Search The Query
Search

Gdańsk – atrakcje, które musisz zobaczyć w nadbałtyckim mieście!

Gdańsk

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Gdańsk jest jednym z najciekawszych miejsc w nadbałtyckim regionie Polski. Miasto posiada wielowiekową oraz bogatą historię, która przejawia się w licznych zabytkach architektonicznych i kulturalnych. Poznaj najważniejsze atrakcje Gdańska i dowiedz się, jak aktywnie spędzić czas w tym pięknym mieście.

Gdańsk atrakcje turystyczne – TOP 7 miejsc

Gdańsk to miasto o bogatej przeszłości. Dawne dzieje miejscowości przyczyniły się do tego, że dzisiaj w jej obrębie znajdują się liczne zabytki oraz atrakcje turystyczne. Przedstawiamy miejsca, które stanowią obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Gdańska.

Ratusz Głównego Miasta

Wśród atrakcji Gdańska na wyróżnienie zasługuje Ratusz Głównego Miasta, który jest gotycko-renesansową budowlą z historią sięgającą średniowiecza. Dokładna data wybudowania obiektu nie jest znana, ale prawdopodobnie powstał on w I połowie XIV wieku. Wtedy też był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska nazywanego Głównym Miastem. Od połowy XV w. ratusz służył już jako centrum urzędowania włodarzy całej aglomeracji miejskiej. Z czasem obiekt stał się również miejscem obradowania Ławy i Rady Miasta, sądu Wetowego oraz Trzeciego Ordynku, który stanowił reprezentację pospólstwa we władzach miejskich Gdańska. W Ratuszu Głównego Miasta siedzibę miał również burgrabia będący reprezentantem króla.

Na przestrzeni wieków Ratusz Głównego Miasta ulegał wielu przebudowom. Wynikały one zarówno ze zniszczeń powstałych w wyniku pożarów, jak i chęci upiększenia budowli oraz podkreślenia statusu miasta, które bogaciło się na pośrednictwie handlowym. Największa odbudowa obiektu miała miejsce po II Wojnie Światowej. Gdański ratusz uległ tak ogromnym zniszczeniom, że klasyfikowano go jako budynek do rozbiórki. Jednak ostatecznie zabytek został uratowany i przekształcony w Muzeum Historii Miasta Gdańska.

W środku budynku można podziwiać reprezentatywne wnętrza takie jak Wielka Sala Rady (zwaną Salą Czerwoną) czy Wielka Sala Wety (Sala Biała). Kompleks zdobią liczne malowidła i dzieła architektoniczne. Ratusz wieńczy wieża, w której umieszczony jest imponujący carillon – instrument muzyczny składający się z 37 dzwonów. Ze szczytu wieży, gdzie można wejść w okresie letnim, widać piękną panoramę Gdańska.

Zobacz także: Sopot to nie tylko najdłuższe molo w Europie – dowiedz się, co musisz zobaczyć w kurorcie!

Brama Żuraw

Do najbardziej rozpoznawalnych zabytków Gdańska należy Brama Żuraw, czyli pochodzący z XV wieku dźwig portowy i jedna z bram wodnych miasta. Obiekt składa się z drewnianej konstrukcji osadzonej pomiędzy dwoma ceglanymi basztami. Żuraw stanowi największy i najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy. W przeszłości budowla miała znaczenie militarne, ale zatraciła je na początku XVII wieku. W wieżach umieszczono wtedy pomieszczenia mieszkalne oraz warsztaty rzemieślnicze. Dziś budynek jest filią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od 2021 r. w obiekcie prowadzony jest remont i prace nad nowoczesną wystawą o morskim handlu XVII-wiecznego Gdańska.

Brama Żuraw Gdańsk

Droga Królewska

Będąc w mieście Gdańsk, zwiedzanie warto wzbogacić o spacer słynną Drogą Królewską, która inaczej zwana jest także Traktem Królewskim. Droga ta w średniowieczu stanowiła najdłuższą oś urbanistyczną Europy i dlatego też była miejscem parad oraz uroczystych wjazdów monarchów do miasta. Dziś Droga Królewska jest główną trasą turystyczną Gdańska. Trakt rozpoczyna się przy Bramie Wyżynnej, biegnie przez Zespół Przedbramia, Złotą Bramę, reprezentacyjną ulicę Długą i Długi Targ, który pełni funkcję rynku. Całość kończy się na Bramie Zielonej. Spacer traktem pozwala zobaczyć liczne zabytki Gdańska. Po drodze mija się piękne kamienice, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa czy znany symbol miasta, jakim jest Fontanna Neptuna w Gdańsku.

