory oraz mieści w galerię obrazów znanego chorwackiego malarza – Mladena Veży. Wewnątrz można spotkać się także z chorwacka kulturą, ponieważ znajdują się tam ludowe stroje oraz różnorodne zbiory etnograficzne. Klasztor posiada swój własny botaniczny ogród, w którym rosną niespotykane gatunki roślin, takie jak: mimozy, palmy, eukaliptusy, chińska czarwona porzeczka i drzewo bobon.
W okolicy całej riwiery nie brakuje miejsc do spacerów i przechadzek. Jednym z nich jest wspominany wcześniej krajobrazowy park Biokovo, ale warty uwagi jest także Park Osejava – typowo leśny, sosnowy teren prowadzący do plaży Nugal, oddalonej od miejscowości Makarska o niecałe 3 kilometry. Znajduje się tu także wiele tras rowerowych oraz biegowych. Dzięki doskonałej lokalizacji Makarskiej riwiery, miejsce to świetnie nadaje się do wypadów na łódkowe wycieczki, a także zwiedzenia morskich głębin poprzez nurkowanie.
W sezonie organizowane są wycieczki na pobliskie wyspy – Hvar, Brač oraz Korčula. Na wyspie Brač znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Morza Adriatyckiego – Zlatni Rat, natomiast na Korčuli możliwe jest odwiedzenie miasta o nazwie „Mały Dubrovnik”, a wyspa ta jest miejscem narodzin żeglarza Marco Polo. Organizowane są także wycieczki, które oferują jednodniowe zwiedzanie, kilku wysp jednocześnie. Rejsy startują w porannych godzinach, a w cenę biletu wliczony jest lunch i napoje. Niewątpliwie, najbardziej urokliwe na całej Makarskiej riwierze są piękne żwirkowe plaże, otoczone wodami błękitnego Adriatyku.
Makarska – plaże
Wjeżdżając do Chorwacji, pewne jest że na drogach pojawią się tablice z napisami „Makarska beach”. Nic w tym dziwnego, ponieważ riwiera Makarska dysponuje jednymi, z najpiękniejszych plaż wybrzeży Morza Adriatyckiego. Najczęściej spotykane są tu plaże żwirowe lub kamieniste, dlatego warto zabrać ze sobą buty do wody, gdyż w niektórych miejscach podłoże może być naprawdę ostre. Występują także plaże piaszczyste, choć przeważnie sztucznie utworzone – otaczające pobliskie wyspy.
Pierwszą plażą na mapie riwiery, którą powinno się odwiedzić jest Punta Rata, w Breli. Magazyn Forbes ogłosił ją, jako jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. To żwirowe wybrzeże znajduje się u podnóży masywu Biokovo, a walorów dodają jej nie tylko okalające morskie fale, ale także delikatny cień rzucany przez wysoki szczyt i jodłowe lasy. Charakterystyczną cechą krajobrazu jest znajdująca się tuż przy brzegu pojedyncza kamienna wyspa, zwana „kamieniem Breli”, która często widnieje na pocztówkach tego miejsca. Plaża Punta Rata otrzymała Niebieską Flagę – status, oznaczający odpowiednie warunki i nienaganną czystość morza.
Kolejnym przybrzeżnym miejscem, do którego warto wybrać się, poszukując najładniejszych plaż Makarskiej, jest Vruja. Miejsce to jest dość ukryte i wymaga pokonania przeszkód, w postaci ostrych klifów, ale z pewnością trud się opłaci. Występuje tu także żwirowe podłoże, a dopływające wody są chłodniejsze, na co wpływ ma bliskie źródło słodkiej wody. Plaża została podzielona na dwie części, ponieważ jedna strona została wydzielona dla nudystów i naturystów.
Blisko Makarskiej plaży, w Breli znajduje się jeszcze jedno – zatokowe wybrzeże, które cieszy oczy turystów dzięki swojej dziewiczej naturze. Mowa o plaży Podrače, która słynie z nieskazitelnie czystych wód i nienaruszonej przyrody. To miejsce posiada świetne warunki do wypoczynku wraz z dziećmi.
