Dania kuchni arabskiej możesz spotkać w wielu miejscach, ciesząc się skarbami Bliskiego Wschodu zamkniętymi w aromatach na Twoim talerzu. Ciężko uwierzyć, że ta fuzja smaków jest do osiągnięcia nawet w Twojej kuchni, w kilku prostych krokach. Shoarma to doskonały przykład, że coś, co jest niezwykle apetyczne, wcale nie musi być trudne. Poznaj przepis na shoarmę i ciesz się arabskimi smakami w swojej kuchni!
Shoarma – co to jest?
Shoarma to potrawa z Bliskiego Wschodu, często podawana jako danie obiadowe. Jej głównym składnikiem jest baranina lub jagnięcina, przygotowana w formie obciętych z pionowego rożna skrawków mięsa, doprawionych przyprawą o tej samej nazwie. Shoarmę podaje się zazwyczaj w towarzystwie frytek, sosu czosnkowego i sałatki z czerwonej kapusty, lub upakowaną w pitę z dodatkami.
Wraz z ekspansją potrawy na zachód, musiała przejść transformację, związana z różnicami kulturowymi Europy i Bliskiego Wschodu. W wielu restauracjach, poza tradycyjnym daniem, możesz znaleźć w menu shoarmę z kurczaka, a nawet shoarmę wieprzową, co w krajach arabskich jest niedopuszczalne ze względu na religię.
Shoarma – znaczenie nazwy
Arabska nazwa („szawarna”) wzięła się od słowa çevirme, co dosłownie oznacza „obracający się”. Ze względu na popularność potrawy w większości krajów wschodu (i nie tylko), zależnie od regionu, przyjmuje ona różne nazwy. Danie po raz pierwszy pojawiło się w XIX-wiecznym Imperium Osmańskim, na terenach dzisiejszej Turcji gdzie mięso z rożna spotkasz jako kebab. Od niego wywodzi się shoarma, a także popularny w Grecji gyros.
Ciekawostką jest, że shoarma miała wpływ na powstanie meksykańskiej potrawy o nazwie tacos al pastor, która pojawiła się w Ameryce Łacińskiej za sprawa libańskich imigrantów.
Przepis na prawdziwą shoarmę – krok po kroku
Shoarma to proste danie, które bez większych problemów wykonasz samodzielnie w domu. Oto, czego potrzebujesz:
- 600 g mięsa z baraniny (jeśli nie zależy ci na tradycyjnym odwzorowaniu dania, możesz wykorzystać mięso z kurczaka lub wieprzowe)
- olej do smażenia
- Przyprawy: łyżeczka kminu rzymskiego, imbiru, gałki muszkatołowej, cynamonu, kurkumy, granulowanego czosnku, słodkiej papryki, curry; szczypta pieprzu cayenne, soli lub użyj gotowej mieszanki – przyprawy shoarma
- Sos shoarma: 200 ml jogurtu naturalnego, ząbek czosnku, łyżka majonezu, natki pietruszki; pół łyżeczki ketchupu; szczypta soli, białego pieprzu.
Mięso przygotuj: umyj, oczyść z włókien, chrząstek i ścięgien. Następnie pokrój je w paski średniej długości i drobniejsze, nieregularne kawałki.
Przyprawy wymieszaj ze sobą, możesz dodać odrobinę oliwy lub skropić nią mięso i dobrze je wymieszać.
Pokrojone kawałki łączymy z przyprawą, tak aby każdy z nich był dokładnie zamarynowany. Całość przełóż do szklanej miski lub pojemnika, zamknij pokrywka lub owiń folia i wstaw do lodówki na przynajmniej godzinę, aby mięso się zamarynowało.
Zobacz także: Kuchnia egipska – zróżnicowane dania bliskiego wschodu. Ciekawostki i inspiracje!
W międzyczasie przygotuj sos – do jogurtu naturalnego dodaj ketchup i majonez, wymieszaj. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i drobno posiekana natkę, wymieszaj. na koniec dodaj pozostałe przyprawy i ewentualnie dodatkowo dopraw sos.
Rozgrzej olej na patelni. Smaż kolejne kawałki mięsa z każdej strony, aby mięso ścięło się w środku, a z zewnątrz było wyraźnie zarumienione.
Gotową shaormę przełóż na talerz, możesz ją skropić sosem lub podać go obok wysmażonego mięsa. Podawaj z frytkami lub pieczonymi ziemniakami i surówka z czerwonej kapusty, na Bliskim Wschodzie podaje się ja także z piklami.
Danie idealnie komponuje się podane z chlebkami pita.
Smacznego!
Shoarma – przyprawy do marynaty mięsa
Dania kuchni arabskiej są niezwykle aromatyczne, smaki przechodzą przez siebie i działają na zmysły; dokładnie jak shoarma. Przepis na mięso jest niezwykle prosty, a cały jego sekret tkwi w dobranych przyprawach, które marynują baraninę i tworzą magię aromatycznej shaormy.
Głównymi przyprawami używanymi na Bliskim Wchodzie są kmin, kardamon oraz kolendra. Wpływają na silny aromat dania, jego orzeźwiająca nutę, a także wrażenie rozgrzania. Korzeń imbiru, czosnek i pieprz cayenne również działają rozgrzewająco, co jest ważnym czynnikiem w pustynnym klimacie, ponadto mają właściwości antyoksydacyjne i bakteriobójcze.
Dla dopełnienia palety smaków słodka papryka, gałka muszkatołowa i cynamon, równoważące pikatno-ostre smaki, swoim słodkim wykończeniem.
Tak przyprawione danie nie może źle smakować!
Zobacz także: Kofta, czyli egipskie szaszłyki z mięsa mielonego! Przepis i ciekawostki
Shoarma to proste danie, które świetnie sprawdzi się jako jedna z wielu przystawek na Twoim stole. Zaskoczy gości i zabierze ich umysł w pustynne strony, swoim smakiem i aromatem. Shoarma podana z małymi chlebkami pita i sosem czosnkowym stanowi zarówno idealne uzupełnienie Twojego szwedzkiego stołu i danie dla całej rodziny.