Warszawa to nie tylko stolica Polski – to tętniąca życiem metropolia, będąca połączeniem tradycji z nowoczesnością. Oferuje świetną rozrywkę, wiele zabytków i atrakcji Warszawy – zarówno dla turystów, jak i miejscowych. Co warto zobaczyć, wybierając się do Warszawy na weekend? Jakie miejsca powinny znaleźć się na liście każdego turysty?
Warszawa – podstawowe informacje
Warszawa, stolica Polski i województwa mazowieckiego, jest największym miastem w kraju. Mieści się w centralnej jego części, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu. Jest idealnym miejscem zarówno na wakacje, jak i zimowy odpoczynek. Warszawa jest jednym z najprężniej rozwijających się miast europejskich, o niezwykłym potencjale i możliwościach.
Stolica Polski leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego. Jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym, gospodarczym i politycznym. To w Warszawie znajdują się siedziby m.in. Rady Ministrów, Narodowego Banku Polskiego czy Prezydenta RP.
Dojazd do Warszawy
Do Warszawy możemy dojechać samochodem, m.in. autostradą A1, A2 czy trasą S7, S8, S2. Do dyspozycji mamy jednak również pociąg – w Warszawie znajduje się kilkanaście stacji kolejowych, m.in. Warszawa Wschodnia, Gdańska, Centralna, Zachodnia, Okęcie, Powiśle czy Włochy. Bilety kolejowe można kupować w kasach na dworcach bądź przez Internet.
Do Warszawy dojedziemy również autobusem – dworzec PKS Warszawa Zachodnia obsługuje połączenia krajowe, jak i międzynarodowe. Osoby podróżujące z zagranicy mają również do dyspozycji samolot. Większość samolotów do Warszawy ląduje na Lotnisku Chopina bądź na Lotnisku Warszawa Modlin. Pierwsze z nich jest zdecydowanie bliżej centrum.
Warszawa – komunikacja miejska, czyli jak się poruszać po Warszawie
Po Warszawie możemy poruszać się piechotą, jeśli tylko nie brakuje nam chęci, a trasa do pokonania nie jest zbyt długa. Szybszym i niedrogim sposobem jest autobus. Dojedziemy nim w każde miejsce Warszawy. Regularną linią autobusową, którą dojedziemy w większość ciekawych i turystycznych miejsc, jest autobus 180. Cena za przejazd będzie się różnić w zależności od strefy, linii i długości trasy, ale nie zapłacimy więcej niż kilka złotych. Równie dobrym rozwiązaniem co autobus, jest tramwaj. Dojedziemy nim w każde miejsce.
Będąc w Warszawie, możemy także skorzystać z metra. Wówczas zakupiony bilet posłuży nam do nieograniczonej liczby przejazdów w określonym czasie. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie nocą, kiedy autobusy nie kursują. Ostatnim już rozwiązaniem jest pociąg. Linie Szybkiej Kolei Miejskiej oznaczone są literą „S”. Sprawdzą się szczególnie w przypadku nieco dłuższej podróży. Chcąc przejechać kilka czy kilkanaście kilometrów przez Warszawę, lepiej wybrać autobus.
Nocleg w Warszawie
Spędzając weekend w Warszawie, możemy naprawdę ciekawie spędzić czas. Aby jednak zaplanować podróż, należy zadbać o wiele istotnych kwestii, w tym m.in. nocleg. Warszawa pod tym względem daje nam wiele możliwości. Dostępne są luksusowe hotele i apartamenty, jak i tanie pokoje czy hostele. Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Przykładowe oferty znajdziesz w serwisie Booking.com. Wspaniałe wnętrze i niesamowity klimat gwarantują m.in. H15 BOUTIQUE, Hotel Indigo Nowy Świat czy Between Us Bed & Breakfast. Do hosteli w dobrym stylu, które nie posiadają wygórowanych cen, możemy zaliczyć Kapsuła Hostel czy Lull Hostel.
Warszawa jako miasto stołeczne
Warszawa jako miasto stołeczne jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu. Tworzy gminy, wśród których możemy wyróżnić m.in. Warszawę-Bemowo, Warszawę-Bielany, Warszawę-Białołękę czy Warszawę-Ursynów. Łącznie jest ich 33.
Najważniejsze zabytki Warszawy
Co warto zobaczyć w Warszawie? Stolica Polski jest prawdziwym bogactwem muzeów, wydarzeń kulturalnych, atrakcji, ale także zabytków. Wśród najważniejszych możemy wymienić m.in. Barbakan w Warszawie, Pałac w Wilanowie czy Stare Miasto. Czym charakteryzują się te miejsca i kto powinien je zobaczyć?
Stare Miasto w Warszawie
Stare Miasto w Warszawie (Starówka) to wyjątkowe miejsce. Nie bez powodu w 1980 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Stare Miasto charakteryzuje średniowieczny układ zabudowy, a także architektura z XVII i XVIII wieku.
Zwiedzanie Warszawy warto rozpocząć właśnie od Starówki. Znajdziemy na niej szereg atrakcji tj. Centrum Nauki Kopernik, Łazienki Królewskie, Plac Zamkowy, Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta III, Warszawska Syrenka czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Nie brakuje również restauracji czy sklepów. Spacer po Starówce to czysta przyjemność i szereg możliwości!
Kościół św. Anny i taras widokowy
Kościół św. Anny jest cennym zabytkiem późnego gotyku. Odznacza się rzadko spotykanym stylem i elegancją. Na dzwonnicy stojącej przy kościele zlokalizowany jest taras widokowy, gwarantujący świetny widok na Starówkę oraz prawobrzeżną część Warszawy. Do tego punktu prowadzi 150 kamiennych schodków.
Aby wejść na sam szczyt wieży i móc cieszyć się pięknymi widokami, należy wykupić bilet. Ulgowy kosztuje 7 zł, a normalny 10.
Belweder
Zwiedzając Warszawę, nie można przejść obojętnie obok Pałacu Belwederskiego! Jest to zabytek o wybitnych wartościach krajobrazowych, wznoszący się na skraju skarpy wiślanej. Niegdyś był honorową siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zwiedzanie pałacu jest bezpłatne i obejmuje wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Kaplicę Belwederską, sale historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego.
Pałac Prezydencki
Pałac Prezydencki został wzniesiony w latach czterdziestych XVII wieku. Choć pierwotnie był barokowym pałacem w stylu rezydencji genueńskich, obecnie pełni rolę siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej. Najważniejszym pomieszczeniem, które znajduje się w pałacu, jest Sala Kolumnowa. Oprócz tego znajdziemy w nim Antyszambrę, Salę Bankietową czy Salonik Zimowy. Miejsce to można zwiedzać, jednak po dokonaniu wcześniejszej rejestracji.
Zobacz także: Pałac Prezydencki w Warszawie – czy jego zwiedzanie jest dostępne dla wszystkich?
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce, posiada aż 42 piętra. Jego wnętrze charakteryzuje monumentalny styl socrealistyczny. Znajdziemy w nim sale wystawowe – Salę Ratuszową i Salę Marmurową, a także Salę Kisielewskiego i Salę Trójki. Ponadto w pałacu działają m.in. muzea, teatry, kino, restauracje, a nawet Punk Warszawskiej Informacji Turystycznej. Latem okolice pałacu stają się areną wielu ciekawych koncertów, a zimą – lodowiskiem.
Taras Widokowy znajdujący się na 30 piętrze czynny jest każdego dnia od godziny 10:00 do 20:00. W serwisie rezerwacyjnym Get Your Giude możesz kupić bilet na zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki wraz z przewodnikiem.
Zobacz także: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – czy dla turystów jest tam coś więcej niż taras widokowy?
Barbakan w Warszawie
Podczas zwiedzania Warszawy warto zobaczyć również Barbakan. Jest to element murów obronnych Starego Miasta, który został wzniesiony około 1548 roku. Jego początkowym założeniem było zwiększenie bezpieczeństwa wjazdu do Starej Warszawy i zapewnienie obrony. Barbakan znajduje się na popularnym szlaku turystycznym, przy ul. Nowomiejskiej.
Znajdziemy w nim m.in. muzeum, które poświęcone jest samemu Barakowi, jak i innym elementom murów obronnych dawnej Warszawy. Znajdziemy w nim zdjęcia, makiety murów, a także film dokumentalny o budowie budynku. Barbakan jest otwarty dla turystów jedynie w sezonie letnim, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:30-18:00.
Pałac Mostowskich
Mówiąc o zabytkach w Warszawie, nie możemy pominąć Pałacu Mostowskim znajdującego się przy ul. Nowolipie. Powstał on w latach 1762-1765 dla wojewody mińskiego Jana Hilzena. Szybko przejął go jednak Tadeusz Mostowski, czyli wnuk Jana Hilzena. Był to przełomowy tak naprawdę moment, ponieważ za władania Tadeusza Mostowskiego, otwarto m.in. drukarnię i salon literacko-muzyczny. Pałac był również wielokrotnie przebudowywany. Po wojnie mieściła się w nim siedziba Milicji Obywatelskiej, a na ten moment jest to Stołeczna Komenda Policji.
Pałac w Wilanowie
Pałac w Wilanowie jest jednym z najchętniej zwiedzanych zabytków w Warszawie. Jest to budynek barokowy, stanowiący świetne połączenie sztuki europejskiej i staropolskiej tradycji budowlanej. Przy pałacu znajduje się park, stanowiący jego integralną część. Podzielono go na kilka części, z których najciekawszą jest zdecydowanie Gaj Akademosa.
Normalny bilet wstępu do pałacu kosztuje 20 zł, a do ogrodu 5. Ulgowy do pałacu kosztuje 15, a do ogrodu 3. Miejsca te są dostępne dla turystów przez prawie cały rok. Ofertę wycieczek z przewodnikiem znajdziesz na stronie Get Your Giude.
Zobacz także: Pałac w Wilanowie – zwiedzamy rezydencję króla Jana III
Najciekawsze atrakcje w Warszawie
Zabytków w Warszawie nie brakuje. Stolica Polski oferuje naprawdę wiele miejsc historycznych, które pozwalają poszerzyć wiedzę w temacie przeszłości. Nie są to jednak wszystkie ciekawe miejsca, które możemy zobaczyć w Warszawie. Obejmuje ona również wiele atrakcji Warszawy, zarówno dla młodszych, jak i starszych osób. Mowa tu m.in. o Warszawskim ZOO, Łazienkach Królewskich, parkach i muzeach. Poznaj je bliżej!
Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik to pierwsze w Polsce centrum Nauki. Miejsce to jest idealne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Pozwala zrozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim zmiany. W tym miejscu znajdziemy setki eksponatów i interaktywnych urządzeń, które pozwolą przeprowadzić przeróżne doświadczenia i sprawdzić swoją wrażliwość na światło czy podatność na iluzje. Miejsce to dzieli się na cztery części – moduł A, moduł B, Planetarium i Park odkrywców. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!
Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie to przepiękny i wyjątkowy park, ulubione miejsce niejednego warszawiaka. Dzięki wspaniałej przyrodzie i architekturze potrafi wprawić w zachwyt. W parku znajdziemy m.in. Ogród Królewski z XVIII wieku, Ogród Romantyczny z XIX wieku czy Ogród Modernistyczny pochodzący z XX wieku. Pod pomnikiem Fryderyka Chopina mieszczącego się w parku, co roku od maja do września organizowane są koncerty na żywo – w każdą niedzielę!
Zobacz także: Łazienki Królewskie – wizyta w warszawskim zespole pałacowo-ogrodowym!
Warszawskie ZOO
W Warszawie nie mogłoby zabraknąć ZOO! 40 hektarów, 12 tysięcy zwierząt, 500 gatunków – to wszystko przy ul. Ratuszowej. Spacer po różnorodnym ogrodzie to świetna lekcja przyrody. W ZOO znajdziemy słonie afrykańskie, szpaki balijskie, gołębiaki kasztanowate, krokodyle, żółwie, węże, żyrafy, małpy, skorpiony i wiele, wiele innych. Ponadto dostępny jest również wybieg dla dzieci o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych, z którego można nakarmić zwierzęta (przy asyście pracownika).