Bazylika Mariacka

Wśród najważniejszych zabytków Gdańska należy wyróżnić monumentalną Bazylikę Mariacką. Budowa tego obiektu sakralnego trwała aż 159 lat i ostatecznie zakończyła się w 1502 roku. Gotycka świątynia zwana jest „koroną miasta Gdańska”. Przydomek ten zawdzięcza swoim niesamowitym rozmiarom, dzięki którym zdecydowanie wyróżnia się na tle panoramy miasta. Gdańska Bazylika Mariacka jest długa na 105,2 m. Jej szerokość w transepcie wynosi 66,2 m, a całościowa kubatura budynku sięga 155 000 m3. Kościół ozdabia 7 wież, a wewnątrz oprócz bogatego ołtarza głównego podziwiać można gwiaździste i kryształowe sklepienia, a także 31 kunsztownych kaplic. W Bazylice znajdują się też zabytkowe rzeźby, malowidła, ambony, baptysteria czy umieszczone w posadzce płyty nagrobne znamienitych gdańszczan.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Kulturalna mapa Gdańska zawiera kilka ciekawych ośrodków upamiętniających najnowszą historię Polski. Wśród wartych uwagi atrakcji, znajduje się Europejskie Centrum Solidarności (ECS) powstałe w 2014 roku. Jest to obiekt, w którym mieści się archiwum, biblioteka, mediateka oraz część muzealna z ekspozycją dotyczącą współczesnej historii kraju, a w szczególności powstania i działalności Solidarności. W murach ECS znajdują się też siedziby organizacji pozarządowych i biuro pierwszego przewodniczącego Solidarności – Lecha Wałęsy. Nowoczesny kompleks z oryginalną wystawą przyciąga rzesze turystów, dla których udostępniona jest część muzealna budynku. Wystawę można zwiedzać z ciekawym audioprzewodnikiem opowiadającym o przełomowych dla Polski wydarzeniach.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej

Atrakcje turystyczne Gdańska wzbogaca również monumentalne Muzeum II Wojny Światowej, które powstało w 2017 roku. Nowoczesny budynek muzealny zajmuje powierzchnię ponad 34 tysiące m2, na których ulokowane są historyczne wystawy – stała i tymczasowe. Kompleks w innowacyjny sposób prezentuje dzieje największego konfliktu zbrojnego na świecie. Oryginalne ekspozycje z licznymi eksponatami skupiają się nie tylko na kwestiach politycznych, ale i społecznych. W gdańskim Muzeum II Wojny Światowej zwiedzający mogą poznać historię przedstawioną z perspektywy polskiej oraz międzynarodowej. Oprócz funkcji wystawienniczych obiekt pełni też rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Zobacz także: Zamek w Malborku – największa siedziba zakonu krzyżackiego

Spacer kolorowym pobrzeżem

Co robić w Gdańsku, gdy zwiedziło się już wszystkie najważniejsze atrakcje miasta? Zdecydowanie warto wybrać się na spacer pobrzeżem, czyli deptakiem ciągnącym się wzdłuż rzeki Motławy. Promenada ma blisko pół kilometra, a na całej jej długości rozmieszczone są charakterystyczne dla Gdańska bramy wodne. Oprócz oryginalnych bram znajdują się tutaj również zabytkowe zabudowania utrzymane w renesansowym oraz gotyckim stylu. Na Wyspie Spichrzów leżącej po drugiej stronie Motławy widać natomiast nowoczesne budownictwo, które konstrukcyjnie nawiązuje do naprzeciwległych kamieniczek. Całość wyróżnia się unikalnym charakterem, który zachęca do spaceru wzdłuż rzeki.

Jak dojechać do Gdańska i gdzie zaparkować?

Do Gdańska można dotrzeć różnymi środkami transportu. W mieście funkcjonują dworce PKS i PKP, a także gdańskie lotnisko czy prom pływający do Sopotu, Helu i na Westerplatte. Jeśli nie chcesz korzystać z transportu zbiorowego, możesz też udać się do Gdańska samochodem. Podróż autem będzie się jednak wiązać z potrzebą znalezienia miejsca postojowego, o które może być ciężko w sezonie turystycznym.

Gdańsk forteca

Dodatkowo warto pamiętać, że parkowanie w Gdańsku jest płatne. Miasto podzielono na 10 sektorów, które funkcjonują na różnych zasadach. Opłaty za parkowanie w każdej ze stref zależne są od dnia i godziny, a także długości postoju. Dokładne informacje na temat rozmieszczenia stref parkingowych oraz ich działania można sprawdzić na oficjalnej stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Gdańsk jest turystycznym miastem, w którym znajdują się liczne atrakcje i ciekawe ślady przeszłości. W tej nadbałtyckiej miejscowości nie brakuje klimatycznej zabudowy, nowoczesnych ośrodków kulturalnych czy oryginalnych zabytków architektonicznych, które warto zobaczyć i zwiedzić. Podczas pobytu w Gdańsku z pewnością jest co robić!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds