Marzysz o podróżach pełnych przygód i nieograniczonych możliwości, ale jednocześnie chciałbyś zaoszczędzić na kosztach noclegów? Kamper może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! Jednak wiele osób nurtuje pytanie: czy można spać w kamperze podczas jazdy? Odpowiedź na to pytanie jest znacznie bardziej złożona niż mogłoby się wydawać.
Nocowanie w kamperze. Gdzie można spać, podróżując kamperem?
Zacznijmy od samego początku. Kampery, znane również jako przyczepy kempingowe lub samochody kempingowe, zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu wygody i komfortu podczas podróży, a także umożliwieniu noclegu na miejscu. Są to specjalnie przystosowane pojazdy, które wyposażone są w łóżka, kuchnie, łazienki i wiele innych udogodnień.
Podróżowanie kamperem to niezwykle atrakcyjna forma podróżowania, która umożliwia swobodę i niezależność. Jednym z największych atutów podróży kamperem jest możliwość nocowania na miejscu, które sami sobie wybieramy. Jednak zanim wybierzemy dowolny zakątek, warto zrozumieć, gdzie dokładnie można spać, podróżując kamperem, zgodnie z polskim prawem.
Przed samym wyjazdem warto przemyśleć kwestie związane z noclegami. Spanie w kamperze jest bardzo wygodne. Wystarczy wyłączyć silnik i pójść spać! Kampera można zaparkować na specjalnie przygotowanych placach lub na dziko – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając każdy z typów postoju.
- – Campingi – czyli tereny przeznaczone na rozstawianie namiotów lub parkowanie kampera czy przyczepy kempingowej w konkretnym miejscu. Najczęściej miejsca mają wyznaczone parcele, czyli miejsce na swoje własne obozowisko. Takie parcele charakteryzują się przede wszystkim odpowiednimi wymiarami oraz możliwością bezpośredniego korzystania np. z instalacji elektrycznej. Na campingach najlepiej zatrzymać się, jeśli planujemy dłuższy wypoczynek w jednym miejscu. Jeśli jedziesz z dziećmi zwróć uwagę czy oferowane są dodatkowe atrakcje w postaci zjeżdżalni, czy placów zabaw.
- – Dzikie parkowanie – jazda kamperem bardzo często kojarzy się z objazdówkami. To właśnie ten typ wycieczki sprawia, że bardzo często nie decydujemy się na nocleg na campingu. Spanie na dziko daje poczucie, że nasza wycieczka staje się jeszcze ciekawszą przygodą. Możemy odkryć nowe miejsca i być bardzo blisko natury. Kamperem na dziko możesz parkować również w Polsce, ważne jest jednak, żeby nie rozbijać wtedy obozowiska.
- – Parkingi przy hipermarketach – zarówno w Polsce, jak i w Europie kamper jako pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t uznawany jest za zwykłe auto. Jeśli na parkingu nie widnieje wyraźny zakaz parkowania kamperów, to możesz stanąć na każdym z parkingów. Ważne jest, by nie rozbijać obozu – okna muszą być zamknięte, nie możesz rzucać się w oczy. Istotne jest rozróżnienie parkowania od kempingowania. Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie – koniecznie sprawdź zakazy oraz godziny, w których możesz stać na parkingu.
Czy można spać w przestrzeni wypoczynkowej kampera podczas jazdy?
Jadąc wiele kilometrów samochodem miło byłoby wyspać się w wygodnym łóżku. Czy spanie w kamperze jest jednak dozwolone w momencie, gdy pojazd się porusza?
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym kierowca i pasażerowie mają obowiązek korzystać z pasów bezpieczeństwa podczas poruszania się samochodem. Ten zapis wyklucza spanie w łóżku, gotowanie w trakcie jazdy czy nawet korzystanie z toalety, gdy pojazd jest w ruchu.
Korzystać z udogodnień kampera można jedynie podczas postoju. Spać w samochodzie kempingowym podczas jazdy można, jednak tylko w fotelach dla pasażerów i to z zapiętymi pasami. Spanie na tyłach podczas jazdy jest bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ łóżka nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Gdyby doszło do wypadku, nie mamy tam żadnej ochrony.
Przeczytaj „Bezpieczne podróżowanie kamperem. Poradnik dla początkujących” i nie ryzykuj swoim zdrowiem dla kilku minut wygodnego snu. Możesz go przeczytać bezpłatnie na stronie CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/ebook/bezpieczne-podrozowanie-kamperem
Bezpieczeństwo podczas jazdy kamperem
Jadąc kamperem warto zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo, by podczas podróży nie spotkały nas niemiłe niespodzianki.
Co zrobić lub czego nie robić, żeby jazda kamperem była bezpieczna?
- – Zadbaj o zabezpieczenie przedmiotów, które są luźno przewożone w pojeździe – produkty spożywcze, butelki, naczynia etc.
- – Zabezpiecz swój bagaż
- – Nie poruszaj się po kabinie podczas jazdy samochodem
- – Nie otwieraj okien w strefie wypoczynkowej
- – Przed wyruszeniem w podróż pamiętaj o zabezpieczeniu i zwinięciu markizy
- – Jeżdżąc ze zwierzętami również zadbaj o ich bezpieczną podróż
- – Podczas jazdy pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa.
Podsumowanie
Kampery to pojazdy, które są wyposażone w pełną infrastrukturę wypoczynkową. Znajdziemy tam łóżka, prysznic, WC, kuchnię oraz stół jadalniany. Warto jednak pamiętać, że te udogodnienia służą nam podczas odpoczynku. Nie można z nich korzystać podczas jazdy. Gdy kamper rusza w dalszą podróż, to zarówno kierowcę jak i pasażerów obowiązują te same zasady jak w przypadku podróżowania zwykłym pojazdem.
Mandaty, które można otrzymać za brak pasów bezpieczeństwa są w tej sytuacji najmniejszym problemem. Warto pamiętać przede wszystkim o swoim zdrowiu i nie ryzykować utraty życia dla większej wygody podczas jazdy.