ZOO jest czynne każdego dnia. Cennik różni się w zależności od okresu – od kwietnia do września normalny bilet kosztuje 30 zł, a ulgowy 20. Z kolei od października do marca koszt normalnego biletu wynosi 20 zł, a ulgowego 18.
Stadion PGE Narodowy
Jedną z atrakcji Warszawy jest bez wątpienia Stadion Narodowy. To właśnie w tym miejscu odbywa się wiele ciekawych imprez – mecze piłkarskie, koncerty, wydarzenia motoryzacyjne, a także niewielkie wydarzenia biznesowe czy społeczne. Stadion ten śmiało możemy zaliczyć do symboli Warszawy.
Stadion Narodowy PGE funkcjonuje od 2012 roku. Posiada dwa pierścienie trybun, na których znajduje się aż 58 580 miejsc siedzących. Zimą stadion zamienia się w lodowiska, tor do curlingu i górkę lodową do jazdy na pontonach. Możemy na nim zorganizować m.in. ślub, wesele, konferencje czy urodziny. Cała fasada stadionu jest podświetlana na biało-czerwono. Stadion PGE niezaprzeczalnie stanowi bardzo popularne miejsce, w którym gromadzą się zarówno Polacy, jak i turyści z zagranicy.
Multimedialny Park Fontann
U stóp Starego Miasta położony jest Multimedialny Park Fontann. Jest to kompleks czterech fontann, który otwarto w 2011 roku. Będąc w Warszawie, można zobaczyć niepowtarzalne widowisko z wykorzystaniem wody, dźwięku i światła. Tak ciekawe połączenie gwarantuje niezapomniane wrażenia. To rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku.
Park Fontann składa się z fontanny głównej o powierzchni 2 200 m², dwóch fontann liniowych o powierzchni łącznej 600 m² oraz fontanny suchej dla dzieci o powierzchni 140 m². Dzięki temu, że zamontowano również laser, projektor oraz 295 reflektorów, możliwe jest prezentowanie wspomnianych widowisk z użyciem wody, światła i dźwięku. Malowane są przeróżne obrazy i wyświetlane wizualizacje, jednak same podświetlane fontanny również robią świetne wrażenie.
Wyjątkowe warszawskie muzea
Do ciekawych miejsc w Warszawie śmiało możemy zaliczyć również muzea. Wśród najczęściej odwiedzanych możemy wymienić m.in. Muzeum Neonów, Muzeum PRL-u, Muzeum Warszawy, POLIN Muzeum Żydów Polskich czy Centrum Nauki Kopernik. Muzeum Neonów jako jedyne w Polsce w swoich zbiorach posiada około stu neonów. Jest to chyba najoryginalniejsze z warszawskich muzeów – gwarantuje świetne wrażenia, a także wprawiające w dobry nastrój.
Zobacz także: 10 Najlepszych muzeów w Warszawie
W Warszawie nie brakuje muzeów, które pozwalałyby zagłębić się w historię Polski. Znajdziemy także i Centrum Nauki Kopernik – miejsce, które każdy powinien odwiedzić chociaż raz w swoim życiu! Znajdziemy w nim ekspozycje, warsztaty, wystawy i laboratoria. Przeprowadzimy różne doświadczenia i poznamy możliwości swojego ciała.
Parki w Warszawie i spędzanie czasu na świeżym powietrzu
Zastanawiając się co zwiedzić w Warszawie, nie można pominąć również parków. Mowa tu m.in. o zabytkowym Ogrodzie Saskim czy wyjątkowym Parku Skaryszewskim, łączącym się w wielki kompleks zieleni. Przy barokowym pałacu w Wilanowie znajdziemy także Park Wilanów, zaprojektowany w stylu francuskim.
