Zamek w Niemodlinie to ponad 700 lat nieprzerwanej, burzliwej historii. Jest jednym z największych i najbardziej wartościowych historycznie zamków w Polsce. Podbijany, burzony, palony i zdobywany przez europejskie mocarstwa, stoi dumnie i do dziś czuwa nad Opolskimi ziemiami. Poznaj historię tego niesamowitego obiektu!
Zamek Niemodlin – historia rezydencji
Historia zamku w Niemodlinie sięga 1313 roku, kiedy książę, Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł budowlę na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Fragmenty pierwotnej budowli zachowały się po dziś i widoczne są zwłaszcza w północnym i południowym skrzydle zamku.
Jednak pierwotny kształt zamku jest trudny do odtworzenia, ponieważ w swej wielowiekowej historii budowla była kilkukrotnie niszczona i odbudowywana. Duży wpływ ma również fakt, że zamek często zmieniał właścicieli. Zamek w Niemodlinie był we władaniu książąt piastowskich aż do 1532 roku. Przez kolejne stulecia przechodził z rąk do rąk arystokratycznych rodów. W XVI i XVII wieku został przebudowany na renesansową rezydencję, a w XVIII został odnowiony w barokowym stylu. Wtedy też nad dawną fosą wzniesiono kamienny most ozdobiony rzeźbami, który łączył zamek z budynkami gospodarczymi. Ostatnim właścicielem Zamku Niemodlin był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma (do roku 1945).
Po drugiej wojnie światowej budowla pełniła funkcję siedziby Państwowego Urzędu Repatriacyjnego oraz liceum i szkoły podoficerskiej. Następnie nadszedł przykry okres, w którym przez 10 lat zamek stał opuszczony i niszczał. Dopiero w 1990 roku zakupił go prywatny inwestor, który w murach zamku nakręcił film Jasminum. W 2006 roku właścicielem zamku został łódzki Instytut Postępowania Twórczego, a od 2015 roku zabytek przejęła spółka Centrum z Łodzi.

Zwiedzanie
Zamek Niemodlin zlokalizowany jest na rynku niewielkiego, lecz urokliwego miasteczka na Opolszczyźnie – Niemodlina. Pierwsze zapiski o miejscowości pojawiają się już w 1283 roku, jako lokowane miasto Falkenberg, czyli Sokola Góra.
Początkowo zamek otoczony był niewielkim obszarem zieleni. Zmieniło się to znacząco, gdy właścicielami obiektu został ród Praschmów, który założył ogromny park angielski. Do dziś na tym terenie rośnie wiele okazów liczących ponad 100 lat. Kilka z nich uznano za pomniki przyrody – w tym cis liczący ok. 400 lat. Park Zamkowy jest atrakcją samą w sobie, lecz wartością dodaną jest stado danieli, które można nakarmić zakupując w kasie biletowej specjalną danielową kieskę.
Zwiedzając Zamek Niemodlin, warto udać się również na drugą stronę ulicy, gdzie rozlewa się Staw Zamkowy (zwany również Młyńskim). Nad jego brzegami utworzono niewielki park miejski. Znaleźć tam można kładkę prowadzącą do restauracji, która może być doskonałym przystankiem na odpoczynek podczas całodniowego zwiedzania zamku i okolic.
Głównym celem zwiedzania jest oczywiście sam Zamek w Niemodlinie, który kryje w sobie wiele ciekawych zakamarków i tajemnic. Do jego największych atrakcji zaliczyć można m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, czy średniowieczną Izbę Tortur.
Izba Tortur przeraża i fascynuje każdego odwiedzającego Zamek w Niemodlinie. Wystawa prezentuje stylizowane narzędzia tortur z czasów średniowiecza, a w jej skład wchodzą m.in.: osioł hiszpański, łoże madejowe, pal do nabijania, dyby, krzesło inkwizytorskie, kołyska Judasza i wiele innych narzędzi do zadawania bólu.
Od 2011 roku na terenie Zamku Niemodlin organizowane jest „Święto Karpia”, które zapisało się na stałe w kalendarzu imprez w województwie opolskim. Ponadto potencjał obiektu pozwala na organizowanie na jego przestrzeni różnych kulturalnych wydarzeń, które połączyć można ze zwiedzaniem.
Legenda o Tunelu pod Niemodlinem
Zamek w Niemodlinie ma za sobą burzliwą historię, przez co towarzyszy mu wiele mrocznych legend. Do najpopularniejszych z pewnością należy ta, o Białej Damie.
Według niej w dawnych czasach, przed panowaniem Praschmy na zamku odbyło się huczne wesele. Gdy zegar na wieży zamkowej wybił północ, na cześć pary młodej oddano dwanaście wystrzałów. Przyszła wówczas pora na oczepiny i noc poślubną. Panna młoda wybiegła z sali balowej, a zmartwiony małżonek pośpieszył na jej poszukiwania. Nazajutrz odnaleziono pannę młodą w pustej trumnie, w której schowała się przed swoim mężem. Wieko trumny zatrzasnęło się, uniemożliwiając jej wyjście, przez co umarła z uduszenia. Pochowano ją w podziemiach zamkowej kaplicy, a jej duch, pod postacią Białej Damy nadal krąży po zamku i przywołuje ukochanego.
Mówi się, że Biała Dama czuwa nad bezpieczeństwem niemodlińskiego skarbu. Ktokolwiek waży się wyciągnąć po niego rękę, może liczyć na zemstę, dopóki skarb nie zostanie zwrócony a wina odpokutowana.
Z Zamkiem Niemodlin związanych jest jeszcze kilka innych niezwykle ciekawych legend, które warto poznać, spacerując w jego murach. Nadaje to niesamowitego klimatu i pozwala wczuć się w opowieść.

Niemodlin Zamek – ceny biletów, informacje praktyczne
W Zamku Niemodlin dla odwiedzających przygotowane zostały dwie trasy zwiedzania:
- Trasa 1 (indywidualna) – obejmuje przedzamcze, figury na Moście Zamkowym, fosa, Ogród Zamkowy, dziedziniec wewnętrzny Zamku Głównego (bez zwiedzania wnętrz).
- Trasa 2 (z przewodnikiem) – obejmuje dziedziniec wewnętrzny Zamku Niemodlin, kaplice, krypty oraz piwnice zamkowe.
Zwiedzanie odbywa się:
- od wtorku do piątku od godziny 13:00;
- w soboty i niedzielę od 10:00, co godzinę aż do 17:00 – wymagana rezerwacja miejsc.
Bilety dla Trasy 1:
- bilet normalny – 10 zł
- bilet ulgowy (młodzież szkolna i studenci) – 5 zł
- bilet szkolny (grupy szkolne) – 5 zł
- dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny
Bliety dla Trasy 2:
- bilet normalny – 15 zł
- bilet ulgowy (młodzież szkolna i studenci) – 10 zł
- bilet ulgowy grupowy – 12,50 zł
- bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dzieci) – 35 zł
- bilet szkolny (grupy szkolne) – 10 zł po uprzedniej awizacji
- dzieci do lat 4 – wstęp bezpłatny