W miejscowości Baška Voda, głównie odwiedzaną plażą Makarskiej riwiery jest Nikolina – żwirowe wybrzeże, które przyjęło nazwę od imienia św. Nikola Putnika. Przy plaży znajduje się wiele restauracji, barów i mniejszych punktów gastronomicznych, przez co została nagrodzona Błękitnym Kwiatem, za najlepiej wyposażoną plażę, po chorwackiej stronie Adriatyku, a także otrzymała symbol Niebieskiej Flagi.
Z kolei najdłuższą plażą w Makarskiej riwierze jest Gornja Vala, mierząca 5 kilometrów długości. To żwirowe wybrzeże znajduje się w Gradac i otoczone jest przez liczne drzewa oliwne i sosny. Miejsce to posiada własny wiatrochron, dzięki czemu często odwiedzane jest przez żeglarzy i ich jachty. Tučepi – znajdująca się w miasteczku, o takiej samej nazwie, to druga plaża pod względem rozciągłości. Długość wybrzeża mierzy około 4 kilometrów, a linia brzegowa ciągnie się wzdłuż miasta. Koniecznością, podczas urlopu w Tučepi, jest wieczorny spacer plażą, wzdłuż promenady.
Makarska – plaże piaszczyste
Do piaszczystych plaż znajdujących się w okolicach Makarskiej, należy Kemp Dole w Živogošće Blato. Do wybrzeża tego docierają krystalicznie czyste adriatyckie fale, a zejście jest łagodne co służy wypoczynkowi z dziećmi. Podobnie, w tej samej miejscowości znajduje się plaża mieszana: piaszczysto – żwirowa Igrane, na której piasku można uświadczyć w mniejszych zatoczkach. Niektóre z piaszczystych plaż znajdują się na przybrzeżnych wyspach, takich jak Brač i Korčula.
Plaże kamieniste w Makarskiej
Brist i Podaca, to dwie kamieniste plaże, znajdujące się w okolicy wioski Viskovića vala. Obie charakteryzują się wąską linią brzegową, a całość skalistych formacji tworzy unikalny, śródziemnomorski klimat. W Zaostrogu także znajduje się fragment wybrzeża pokryty kamienistym podłożem, do którego prowadzą wąskie uliczki. Plaża ciągnie się przez około 2 kilometry, a obszar ten, nawet w sezonie wakacyjnym nie jest tak mocno zatłoczony, jak inne wybrzeża chorwackiej riwiery. Nie brakuje tu jednak dedykowanych turystom sklepików, restauracji i punktów z przekąskami i napojami.
Makarska – mapa zwiedzania
Makarska – co warto tu zobaczyć? Z pewnością nie należy nastawiać się na zwiedzanie pozostałości dawnych cywilizacji i niezwykłego chorwackiego kulturowego dziedzictwa, gdyż miejscowość ta, jest idealnym przykładem wakacyjnego kurortu, do którego przyjeżdża się odpocząć, wylegując na pięknych plażach. Jeśli jednak słońce przyświeci zbyt mocno, to w poszukiwania przyjemnego chłodu i cienia można wybrać się na spacer i odwiedzić architektoniczne zabytki tego miasta, takie jak Kościół św. Marka i urokliwą starówkę.
Makarska – Stare miasto
Klimatyczne, dość wąskie uliczki Makarskiej doprowadzą do centrum starówki, którym jest plac Andrija Kačića Miošića – poety XVIII wieku, który urodził się w tym mieście. Głównym punktem na placu jest pomnik przedstawiający jego sylwetkę, w pobliżu którego znajduje się także studnia, pochodząca z czasów wieszcza. Ponadto, w centrum Makarskiej zachowało się sporo rodowych posiadłości lokalnych mieszkańców, a jedną z najbardziej okazałych jest duży pałac, z akordowym dziedzińcem, będący dawniej własnością rodu Ivaniševiców, natomiast obecnie należący do właściciela prywatnego. Do starego miasta prowadzi urokliwa promenada, wśród której nie brakuje stoisk, przyciągających uwagę turystów.
