Search The Query
Search

Islamabad – wszystko, co musisz zobaczyć w zielonej stolicy Pakistanu

Islamabad

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Islamabad to stolica Pakistanu, która powstała w latach 60. XX wieku. To niezwykłe miasto cieszy się sporą popularnością wśród podróżujących, więc warto poznać jego historię oraz zabytki, które trzeba tam zobaczyć. Jeśli planujesz swój wyjazd do Pakistanu lub interesuje Cię tamtejsza kultura czy architektura, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Kultura i obyczaje – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Islamabad jest miejscem zamieszkania dla wielu migrantów z innych regionów Pakistanu, co sprawia, że charakteryzuje się różnorodnością zarówno na tle religijnym, jak i kulturowym. Żyją tam w znacznej części dość zamożni Pakistańczycy, a kultura tego miasta jest bardzo nowoczesna i otwarta.

Przed przyjazdem do Pakistanu warto zapoznać się z tamtejszymi obyczajami, a na miejscu koniecznie ich przestrzegać. Warto mieć na uwadze np. czas ramadanu, kiedy korzystanie z barów czy restauracji może być ograniczone. Dla Muzułmanów ważne są także piątki. W te dni w godzinach od 12:00 do 14:00 sklepy czy lokale są zamknięte, ponieważ jest to czas na modlitwę.

Wbrew powszechnemu, błędnemu przekonaniu, w Islamabadzie kobiety nie muszą zakrywać głowy, przechadzając się po mieście. Jest to wymagane jedynie w meczetach. Należy jednak nosić długie ubrania, takie jak tuniki czy zwiewne sukienki. Mężczyźni powinni nosić też długie spodnie. Zasady dotyczące ubrań różnią się nieco ze względu na sytuacje i miejsca, w których się przebywa.

Najważniejszy zwrot w Pakistanie to „Asalam Alleikum”, czyli „Pokój z Tobą”. Warto go znać i się nim posługiwać. Gdy ktoś wypowie te słowa do Ciebie, możesz odpowiedzieć „Wa Alleikum Sallam”. Z osobami bliskimi wystarczy skrócona wersja – „Sallam”. Kobiety nie powinny reagować na obcych mężczyzn, którzy się do nich zwracają.

Meczet Shah Faisal

Bezpieczeństwo w Islamabadzie

Pakistan jest krajem muzułmańskim. Wielu europejskich turystów ma obawy związane z podróżowaniem do tego państwa. Choć niekiedy dochodzi tam do aktów przemocy na tle religijnym, podróż do Islamabadu nie powinna być bardziej stresująca niż do innych miast. Ostatnie lata pokazały, że nawet w dobrze rozwiniętych krajach europejskich dochodzić może do niespodziewanych zamachów czy aktów przemocy.

Pakistańczycy to bardzo przyjaźni i serdeczni ludzie, dla których goście są niezwykle istotni. Jak wszędzie, można spotkać tam także oszustów i naciągaczy, jednak stolica Pakistanu nie powinna Cię odstraszać. Zachowując się rozsądnie, możesz zdecydowanie czuć się tam bezpiecznie.

Historia miasta z XX wieku

Stolica Pakistanu powstała niedawno, bo w latach 60. XX wieku. Islamabad zbudowano od podstaw, a jego architektem jest Grek Konstandinos Doksiadis. W projektowaniu miasta kierowano się zasadami ekistyki, której celem jest osiągnięcie harmonii pomiędzy ludźmi a środowiskiem, w którym żyją. Islamabad powstał po to, by przenieść tam stolicę Pakistanu z Karaczi.

W 1966 roku Islamabad stał się stolicą państwa, a prezydent miasta motywował tę decyzję chęcią rozwoju Pakistanu. Wcześniej największą wagę przywiązywano do południowej części, w której znajduje się Karaczi.

Islamabad architektura

Co warto zobaczyć w stolicy Pakistanu?

Stolica Pakistanu ma całkiem sporo do zaoferowania przybywającym tam turystom. To miasto nowoczesnej, rozwijającej się kultury. Znajduje się tam wiele muzeów czy szanowane uniwersytety. Warte uwagi jest także ciekawe położenie geograficzne, ponieważ Islamabad jest otoczony górami. Poniżej przedstawiamy opisy kilku obiektów, które koniecznie musisz odwiedzić w tym mieście.

Majestatyczny Pomnik Pakistanu

Pomnik Pakistanu to zdecydowanie najbardziej imponujący i najpopularniejszy obiekt w Islamabadzie. Niezwykła konstrukcja powstała po to, by symbolizować jedność narodu pakistańskiego. Formą przypomina spiczaste, pochylone płatki kwiatu. Każdy z nich oznacza jedną z prowincji państwa. Zostały zbudowane z granitu, a na ich wewnętrznych częściach znajdują się różnie dzieła sztuki.

Budowa tego obiektu rozpoczęła się w 2004 roku i trwała trzy lata. Pomnik Pakistanu najpiękniej prezentuje się po zmroku, ozdobiony złotym światłem lamp. Obok znajduje się jeszcze warte odwiedzenia muzeum.

Pomnik Pakistanu

Panorama z Daman-e-Koh

Daman-e-Koh to punkt widokowy oraz ogród, który znajduje się na szczycie wzniesienia, pośrodku gór Margalla. Leży na wysokości ponad 700 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że widok jest naprawdę zachwycający. Można stamtąd podziwiać m.in. jezioro Rawal czy Meczet Króla Fajsala. To popularne miejsce nie tylko wśród turystów, ale i tamtejszych mieszkańców. Jest to przystanek na drodze do jeszcze wyższego punktu widokowego – Pir Sohawa.

Jezioro Rawal

Jezioro Rawal to sztuczny zbiornik wodny, zapewniający wodę dla Rawalpindi i Islamabadu. Teren wokół akwenu jest obsadzony kwitnącymi drzewami i ogrodami. Można tam znaleźć także miejsca piknikowe i ścieżki idealne na relaksujące spacery. Nietrudno spotkać tam wędkarzy i osoby pływające łódkami. Z najwyższego punktu w ogrodzie rozpościera się przepiękny widok na jezioro.

Meczet Rawalpindi

Jednym z najstarszych meczetów w Rawalpindi jest Markazi Jamia Masjid. Znakomity okaz architektoniczny charakteryzuje się mnogością dzieł sztuki, ozdobnych kafli i kolorowych fresków. Budowla ta powstała w 1905 roku i ma symbolizować jedność i ludność Pakistanu. To bardzo popularne miejsce wśród turystów, które swoją architekturą nawiązuje do stylu Mongołów. Na ścianach znajdują się wersety Koranu, a wnętrze pozostaje nienaruszone od czasu powstania budynku.

Markazi Jamia Masjid

Meczet Króla Fajsala

U stóp wzgórza Margala znajduje się kolejny warty obejrzenia meczet. Meczet Króla Fajsala jest jednym z największych tego typu budynków w Południowej Azji. Kształt zaprojektowany przez tureckiego architekta przypomina pustynny namiot Beduinów. Obiekt otoczony jest przez cztery 88-metrowe minarety. Budowa trwała dekadę i zakończyła się w 1986 roku.

Nazwa meczetu pochodzi od imienia zamordowanego króla Fajsala ibn Abd al-Aziza z Arabii Saudyjskiej, który był jednym z fundatorów budynku. Wewnątrz znajduje się ogromna, trójkątna, ozdobiona białym marmurem sala, do której zmieści się aż 10 tysięcy osób. Na dziedzińcach i bocznych portykach może przebywać natomiast ponad 60 tysięcy wiernych.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds