Dawna twierdza Piktów stała się zamkiem Malcolma, w którym Makbet zamordował Duncana. W sąsiedztwie zamieszkał legendarny potwór z jeziora, a w XXI-szym wieku kręcono tu przygody Claire Randall – bohaterki serialu i książki Outlander. Jakie jeszcze tajemnice można odkryć w szkockim Inverness?
Miasto nad najsłynniejszym szkockim jeziorem
Inverness – baza wypadowa nad jezioro Loch Ness i ośrodek administracji Highlands to miasteczko, którego datę powstania trudno określić. Inverness było jedną z najważniejszych twierdz dla Piktów. Była to grupa plemion zamieszkująca obecne tereny Szkocji. Nazwę plemionom nadali Rzymianie, którzy podbijali Brytanię.
Położenie Inverness jest specyficzne, ponieważ znajduje się na samym końcu Great Glen bardzo blisko ujścia rzeki Ness, która zasila najsłynniejsze szkockie jezioro Loch Ness.
Więcej o Loch Ness przeczytasz w naszym artykule: Potwór z Loch Ness – czy naprawdę istnieje? Poznaj największe atrakcje jeziora Loch Ness
W 565 roku Kolumba z Iony próbował nawrócić przywódcę piktyjskiego na chrześcijaństwo. Późniejsze losy miasteczka i zamku mocno się rozkręcają, bo podczas władania Szkocją przez Malcolma III w zamku zdarzyło się morderstwo – Makbet zabił Duncana. Kolejny król – Wilhelm I Lew nadał miasteczku kilka przywilejów, w których zawarto prawa miejskie. W czasach Marii I Stuart, której do zamku nie wpuszczono, zarządcę „stawiającego się” królowej powieszono.
Co oprócz zamku w Inverness jest godne uwagi? Piękna starówka miejska, stare kościoły, Kanał Kaledoński oraz Town House – to przyciągające miejsca mające niesamowitą historię, którą warto poznać. Miasto najlepiej zwiedzać na przełomie lipca i sierpnia, ponieważ szkocka aura jest wtedy najmniej kapryśna.
Atrakcje Inverness i okolic
Inverness to miasteczko pełne tajemnic, które jest wypełnione historiami o romansach i wielkich bitwach. Warto wspomnieć o tej, która doprowadziła do upadku szkockiej kultury. W 1746 roku jakobici przegrali bitwę pod Culloden, której skutkiem był zakaz używania języka gaelickiego, zniesienie systemu klanowego oraz zakazem noszenia kiltów i broni. Po bitwie w jednym z kościołów Inverness – Old High Church dokonywano egzekucji szkockich jeńców z bitwy pod Culloden.
W Inverness warto zobaczyć pomnik Flory McDonald, która pomogła jednemu z uciekających z pola bitwy pod Culloden. Wieża zegarowa – The Steeple to również ciekawy punkt na mapie Inverness. Spacerując po mieście znajdziemy także Leakey’s Bookshop – największy szkocki antykwariat. Znajduje się w budynku dawnego kościoła.
Okolice Inverness to oczywiście najsłynniejsze jezioro – Loch Ness, wodospad Foyers oraz niesamowite punkty widokowe na okolicznych wzniesieniach.
Zamek w Inverness
Zamek leży na wzniesieniu w centralnej części miasta. Powstał w latach 1835–1836, ale nie jest to jego pierwsza wersja. Średniowieczna część historii zamku jest z wieku na wiek coraz ciekawsza. W 1428 roku Jakub I wymusił na szkockich góralach spotkanie, którego celem było zmuszenie ich do walki. Później podczas rządów Marii I Stuart – w 1548 roku zamknięto przed nią bramy zamku. W ciągu wieków zamek był oblegany wiele razy.
Zamek wybudowano z czerwonego piaskowca w stylu neogotyckim. Obecnie jest to siedziba Sądu Szeryfa, czyli najwyższego urzędu karnego w Szkocji. Od marca do października podczas zwiedzania zamku można zobaczyć ciekawą interaktywną ekspozycję pt. Castle Garrison Encoutner. Jej zwiedzanie jest ciekawym doświadczeniem, ponieważ zwiedzający wciela się w rekruta do armii Hanoverów. Chociaż zwiedzający mogą zobaczyć tylko małą część tego specyficznego zamku, to i tak jest to niesamowita przygoda. Zamek można zwiedzać od marca do października.
