mongolia praktyczne informacje

Mongolia - praktyczne informacje

Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Mongolii, zachęcamy do skorzystania z naszej ściągawki praktycznych informacji. Pod artykułem znajdziecie także linki do artykułów rozszerzających informacje o kraju.

Stolica: Ułan Bator
Powierzchnia: 1 564 116 km²
Ludność: 3 255 164
Język: mongolski
Waluta: tugrik mongolski (MNT)
Religia: buddyzm (53%)
Wiza: wymagana
Szczepienia: zalecane

Ważne numery:

Nr kierunkowy: +976
Numer alarmowy: 105
Pogotowie ratunkowe: 103
Policja: 102
Straż pożarna: 101

Ogólne wymagania wjazdowe:

Aby dostać się na teren Mongolii, potrzebna jest wiza. Nie ma możliwości, aby uzyskać ją na granicy. Wymagany będzie również paszport, który powinien być ważny jeszcze przynajmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Mongolii. Turyści powinni przekraczać granicę tylko w miejscowości Altanbulag – znajduje się tam przejście graniczne, które czynne jest cały rok.

Na granicy może odbywać się także kontrola biletu powrotnego. Jeżeli podróżuje się z dzieckiem, będzie potrzebna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Wjazd pojazdem, który nie jest zarejestrowany w Mongolii, może okazać się skomplikowany lub niemożliwy.

Prawo jazdy:

Aby prowadzić samochód na terenie Mongolii, będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy. Polski dokument nie jest uznawany.

Czas lokalny w Mongolii:

Mongolia znajduje się w dwóch strefach czasowych, więc w zależności od miasta, które będzie odwiedzane, godzina będzie inna. W stolicy Ułan Bator obowiązuje strefa UTC +7, gdzie do godziny polskiej należy dodać 6 godzin. Druga strefa to UTC +8, gdzie do godziny obowiązującej w Polsce, trzeba dodać 7 godzin.

Język urzędowy w Mongolii:

Językiem urzędowym w Mongolii jest mongolski. Można go podzielić na 2 grupy: języki mongolskie peryferyjne, które nie mają własnej tradycji piśmienniczej oraz język mongolski, którym posługują się mieszkańcy stolicy, a także niektórych regionów Syberii. W tym języku publikowane są też książki oraz czasopisma.

Napięcie i rodzaj gniazdka:

Napięcie prądu w Mongolii wynosi 230 V, a częstotliwość 50 Hz. Wtyczki, które są tam używane to typ C, C-2 oraz E.

Porady tranzytowe:

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu, wymiany lub wywozu pieniędzy, jednak podczas wjazdu trzeba wypełnić deklarację celną. Restrykcje dotyczą natomiast przewozu dzieł sztuki i antyków – trzeba mieć certyfikat wystawiony przez uprawniony punkt państwowy, np. Muzeum Narodowe w Ułan Bator.
Na terenie Mongolii jest bardzo mało bankomatów oraz placówek bankowych, w których można wymienić walutę. Niezbyt często zdarza się, aby była możliwość płatności kartą w restauracjach i sklepach. Warto zabrać ze sobą gotówkę w obowiązującej walucie.

Szczepienia:

Zaleca się, aby wszyscy podróżni, którzy odwiedzają ten rejon, zaszczepili się przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz przeciw wściekliźnie.

Podstawowe zwroty po mongolsku:

Dzień dobry – Өглөөний мэнд (ugluunii mend)
Do widzenia – Баяртай (bayartai)
Dobry wieczór – Оройн мэнд (oroin mend)
Dobranoc – Сайхан амраарай (saikhan amraarai)
Cześć! – Сайн уу! (Sain uu)
Tak – Тийм (Tiim)
Nie – Yгүй (ugui)
Dziękuję – Баярлалаа (bayarlalaa)

Święta i dni wolne od pracy w 2021 roku:

1 stycznia (piątek) – Księżycowy Nowy Rok (Tsagaan Sar)
8 marca (poniedziałek) – Dzień Kobiet
1 czerwca (wtorek) – Dzień Dziecka i Matki
11- 13 lipca (niedziela-wtorek) – Dzień Niepodległości (Naadam)
26 listopada (piątek) – Święto Niepodległości (Тусгаар тогтнолын баяр, Tusgaar togtnolyn bayar)

Ambasada i Konsulat Polski w Mongolii:

Niestety na terenie Mongolii nie ma polskiej placówki ambasadorskiej. Polacy, którzy potrzebują pomocy ambasadora, mogą zwrócić się do oddziałów innych państw członkowskich Unii Europejskiej na takich samych zasadach, jak obywatele tych krajów.

Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Ułan Bator
Konsul Honorowy: Gankhuyag Dashdeleg
Bayangiin Ekh building, Chingis avenue 1/18, 3 khoroo, khan-Uul district, 17030 Ulaanbaatar, skypost – 36, P.O.Box – 968,17030 UB, Mongolia
telefon: +976-11-345886, fax: +976-11-345888
honconsul_poland@mongol.net