Wino odgrywa we Francji niezwykle ważną rolę. To element stylu życia i kultury. Na tyle ważny, że Francuzi obchodzą nawet Święto Młodego Wina, czyli Beaujolais Nouveau! Zresztą jego popularność już dawno wykroczyła poza granice kraju, w którym się narodziło i pojawia się również w innych państwach, w tym w Polsce. Warto więc powiedzieć o nim nieco więcej, zwłaszcza że krążą wokół niego pewne wątpliwości. Dlaczego? Tę oraz kilka innych pokrewnych kwestii omawiamy w artykule!
Kiedy obchodzi się Beaujolais Nouveau?
Święto Młodego Wina przypada na trzeci weekend listopada, co oznacza, że w 2022 roku odbędzie się 17 dnia miesiąca. Nazwa wina i święta pochodzi od regionu Beaujolais, który znajduje się na północ od Lyonu. Co dokładnie świętuje się podczas Beaujolais Nouveau? Otóż tego dnia pije się pierwsze tegoroczne wina francuskie pochodzące z winobrania we wspomnianym regionie. Co ważne, to szczególne święto wcale nie ma długiej tradycji. Do 1951 roku wina z pierwszych zbiorów nie można było sprzedawać aż do połowy grudnia. Uległo to zmianie wraz z modyfikacją przepisów we Francji. Przy czym właśnie producenci z Beaujolais jako pierwsi zyskali prawo do sprzedaży swego najświeższego wina – i to już na miesiąc po sezonie zbiorów.
Nie zapewniło to jednak regionowi natychmiastowej sławy. Dopiero legendarny winiarz George Dubœuf rozpoczął bardzo sprytną akcję marketingową, która przyniosła zaskakująco dobre rezultaty, rozsławiając region w całej Francji. Przedstawił on konsumentom odmianę Gamay, charakterystyczną etykietę butelki z kwiatowym motywem oraz nietypowy w dzisiejszych czasach sposób produkcji wina. Mowa tu o maceracji węglowej, czyli rodzaju fermentacji znanej już od czasów starożytnych. Obecnie stosuje się ją w niewielu regionach.
Święto Młodego Wina na świecie
Nierzadko można spotkać się z opinią, że pierwsze wino tak naprawdę jest niesmaczne. A jednak spożywa się je w niemałych ilościach i to w różnych krajach na całym świecie! Taka opinia może wynikać z faktu, że Le Beaujolais Nouveau rzeczywiście ma dość kwaśny smak, który nie jest jednak wadą, lecz cechą charakterystyczną szczepu Gamay oraz metody wytwarzania trunku. A teraz czas na kilka liczb potwierdzających popularność i skalę święta. Rocznie wytwarza się nawet 450 000 hektolitrów Beaujolais Nouveau. Co ciekawe, to 1/3 całej produkcji wina z tego regionu. Aż 50% produkcji trafia do Azji. W Polsce to młode wino nie cieszyło się dużą popularnością aż do roku 2004, czyli daty wstąpienia do Unii Europejskiej, kiedy zlikwidowano cła na produkty z krajów unijnych.
Święto Młodego Wina – na czym polega?
Jak celebruje się święto wina we Francji? Przede wszystkim jest ono usankcjonowane prawnie jako święto, które obchodzi się w całym kraju, choć dawniej było to jedynie wydarzenie lokalne. Rozpoczęcie świętowania zwiastuje hasło Le Beaujolais Nouveau est arrive, co oznacza, że Le Beaujolais Nouveau przybyło. Tego dnia możemy podziwiać pięknie przystrojone bary i sklepy z winem. Wiele lokali gastronomicznych oferuje również specjalne menu dopasowane do okazji. Na ulicach niewątpliwie zauważymy wielu świętujących i to nawet w mniejszych miejscowościach! Nic dziwnego – to doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi, rodziną czy nawet nieznajomymi przy kieliszku wina – a czasami kilku. Ponadto wiele winnic otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Odbywają się w nich pokazy produkcji wina, czy też kursy uczące opisywania aromatów i smaków trunków z winogron. Jedno jest pewne – trudno przegapić tę wyjątkową, radosną okazję.
Jakie wina spożywa się tego dnia? Oczywiście Le Beaujolais Nouveau. Powstaje ono ze szczepu Gamay Noir. Jak wyżej wspomnieliśmy, ma ono charakterystyczny, naznaczony kwasowością smak, który dominuje nad jedynie lekko wyczuwalną cierpkością. Rozpoznawane aromaty czerwonych owoców dodatkowo urozmaicają kompozycję.
Zapewniamy jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego dnia sięgnąć po inne czerwone wino. Wszelkie młode trunki godnie wpisują się w charakter święta Beaujolais Nouveau. Dobrym wyborem może okazać się zwłaszcza wino z Winnicy Lidla. Katalog Winnicy zawiera liczne propozycje, wśród których znajdują się rozmaite czerwone, różowe i białe wina, a także różne inne trunki warte degustacji!