Kościół św. Marka – Makarska riviera
Jedną z większych atrakcji Makarskiej, a nawet jej zabytków, która znajduje się w centrum starówki jest Kościół św. Marka, położony na głównym placu. Świątynia została wybudowana w 1766 roku, po przejęciu miasta z rąk Turków. W świetlnych latach, miejscowość ta posiadała nawet swoją diecezję, nad którą czuwał biskup Nikola Bijanković. Budowla kościoła została ukończona po jego śmierci, a jego ciało pochowano pod ołtarzem. Dawniej świątynia otrzymała tytuł katedry, jednak status ten został odebrany razem z przejęciem i włączeniem miasta pod inną diecezję. Trzęsienie ziemi, które nastąpiło w 1962 roku wywołało poważne uszkodzenia, a odbudowa zainicjowała nowy układ wnętrza, przenosząc niektóre kaplice w inne miejsce.
Makarska – atrakcje dla dzieci
Każdemu dziecku radość sprawi możliwość zajadania lodów i cieszenia się z uroków plażowania, korzystając przy tym z wszelkich dmuchanych zabawek i plażowych sprzętów. Jak można urozmaicić urlop, wybierając się na odpoczynek z dzieciakami? Pewne jest, że najlepszym pomysłem okaże się wesołe miasteczko, które znajduje się przy samej plaży Makarska. Rozkładane w sezonie, przy samym centrum miasta, przepełnione dmuchanymi zjeżdżalniami, karuzelami, huśtawkami oraz innymi atrakcjami, które z pewnością zagwarantują rozrywkę najmłodszym wczasowiczom. To doskonały pomysł na zagospodarowanie czasu dzieciom, w trakcie dnia.
Z kolei wieczorami można wspólnie spędzić czas, wybierając się do astronomicznego obserwatorium, znajdującego się na wzniesieniach jednego z miejscowych wzgórz. Obiekt funkcjonuje od 2009 roku, stale poszerza swoją ofertę i poprzez edukację cieszy rodziców, jak i dzieci. A tuż nieopodal Makarskiej, w Klasztorze Franciszkanów znajduje się muzeum muszelek. Wystawa dysponuje około trzema tysiącami eksponatów, o różnorodnym ubarwieniu, kształcie i rozmiarze. Znajdują się tu muszle nie tylko z Adriatyku, ale także mórz i oceanów całego świata. W temacie rozrywki poprzez naukę, z pewnością ciekawym doświadczeniem będzie wizyta w Muzeum Ryb i Krabów, w których lokalni rybacy umieszczają niezwykłe okazy, wyłowione podczas morskich wojaży. Wiele maluchów ucieszy się z rejsu statkiem oraz wypłynięcia w głąb morza na dostępnych do wypożyczenia rowerkach i platformach.
Makarska – przewodnik, czy samodzielne zwiedzanie?
Wybierając się na zwiedzanie Makarskiej i całej riwiery można swobodnie, samodzielnie zaplanować i zrealizować całą podróż. Nie ma konieczności korzystania z pomocy przewodnika, wystarczy mapa i ewentualnie wcześniejsze zapoznanie się z miejscem, z internetowych serwisów. Miejscowość nie jest duża, więc tak naprawdę nawet bez większego przygotowania, z łatwością można obejść wszystkie ciekawe miejscówki, a takie eksplorowanie może okazać się nawet ciekawsze. Pomocą często służą sklepikarze i prywaciarze, wynajmujący kwatery.
Riviera Makarska – co warto zobaczyć w okolicy?
