Dokumenty wjazdowe – nie tylko paszport
Obywatele Polski mogą wjeżdżać bez wizy, na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Aktualnie możemy przebyć całą drogę z Polski jedynie z dowodem osobistym, jednak posiadanie paszportu jest niezbędne do realizacji ubezpieczenia medycznego na terenie Albanii. Pobyt do 90 dni w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu, nie wymaga dodatkowych pozwoleń.
Albania respektuje polskie i międzynarodowe prawo jazdy, musimy jednak posiadać Zieloną Kartę do ubezpieczenia OC. Jeśli nie jesteśmy właścicielem samochodu, którym podróżujemy, także notarialne upoważnienie w języku angielskim od właściciela auta. W praktyce, przekraczając granicę nie spotkaliśmy się jednak z prośbą o upoważnienie czy Zieloną Kartę, warto jednak posiadać te dokumenty w przypadku ew. szkody.
Informacje ogólne
Po drogach Albanii jeszcze w 2002 roku jeździło tylko 190 tys samochodów, co daje ok. 59 aut na 1000 mieszkańców. Były to w większości stare Mercedesy, gdyż znosiły one nierówności lokalnych dróg, do tego były względnie bezawaryjne, a nawet jeśli się psuły, to każdy potrafił je naprawić. Obecnie sytuacja ulega zmianie. Pojawia się coraz więcej dróg o standardzie zbliżonym do europejskiego, a warsztaty, stacje benzynowe i myjnie spotkamy na każdym kroku. Musimy jednak pamiętać, że ruch samochodowy jest tu dość nowym zjawiskiem i ciężko mówić o wypracowanej kulturze jazdy. Na autostradach spotkamy ronda (na których zresztą, każdy jeździ wg innych zasad), rowerzystów jadących pod prąd, czy ludzi zjeżdżających do swoich posesji. Trzeba także pamiętać o przydrożnym handlu (także żywą zwierzyną) i niekoniecznie przemyślanym wyprzedzaniu. Jeśli jednak będziecie mieli te rzeczy na uwadze, to szybko przyzwyczaicie się do jazdy po lokalnych drogach. Tubylcy jeżdżą w myśl zasady „każdy uważa na każdego” i dzięki temu stłuczki nie należą do częstych zjawisk. Jak widzimy na poniższym zdjęciu ta zasada, powinna obowiązywać wszędzie, nawet zaraz za zakrętem, na linii ciągłej (a może szczególnie tam) 🙂
Sprawdź oferty: Wycieczki do Albanii
Przepisy drogowe w Albanii
- Ograniczenia prędkości:
- W Albanii obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach,
- Jazda z włączonymi światłami mijania jest wymagana tylko w nocy, w tunelach oraz podczas złych warunków atmosferycznych.,
- Rozmowy przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu są zabronione.
- Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi do 0,1 promila.
- Kierujący pojazdem zobowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Albanii
Albania jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, w związku z czym obowiązuje Was wyposażenie z kraju rejestracji pojazdu. Różnica jest tu jednak nieznaczna i dotyczy przede wszystkim apteczki, którą naszym zdaniem i tak warto posiadać.
Wymagania dotyczące wyposażenia
- pasy bezpieczeństwa,
- apteczka pierwszej pomocy,
- trójkąt ostrzegawczy,
- kask ochronny dla motocyklisty i pasażera,
- urządzenie zabezpieczające dla dzieci w wieku do lat 12, odpowiednie dla ich rozmiarów
Sprawdź oferty: Wczasy w Golem
Drogi w Albanii
Sieć dróg jest systematycznie rozwijana i poruszając się w popularnych kierunkach nie musimy się obawiać stanu nawierzchni. Szczególnie drogi o przedrostku „E” są bardzo blisko naszego standardu, często z jeszcze pachnącym nowością asfaltem. Oczywiście, szczególnie na wschodzie i północy kraju, nadal spotkamy drogi szutrowe i polne, dlatego o ile nie szukacie tego typu atrakcji, zalecamy trzymanie się głównych tras.
Kontrole policyjne i wysokość mandatów w Albanii
Mimo, że na drogach spotkamy sporo (szczególnie pieszych) patroli, turyści są zatrzymywani dość rzadko. O ile nie dopuścicie się ewidentnego przewinienia, nikomu nie będzie specjalnie zależało na spotkaniu z Wami. Oczywiście bywały przypadki próby wymuszeń łapówek, ale obecnie jest to bardzo poważne przewinienie w albańskiej policji i zdarza się to niezwykle rzadko. Byliśmy jednak światkami policyjnej „łapanki” z użyciem fotoradaru i kilku radiowozów, więc mimo wszystko zalecamy rozwagę i ostrożność. Wykroczenia drogowe mogą uszczuplić Wasz portfel nawet o 30000 ALL (ok. 900 zł) i spowodować zatrzymanie prawa jazdy do 12 miesięcy.
Jednym z surowiej karanych przewinień jest przejazd na czerwonym świetle. Kwota mandatu to 20000 – 30000 ALL (ok. 600 – 900 zł) i zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy. Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym do 10 km/h – od 1000 do 3000 ALL (ok. 30 – 90 zł), do 20 km/h – od 2000 do 6000 ALL (ok. 60 – 180 zł), a powyżej 20 km/h w terenie niezabudowanym – od 5000 do 15000 ALL (ok. 150 – 450 zł) i/lub zatrzymanie prawa jazdy na okres od 1 do 3 miesięcy a w przypadku recydywy na okres od 1 roku do 2 lat.