Turcja słynąca z wielu nadmorskich kurortów, jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wśród Polaków, którzy wybierają się na urlop. Nic dziwnego – turecka kuchnia kryjąca w sobie aromaty wschodnich smaków, przepiękne plaże rozciągające się aż po horyzont… i przepiękne nadmorskie kurorty. A kurort Bodrum jest jednym z najchętniej wybieranych miejscowości letniskowych. To miejsce tętniące życiem, które w nocy nie zasypia, a w ciągu dnia oferuje przepiękne krajobrazy Morza Egejskiego.
Co warto wiedzieć o Bodrum przed przyjazdem?
Położone w zachodnio-południowej części państwa, Bodrum jest kluczowym miastem portowym w prowincji Muğla. Region słynie z rozległych, górskich gajów oliwnych, białych uroczych domków położonych na wzgórzach, w których czas płynie spokojnym tokiem. Malownicze położone turystyczne miasto, przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z wielu krajów. To niewątpliwie jedno z tych miejsc, które gromadzi entuzjastów nocnego życia. Miasto ożywa nocą – światła neonów rozbłyskają, muzyka zaczyna rozbrzmiewać, a zapach wszechobecnej rozpalonej shishy unosi się w powietrzu. Bodrum to zdecydowanie raj dla imprezowiczów.
Oprócz gorącej atmosfery nocami wysokie temperatury przynosi także dzień. Miłośnikom plażowania i zażywania morskich kąpieli zalecamy podróże od czerwca do końca września. Wybierając ten okres, będziecie mieli gwarancję pięknej pogody i bezchmurnego nieba. Turcja Egejska słynie z wysokorozwiniętej gamy sportów wodnych, które są nieodłączną częścią plażowania w kurortach. Entuzjastom takich atrakcji polecamy wybrać się na wakacje od lipca do września.
Czy w Bodrum jest lotnisko?
Jako turystycznie przyjazne miasto Bodrum posiada swój własny port lotniczy. Znajduje się on około 35 kilometrów od centrum miasta i jest bardzo dobrze z nim skomunikowany. Jeśli przylecicie na wakacje do Bodrum na własną rękę, musicie wiedzieć, że autobusy kursują stosunkowo często, a firmy przewozowe dostosowały swoje usługi pod potrzeby turystów. W sezonie podróż nie powinna zająć dłużej niż 45 minut, natomiast poza sezonem czas dostania się z i na lotnisko zajmuje zazwyczaj 20 minut. Koszt biletu za osobę w sezonie wynosi 17 TL, co w przeliczeniu daje nam niecałe 8 zł. Poza sezonem cena biletu jest mniejsza i wynosi około 4,50 zł.
Jeśli wolicie transport do hotelu taksówką, kierowcy są zazwyczaj skorzy do negocjacji ceny, o czym trzeba pamiętać podczas całego pobytu. Oficjalna stawka z lotniska do centrum to 170TL, czyli nieco ponad 70 złotych. Niekiedy jednak można wynegocjować cenę nawet do 80 TL.
Bodrum – atrakcje, które przyciągają miliony turystów
Co warto zobaczyć w Bodrum? Jak wcześniej wspomnieliśmy, region ma naprawdę wiele do zaoferowania. To miejsce, w którym jednego dnia możesz się uzależnić od adrenaliny korzystając z szerokiej oferty sportów wodnych, a drugiego dnia zgłębisz wiedzę na temat tego niezwykle bogatego historycznie skrawka Ziemi. Poniżej przedstawiamy Wam listę największych atrakcji w Bodrum, które po prostu trzeba odwiedzić!
Aquapark
Bodrum to nie tylko idealne miejsce do imprezowiczów, ale także dla rodzin z dziećmi. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji, przewidzianych również dla tych najmłodszych. Jedną z tych ciekawszych jest Aquapark Dedeman Bodrum znajdujący się nieco poza miastem. Trasa dojazdu to 8 km w jedną stronę. To jeden z największych parków wodnych i pierwszy, który został wybudowany w Turcji. Jego powierzchnia rozciąga się na około 35 tysięcy km2, a na jego terenie znajduje się aż 25 różnych zjeżdżalni wodnych i basenów.
Tutaj wiek nie ma znaczenia, najmłodsi szaleją w swoim żywiole, a starsi na nowo mogą odkryć w sobie wewnętrzne dziecko, zapominając o troskach. Najciekawsze atrakcje to Big Hole, Kamikaze, Crazy River czy Black Hole.
Ceny biletów wahają się od 25 TL za bilet dziecięcy od 7 do 12 roku życia, po bilet normalny, którego cena wynosi 48 TL. W ofercie są dostępne również bilety studenckie, których cena to 41 TL, natomiast wstęp wolny obowiązuje dzieci do lat 7.
Na terenie Parku znajdują się także liczne restauracje, w których można odpocząć od dużej dawki adrenaliny i nabrać sił na kolejne wodne podboje.
Zamek św. Piotra w Bodrum
Zabytkowy zamek przyciąga zwiedzających ciekawą historią, a ich oczy napawa zapierających dech w piersiach widok ciągnący się aż po Zatokę Kos. Właśnie tutaj znajduje się Muzeum Archeologii Podwodnej, które jest najwspanialszą placówką teatralną w Turcji.