Ratusz w Inverness
Imverness Town House to bajkowy budynek, który wybudowano w 1878 roku. Wybierając się na spacer po mieście nie da się go przegapić. Jest specyficznym budynkiem – wysokie i wąskie okna, sporo wieżyczek i charakterystyczne drzwi sprawiają, że budynek jest niezwykły i przyciąga spojrzenia zwiedzających. Należy do tych budowli w miastach Szkocji, które zachwycają wyglądem i są imponującymi siedzibami władz miejskich.
Ogród botaniczny w Inverness
Miejskie ogrody botaniczne to często miejsca ciche i spokojne, choć mogą być nieco zatłoczone. Często nadają miastom „to coś”, co sprawia, że chce się w nich wypoczywać, nie inaczej jest z Inverness. Tutejszy Ogród Botaniczny powstał w 1993 roku. Jego ogromnym atutem jest jego niewielki rozmiar i kameralność, która zaprasza do złapania oddechu w sercu ogrodu. Egzotyczne rośliny i przy odrobinie szczęścia spotkanie z ogrodowym kotem to najciekawsze elementy ogrodu. W ogrodzie można spędzić czas od 10.00 do 17.00 od kwietnia do października i od listopada do marca w godzinach 10.00–16.00. Zwiedzanie ogrodu jest bezpłatne.
Muzeum sztuki w Inverness
Muzuem Sztuki w Inverness to zbiór niesamowitych artefaktów przybliżających historię regionu Highland. Highland Folk Museum to miejsce, w którym można zobaczyć m.in. historię trzech epok historii szkockich wyżyn. W kolejnej części muzeum można zobaczyć przedmioty z czasów rzymskich – epoki żelaza, których nie można było zobaczyć w żadnym innym miejscu.
Ciekawym eksponatem w zbiorach muzeum jest list z Wigilii Bożego Narodzenia 1940. To jeden z listów napisanych przez wielebnego Kennetha Williama Browna do żony.
Katedra św. Andrzeja w Inverness
Kolejne ciekawe miejsce na mapie Inverness to katedra św. Andrzeja, która powstała w latach 1866–1869 w stylu neogotyku angielskiego. Materiałem budowlanym były różowe kamienie budowlane z dodatkiem kremowego kamienia nadmorskiego, a dach stworzono z zielonych dachówek z łupka. Katedra powstała na planie kwadratu z flankową kruchtą, nawą główną i nawami bocznymi.
Inverness – kamienny krąg
Clava Cairns to kilkanaście bardzo starych kamieni sporych rozmiarów, które prawdopodobnie były płytami nagrobnymi. Naukowcy nie potrafią określić daty ich powstania. Szacunkowo podawana jest data 2700–1500 p.n.e. To tajemnicze miejsce jest ogrodzone kamiennych wałem, który dodaje mu tajemniczości.
Zamek Cawdor
Od Inverness zamek jest oddalony o 20 km. Powstał ok. 1454 roku jako swoista rozbudowa wieży mieszkalnej. Ciekawe jest, ze zbudowano go wokół… małych rozmiarów ostrokrzewu. Według legendy o powstaniu zamku i wyborze miejsca na jego wybudowanie zdecydował… osioł! Obłożony złotem położył się pod ostrokrzewem i tak zdecydowano, że zamek zostanie zbudowany.
Piękno zamku jest bardziej wyczuwalne podczas spaceru po jego ogrodach. Przechadzając się alejkami można wyobrazić sobie siebie jako księżną zakochaną w mężczyźnie niższego stanu planującą tajemne schadzki w ogrodzie. Ogród ma dwie części – kwiatową i tzw. dziki ogród. Ta nieokiełznana część zamkowych ogrodów nadaje otoczeniu zamku aury tajemniczości.
Podziwianie delfinów
Delfiny są uważane za jedne z najbardziej wdzięcznych i łagodnych stworzeń. Pływają nie tylko w okolicach raf koralowych w Mikronezji czy Oceanów Atlantyckiego lub Spokojnego. Pojawiają się również u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Delfiny coraz częściej odwiedzają szkockie wody i upodobały sobie okolice Inverness. Wypatrując tych sympatycznych morskich stworzeń, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Nagrodą za cierpliwe czekanie i uważne wypatrywanie może stać się wyskakującego z wody delfina na tle zamku Inverness.