Riwiera Makarska w Chorwacji – co warto zobaczyć? Do niewymienionych pięknych okolic tego obszaru należy miejscowość Živogošće, która podzielona jest – o czym nie jest powszechnie wiadomo – na trzy mniejsze miasta: Porat, Mala Duba i Blato. Miasto to istnieje już wiele wieków, bowiem znajdują się tu ślady obecności osad iliryjskich i rzymskich. Na co dzień jest to spokojne i klimatyczne miasteczko, nadające się na urlop, dla osób ceniących spokój i ciszę. Kolejnym cichym turystycznym kurortem, oddalonym o 15 kilometrów od Makarskiej jest Igrane – mała miejscowość, z rozpoznawalnym, urokliwym kościołem. Miejsce to służy za wypadową bazę dla promów, które wypływają w pobliżu na wyspy: Hvar i Brać. Przemieszczając się w północną stronę Makarskiej riwiery nie sposób ominąć miasto Omis – niewielką miejscowość, położoną w okolicy Splitu.
Omis
Omis, to miasteczko znajdujące się u podnóży górskiego masywu Mosor, mierzącego 1 339 m n.p.m, tuż przy ujściu rzeki Cetiny. Dawniej, miejsce to odpowiadało za centrum pirackich schadzek, natomiast dziś przyciąga wielu turystów. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa „onaion”, oznaczającego wzgórze, co mogłoby nawiązywać do kształtu terenu lub od określenia „onos”, czyli osioł. Nazwa ta nie nawiązuje jednak do zwierzęcia, a pewnego skalnego zespół w mieście. Z Omisa blisko jest do Splitu. Można wybrać się także na wycieczkę na wyspę Brać oraz Solta.
Sprawdź oferty: Wakacje w Omiš
Góra św. Jerzego
Najbardziej znanym szczytem jest Góra św. Jerzego, która wznosi się nad samym Adriatykiem, w Krajobrazowym Parku Biokovo. Jest to nie lada wyzwanie dla pieszych turystów, gdyż trasa na sam szczyt jest długa i wyczerpująca. Aby jednak zobaczyć przepiękną panoramę, możliwy jest wjazd samochodem na sam szczyt. Całość trasy zajmuje około 23 kilometry i prowadzi przez kręte, górskie serpentyny. Droga jest bardzo wąska i podczas spotkania drugiego pojazdu na trasie, konieczny jest zjazd na zatoczkę. Na szczyt prowadzą także liczne trasy rowerowe, zapewniające podziwianie niesamowitych widoków, na każdym jej odcinku.
Makarska – noclegi
Najbardziej popularną formą zakwaterowania jest pobyt w hotelach lub prywatnych kwaterach, których właściciele ogłaszają się na internetowych serwisach. Warto wspomnieć, że cała riwiera Makarska posiada najbardziej rozwiniętą noclegową bazę, nad całym Adriatykiem, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje tu wielogwiazdkowych hoteli, apartamentów, wakacyjnych domów, pokoi i mniejszych noclegowych obiektów. Na terenie całego kraju znajduje się wiele campingowych pól, pozwalających na nocowanie w przyczepach, namiotach lub nawet pod gołym niebem. Klimatyzacja w noclegowym lokum jest najczęściej na porządku dziennym, a wiele obiektów wyposażonych jest w tarasy i balkony – często z widokiem na błękitne morze.
Makarska – restauracje i ceny
Będąc w Makarskiej, warto wybrać się na zwiedzanie tutejszych restauracji. W zależności od rejonu i położenia ceny będą się różnić. Przy plaży i głównych promenadach jedzenie jest droższe, lecz nie koniecznie płaci się za jakość. W poszukiwaniu prawdziwych specjałów chorwackiej kuchni warto zagłębić się w centrum miasta, a nawet ponad nie, bowiem wiele dobrych restauracji położonych jest nieco wyżej, zapewniając cudowne widoki podczas kolacji. W lokalnych restauracjach można spotkać typowe dalmatyńskie dania, wykorzystujące owoce morza: ośmiornicę, kalmary, krewetki oraz ryby i mięso. Za przystawkę należy zapłacić średnio 50 kun, za danie główne zawierające rybę lub porcję mięsa – od 90 do 130 kun, natomiast deser to wydatek około 20 kun. Będąc na wakacjach, warto skusić się na spróbowanie dotąd nieznanych produktów i potraw.