Każdemu z nas może podczas wyjazdu służbowego za granicę lub po prostu wakacji, zdarzyć się utrata karty płatniczej czy kredytowej. Nieraz wystarczy chwila nieuwagi, by nasze wyjazd, oprócz pozytywnych, zaczął także obfitować w te mniej przyjemne wspomnienia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nasze pieniądze były bezpieczne oraz co zrobić w sytuacji, w której dojdzie do zgubienia lub kradzieży naszej karty płatniczej.
Bądź przygotowany na każdą ewentualność
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy uczynić, to dobrze przygotować się jeszcze przed wyjazdem za granicę. Warto mieć ze sobą nie tylko pieniądze ulokowane na koncie i kartę płatniczą, ale także trochę gotówki. Jeśli mamy taką możliwość – zabierzmy więcej niż jedną kartę. Trzeba jednak pamiętać, by pod żadnym pozorem nie trzymać ich wszystkich w jednym miejscu, ponieważ np. w przypadku utraty portfela stracimy wszelkie opcje rezerwowe.
Gdy już będziemy na wakacjach, przede wszystkim liczyć będzie się nasza ostrożność. Wiadomo, że karta płatnicza to duża wygoda, używajmy jej jednak z rozwagą. W żadnym wyjątku nie podawajmy karty obsłudze sklepu czy restauracji, by sama dokonała płatności. Jeśli już jesteśmy do tego zmuszeni – zwróćmy szczególną uwagę, w jaki sposób skorzystano z naszej karty. Jeśli płacąc „plastikiem” ktoś poprosi nas o okazanie dokumentu tożsamości – nie bójmy się tego zrobić, to normalna procedura w niektórych krajach. Miejmy jednak swoje dokumenty zawsze na oku i pod ręką. Pamiętajmy, by PIN-u nie przechowywać razem z kartą!
Karta nie gryzie
Nie bójmy się płacić zbliżeniowo. Kradzieże z wykorzystaniem płatności zbliżeniowych są bardzo rzadkim zjawiskiem. Praktycznie niemożliwe jest ściągnięcie pieniędzy z naszej karty przez np. ukryty terminal w środkach komunikacji publicznej. Krążą również opowieści o tym, że mafia na południu Włoch wyposaża sklepy we własne, podrobione terminale. To jednak w dużej mierze informacje z kategorii miejskich legend. Podczas płacenia zbliżeniowo i bez wpisywania PIN-u zawsze dokładnie sprawdźmy kwotę, która wyświetla się na terminalu. Uchroni nas to przed przepłaceniem za dany towar czy usługę.
Szczególną ostrożność należy również zachować podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów. Przed wypłaceniem gotówki najpierw w miarę możliwości zorientujmy się, czy nie zostanie pobrana opłata za używanie karty. Prowizje to zazwyczaj niepotrzebna strata pieniędzy. Sprawdźmy także dokładnie, czy na bankomacie nie znajdują się żadne podejrzane elementy. Zdarza się, że złodzieje montują na tych urządzeniach mikrokamery, specjalne paski skanujące lub nakładki na klawiatury, co ułatwia im zebranie danych dotyczących naszej karty. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia, po prostu zrezygnujmy ze skorzystania z bankomatu. Starajmy się także zawsze wypłacać pieniądze w towarzystwie kogoś znajomego.
Działaj szybko!
Co jednak zrobić w sytuacji, w której zgubiliśmy kartę za granicą lub została ona nam skradziona? W pierwszej kolejności powinniśmy najszybciej, jak to tylko możliwe zastrzec kartę w banku. Można bez trudu zrobić to poprzez stronę internetową banku lub aplikację mobilną. Jeśli jednak nie mamy dostępu do internetu, pozostaje nam skontaktowanie się z infolinią Zintegrowanego Systemu Zastrzegania Kart Płatniczych. Numer dla wszystkich banków w Polsce to: +48 828 828 828. Warto zapisać go sobie w telefonie, by za granicą zawsze mieć go pod ręką. Po krótkiej rozmowie i weryfikacji, nasza karta zostanie zastrzeżona, a nieuczciwi znalazcy lub złodzieje nie będą mogli dokonywać nią transakcji.
Należy zauważyć, że nasza odpowiedzialność finansowa za użytkowanie karty przez osobę niepożądaną do czasu jej zastrzeżenia jest ograniczona. Jeśli nie mamy wykupionego żadnego dodatkowego ubezpieczenia, istnieją dwa limity transakcji. Pierwszy – w przypadku płatności dokonywanych przez internet oraz z wykorzystaniem PIN-u, wynosi 150 euro. To taką kwotą może obciążyć nas bank, jeśli zbyt późno zgłosiliśmy zgubienie lub kradzież karty i ktoś inny dokonywał nią zakupów w sieci czy sklepie. Drugi limit dotyczy płatności zbliżeniowych. W tym przypadku to maksymalnie równowartość 50 euro. Nadwyżki po przekroczeniu tych kwot zostaną nam zwrócone przez bank. Co jasne, od momentu zastrzeżenia karty nie grożą nam już żadne konsekwencje związane z niepożądanymi kosztami.
Diabeł tkwi w szczegółach
Zdarzają się jednak sytuacje, w których bank wypiera się odpowiedzialności zasłaniając się regulaminem, który każdy klient musi zaakceptować. Warto do niego zerknąć, gdy zaczynamy użytkowanie karty płatniczej. Wśród zasad obowiązujących posiadacza „plastiku” znajdziemy m.in. obowiązek przechowywania karty, danych karty oraz kodu PIN z zachowaniem należytej staranności, nieprzechowywanie karty razem z kodem PIN, nieudostępnianie jej oraz kodu PIN innym osobom oraz niezwłoczne powiadomienie banku o utracie lub kradzieży karty. Jeśli bank uzna, że nie dopilnowaliśmy wystarczająco którejś z powyższych zasad, może nas obciążyć wszystkimi kosztami wynikającymi ze zgubienia lub kradzieży karty. Jeśli udowodnione zostanie nam tzw. rażące zaniedbanie – nie otrzymamy straconych pieniędzy, nawet jeśli szybko zastrzeżemy kartę.
Wybierając się za granicę zadbajmy więc o to, by zawsze mieć opcję rezerwową, taką jak druga karta czy gotówka trzymana w różnych miejscach. Przed wyjazdem koniecznie zainstalujmy aplikację mobilną naszego banku. Możemy także zainteresować się możliwością płatności zbliżeniowych telefonem. Wiele nowych modeli ma wbudowaną tego typu funkcję, a uruchomienie jej nie jest zbyt skomplikowane – wtedy po prostu zamiast płacić kartą, możemy zapłacić naszym telefonem. Warto przed podróżą poświęcić te kilka chwil, by mieć pewność, że nasze finanse będą bezpieczniejsze, a wakacje czy służbowy wyjazd miną bez niepotrzebnych stresów. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy za granicą zależy przede wszystkim od nas samych!
Podsumowanie
- Przygotuj plan awaryjny, jeszcze przed wyjazdem,
- Płatności kartą to dość bezpieczne rozwiązanie,
- Zachowaj czujność wypłacając pieniądze z bankomatów,
- W razie zguby zastrzeż kartę jak najszybciej: +48 828 828 828,
- Jeśli z Twojego konta zniknie jakaś kwota, skontaktuj się ze swoim bankiem i pamiętaj o ubezpieczeniu.