Idealnym parkiem w Warszawie na weekend jest Park Kultury w Powsinie, obejmujący m.in. basen, muszlę koncertową, wypożyczalnię sprzętu sportowego, restauracje czy stoły do szachów. Tuż obok niego znajduje się Ogród Botaniczny – niezwykłe, kolorowe i tajemnicze miejsce. Znajdziemy w nim ponad 5 tysięcy gatunków roślin, w tym m.in. rzadkie, zagrożone, a także lecznicze i użytkowe. W Ogrodzie Botanicznym nie brakuje również kolorowych motyli czy nieco większych zwierząt – kocura Gandalfa i jego towarzyszki kocicy Freja.
Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza
Plac marszałka Piłsudskiego znajduje się po wschodniej stronie Ogrodu Saskiego. Powstał w roku 1791. Na placu znajdują się dwa pomniki, a także Grób Nieznanego Żołnierza, którego ideą było oddanie hołdu każdej osobie, która poświęciła swoje życie za ojczyznę. Pomysł ten narodził się we Francji – to właśnie w tym kraju powstał pierwszy na świecie Grób Nieznanego Żołnierza. W Polsce pomnik powstał 5 lat później.
Zwiedzanie Warszawy nie może odbyć się z pominięciem Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Warto wspomnieć, że znajduje się na nim jeden z trzech pomników Piłsudskiego w Warszawie – umieszczony jest naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza i robi niesamowite wrażenie.
Warszawskie Powązki
Masz w planie zwiedzanie Warszawy? Warszawskie Powązki są kolejnym miejscem, które musi znaleźć się na Twojej liście. Jest to obszar mieszczący się w północno-zachodniej części Warszawy i obejmuje m.in. kilka ważnych cmentarzy – cmentarz Powązkowskiego, Muzułmański Cmentarz Kaukaski czy cmentarz żydowski. Cmentarz Powązkowskiego to zabytkowa nekropolia. W miejscu tym pochowano około 1 miliona osób, wśród których można wyróżnić wiele znanych i zasłużonych żołnierzy, poetów, artystów, sportowców, duchownych i lekarzy.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach został założony w roku 1912. Jak wskazuje nazwa, pochowano na nim wielu wojskowych i powstańców. Kolejnym cmentarzem jest Muzułmański Cmentarz Kaukaski, przylegający do Cmentarza Żydowskiego. Niestety nie jest on dostępny dla osób odwiedzających.
Jak oszczędzić pieniądze podczas zwiedzania Warszawy?
Zwiedzanie Warszawy może wiązać się z wysokimi kosztami. Choć same zabytki w Warszawie nie kosztują dużo, sprawa z noclegiem i jedzeniem wygląda już nieco inaczej. Powinniśmy oszczędzać pieniądze zawsze, kiedy tylko mamy taką możliwość. Już planując podróż, warto wziąć pod uwagę miesiące poprzedzające wakacje, a najlepiej jesień, kiedy to wszystko jest tańsze. Niektóre zabytki w Warszawie różnią się ceną w zależności od miesięcy, dni, a nawet i godzin. Jeśli więc mamy możliwość wcześniejszego zwiedzenia danego miejsca za niższą opłatą – skorzystajmy z tej okazji.
Ceny poszczególnych hoteli diametralnie się od siebie różnią. Wpływa na nie wiele czynników, często możemy wyłapać różnego rodzaju promocje, dlatego warto rozglądać się za noclegiem już od momentu planowania podróży. Ponadto powinniśmy zminimalizować tzw. drobne wydatki – zalicza się do nich np. kawę czy jakieś przekąski kupowane na mieście. Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy wybrać się do sklepu spożywczego, zakupić kawę i zaparzyć ją sobie w hotelu. W ten sposób zaoszczędzimy wbrew pozorom wiele pieniędzy, które tak naprawdę uciekają nam przez palce.
Ciekawych miejsc w Warszawie jest naprawdę wiele! Wystarczy odpowiednio zaplanować podróż i przygotować się finansowo, a wyjazd z pewnością zaliczymy do udanych.