Budowla została wzniesiona w 1420 roku przez katolicki Zakon z Jerozolimy. Niespełna sto lat później mur zamku zostały zdobyte przez panującego ówcześnie Sulejmana Wspaniałego. W późniejszych latach oddano budowlę Turkom, którzy zdecydowali się na zbudowanie w zamku meczetu.
Bodrum – który bazar wybrać?
Odwiedzenie tureckich bazarów wydaje się nieodłączną częścią wycieczki do kraju Półksiężyca. Lokalne bazary pozwalają turystom na poczucie namiastki lokalnej atmosfery i śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że jest to mocno bijące serce miasta.
Na Półwyspie Bodrum znajduje się kilka większych bazarów, a każdy z nich rozkłada się raz w tygodniu, z wyjątkiem poniedziałków.
Wtorek, Bodrum – bazar niedaleko dworca. W ten dzień można tu kupić tekstylia.
Środa, Ortakent – kupicie tu najsmaczniejsze owoce i warzywa. Także pozostałe artykuły spożywcze i tekstylia.
Czwartek, Yalikavak – oferuje tak jak wyżej, przede wszystkim artykuły spożywcze.
Piątek, Bodrum – znajdziecie tu świeże owoce i aromatyczne przyprawy.
Sobota, Turgutreis – owoce, warzywa.
Niedziela, Gumbet – tu znajdziecie tekstylia, owoce i artykuły spożywcze.
Starożytny Teatr
Antyczny Teatr znajduje się na zboczu wzgórza Göktepe. Został wybudowany w okresie hellenistycznym najprawdopodobniej w IV w. p.n.e. Jego konstrukcja wskazuje, że w starożytnych czasach mogły się tam odbywać walki gladiatorów. Obecnie budowla jest dobrze zachowana, z pięknym widokiem ukazującym widok na morze, a w sezonie organizowane są tam koncerty największych tureckich artystów. Przed wybraniem się do Starożytnego Teatru, warto sprawdzić, czy nie odbywają się tam koncerty.
Muzeum Archeologii Podwodnej
To światowej klasy placówka teatralna, która ma w swojej ofercie eksponaty wydobyte przez archeologów na dnie Morza Egejskiego. Obiekt zawiera aż 14 wystaw, a główna z nich prezentuje artefakty wydobyte z wraków zatopionych statków. Jednym z najpopularniejszych działów jest Hala Szkła, w której można podziwiać szklane kulki mykeńskie, rzymskie butelki, czy islamskie odważniki, których wiek szacuje się nawet od XV wieku p.n.e. do XIV wieku n.e.
Zwiedzenie całego obiektu wraz z wizytą w Zamku Świętego Piotra jest możliwe codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Bilet wstępu kosztuje około 25 TL.
Bodrum – co warto zobaczyć w okolicy?
Bodrum jest regionem, który zachwyca także architektonicznie. Mamy tu na myśli starożytne zabytki, które nieustannie zachwycają turystów. Jeśli chcecie poznać starożytną historię państwa, polecamy Was wybrać się na wakacje wiosną. To właśnie wtedy temperatury są wprost idealne do zwiedzania, a ceny wycieczek znacznie niższe niż w sezonie. To także dobry czas na odkrywanie lokalnej kultury dla osób, które nie lubią tłumów.
Starożytny Milet i Efez
Wycieczki na Milet i Efez cieszą się dużym zainteresowaniem. Starożytne ruiny Efez rozciągają się po wielkim terytorium. To jedno z niewielu miejsc, które dobrze zachowało swe struktury i w którym na chwilę możemy przenieść się do odległych czasów. Co przede wszystkim zwiedzić w Efez? Jeden z siedmiu cudów świata! Pozostałości po Świątyni Artemidy, bogini łowów, lasów zwierząt i roślinności.
Milet znajdujący się nieco bliżej Bodrum był ojczyzną myślicieli, mi.in. Talesa i Arystydesa. Dziś zachwyca dobrze zachowanymi ruinami starożytnego miasta, a głównymi atrakcjami jest dobrze zachowany Teatr, Łaźnie Faustyny czy ogromny rynek – Południowa Agora.
Priene – ulubieniec Aleksandra Macedońskiego
Starożytne miasto położone na północ od rzeki Meander, miejsce, w którym sztuka i architektura odgrywały bardzo ważną rolę. Choć położone strategicznie, nie miało większego wpływu na politykę kraju. Priene było miastem zamożnym, wskazuje na to wysoka ilość domów zbudowanych z marmuru i wewnętrzne toalety, w których posiadaniu była nawet ⅓ ówczesnych domów, co w starożytnych czasach było rzadkością, ponieważ wymagała bardzo dobrze rozwiniętych sieci wodociągowych.
Miasto, którego źródło bogactwa pochodziło z działalności morskich, cieszyło się opinią miejsca luksusu i było często odwiedzane przez Aleksandra Macedońskiego. Świadczy również o tym znajdująca się w brytyjskim muzeum, dedykacyjna inskrypcja mówiąca o poświęceniu świątyni Atenie Polias.
Ptasia Wyspa (Kuşadası)
Ptasia Wyspa to charakterystyczny półwysep w kształcie głowy ptaka. Jej nazwa pochodzi od dwóch tureckich słów: kuş – ptak, ada – wyspa. To miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i tłumów turystów. Często w tym miejscu lokalni wędkarze korzystają z dóbr morza, a wszechobecne koty dotrzymują im towarzystwa. Mury obronne otaczające miasto to dobre miejsce piknikowe, z którego można podziwiać widok zarówno na miasto, jak i port.