Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce, a tym samym najczęściej odwiedzane przez turystów. Na najwyższy szczyt po polskiej stronie prowadzi kilka szlaków, zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Mimo że wymagają pewnych umiejętności wspinaczkowych i dobrej kondycji, nie należą do najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Widok z Rysów zapiera dech w piersiach, nic więc dziwnego, że corocznie zdobywa go mnóstwo osób. Poznaj najciekawsze trasy i sposoby na przygotowanie wędrówki!
Wejście na Rysy – jak się przygotować?
Do zdobycia najwyższego szczytu w Polsce należy się odpowiednio przygotować. Szlaki, które na niego prowadzą to nie typowo turystyczne i rekreacyjne ścieżki, a warunki atmosferyczne panujące na takiej wysokości dodatkowo mogą utrudniać wspinaczkę. Co warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyprawy na Rysy?
- Zmienność pogody – klimat wysokogórski charakteryzuje się dużą zmiennością w ciągu doby. Z rana może być słonecznie, a kilka godzin później przyjdzie ulewny deszcz. Dużym utrudnieniem jest również mgła, która znacząco może obniżyć widoczność. Należy więc przygotować odpowiednią odzież i „uzbroić się” w kilka warstw.
- Konieczność wspinaczki – szlak od polskiej strony wymaga w pewnym momencie podjęcia wspinaczki. Poprzedza go etap podejścia z łańcuchami, przy którym przydadzą się odpowiednie rękawice zachowujące przyczepność. Nie obejdzie się również bez odpowiedniego obuwia. W niektórych miejscach można bardzo łatwo się poślizgnąć, dlatego raki są koniecznością.
- Czas wyprawy – podczas wspinania się na Rysy, warto mierzyć siły na zamiary i zarezerwować odpowiednią ilość czasu. Nawet latem, najlepiej wyruszyć z samego rana, a w miarę konieczności zarezerwować nocleg w schronisku.
Każda wyprawa w góry powinna być dostosowana do kondycji i poziomu zaawansowania turysty. Warto nie tylko przygotować odpowiedni sprzęt czy ubiór, ale także zawczasu prześledzić trasę i stale obserwować pogodę, mając w zanadrzu plan awaryjny. Sposób przygotowania zależy również od pory roku. Podejście pod Rysy zimą wymaga już taternickich umiejętności.
Szlak na Rysy – poznaj dostępne trasy
Na najwyższy polski szczyt prowadzi kilka szlaków, mniej lub bardziej malowniczych. Wybór konkretnego jest jednak silnie uzależniony od stopnia zaawansowania i nie należy lekceważyć ostrzeżeń w przewodnikach. Przedstawiamy wybrane szlaki, które zaprowadzą prosto na Rysy. Przed wybraniem konkretnej trasy warto jednak sprawdzić aktualne warunki i dostępność szlaków, ponieważ niektóre z nich mogą być czasowo nieczynne.
Spod schroniska PTTK nad Morskim Okiem
Szlak, który prowadzi spod schroniska nad Morskim Okiem jest podejściem od polskiej strony i składa się z dwóch etapów wędrówki. Pierwszy z nich to wejście na Czarny Staw pod Rysami. Trasa ta polega na obejściu jeziora wschodnią lub zachodnią stroną, a następnie wspinaczkę po skałach na Czarny Staw. Wejście zajmuje około 50 minut, zejście – 40 minut. Następny etap to obejście jeziora lewą stroną i udanie się na Bulę pod Rysami i kolejno na sam szczyt. To podejście zajmuje około 3-3,5 godzin, a zejście nad Czarny Staw 2,5 godziny.
Spod schroniska nad Popradzkim Stawem
Podejście od słowackiej strony zaczyna się niebieskim szlakiem i prowadzi przez Dolinę Mięguszowiecką aż do Żabich Stawów Mięguszowieckich. Następnie szlak niebieski przechodzi w czerwony i należy nim podążać do Chaty pod Rysami. Końcowy etap wędrówki to przejście przez przełęcz Waga aż na szczyt Rysów. Wejście tą trasą zajmuje około 3,5 godziny.
Z Łysej Polany
Na Rysy można wejść na kilka różnych sposobów, łącząc różne trasy w jedną. Ostatnim szlakiem, który przedstawiamy w tym artykule jest trasa spod Łysej Polany znajdującej się w Dolinie Białki. Wyrusza się niebieskim szlakiem Doliną Białej Wody wzdłuż granicy polsko-słowackiej aż do Polany pod Wysoką. Stamtąd droga już jest nieoznakowana i prowadzi koło Ciężkiego Stawu do Zmarzłego Stawu pod Wysoką. W tym miejscu pojawia się czerwony szlak, którym należy udać się aż na sam szczyt Rysów.
Czarny Staw pod Rysami
Patrząc z góry można uznać, że Czarny Staw pod Rysami znajduje się na samym krańcu progu skalnego. Jezioro o owalnym kształcie powstało w wyniku działań lodowca. Jego wysokie położenie (1583 m n.p.m.) sprawia, że wody w nim zamarzają już w listopadzie czy nawet październiku. Surowe warunki nie pozwoliły na wykształcenie się i nawet wyhodowanie w nim żadnego rybiego gatunku. Otoczenie wysokich gór i przejrzysta woda sprawiają, że Czarny Staw jest nie tylko punktem wyjścia na Rysy, ale również punktem docelowym dla wielu turystów odwiedzających Tatry.
Rysy – widok ze szczytu
Rozpościerający się ze szczytu widok jest rekompensatą za trud wspinaczki. Z najwyższego punktu w Polsce rozciąga się obraz Tatr Wysokich i ich szczytów. Można dostrzec Gerlach, Wysoką czy nawet grań Orlej Perci, a dodatkowo podziwiać z góry przebytą trasę – Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. No, chyba że akurat tego dnia będzie mgła. Jednak sam fakt stania na najwyżej położonym punkcie w naszym kraju może przynieść wystarczającą satysfakcję.
Rysy to zdecydowanie nie szczyt dla początkujących, jednak niezależnie od poziomu zaawansowania, do wyprawy należy się porządnie przygotować i przez cały czas podejścia obserwować warunki atmosferyczne. Trasa być może nie należy do najtrudniejszych w polskich Tatrach, jednak nie należy jej lekceważyć. Mimo to widoki z polsko-słowackiej góry zostaną w pamięci na długo.