Search The Query
Search

Bieszczady – atrakcje turystyczne. 10 miejsc, które musisz odwiedzić

bieszczady

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Bieszczady uchodzą za jedne z najbardziej tajemniczych i stosunkowo (jeszcze) dzikich gór. Mają w sobie jakąś magię, ich klimat jest niepowtarzalny, wręcz owiany tajemnicą. Może wynika to z niezwykłych legend bieszczadzkich? Szczególnie odczuwa się go jesienią, gdy nad połoninami unosi się gęsta mgła… Choć z roku na rok odwiedza je coraz więcej turystów, można znaleźć w nich miejsca ciche i nieprzepełnione tłumami. Wspaniałe widoki, urozmaicone szlaki i masa ciekawych miejsc do zwiedzenia – tym się właśnie charakteryzują. Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Przewodnik.

Co warto wiedzieć o Bieszczadach

Bieszczady leżą na terenie Polski, Ukrainy oraz Słowacji. Składają się z dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat i dzielą na Bieszczady Zachodnie oraz Bieszczady Wschodnie. Polska część tych gór znajduje się w województwie podkarpackim. Kluczowe bieszczadzkie miejscowości to Cisna, Wetlina, Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne – to tutaj znajdują się wejścia na główne szlaki, a także najlepiej zaopatrzone sklepy. Choć dojazd w Bieszczady, patrząc po kilometrach nie wydaje się długi trzeba liczyć się z tym, że podróż nie będzie szybka. Chodzi przede wszystkim o klasę dróg – są kręte i wąskie, a poza tym nie są w najlepszym stanie.

Bieszczady nie są wysokie, dlatego tak chętnie odwiedzają je nawet amatorzy górskich wspinaczek. Najwyższym szczytem w polskich górach jest Tarnica (1346 m n.p.m.), należąca do Korony Gór Polski, a innymi, które warto zobaczyć w Bieszczadach są Halicz (1333 m n.p.m.), Rozsypaniec (1280 m n.p.m.) oraz Smerek (1222 m n.p.m.).

Wycieczka w Bieszczady nie może obyć się bez wejścia na Połoninę Caryńską oraz Połoninę Wetlińską. Są dużo niższe niż inne szczyty, mimo to znajduje się na nich mnóstwo punktów widokowych, a spacerując połoninami można poczuć niesamowity, bieszczadzki klimat.

Szukając „dzikich” Bieszczadów warto posnuć się po okolicach Przełęczy Użockiej w poszukiwaniu Źródeł Sanu. Choć po polskiej stronie znajduje się jeden dopływ Sany (właściwe źródła są po stronie ukraińskiej), warto się tu wybrać, ponieważ szlak prowadzi przez nieistniejące już wsie, a sama trasa jest urokliwa i bardzo tajemnicza.

Sprawdź ranking: Najlepszy termos turystyczny

Bieszczadzki Park Narodowy

Będąc w Bieszczadach, nie da się pominąć Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ponieważ rozciąga się on na znacznej ich części (zajmuje dokładnie 292 km²) i leży w Bieszczadach Zachodnich. Jest czwartym co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Spora część tego rezerwatu przyrody leży w Bieszczadach Wysokich. Od północnego – wschodu naturalną otulinę dla Bieszczadzkiego Parku Narodowego stanowi Park Krajobrazowy Doliny Sanu.

Ścisłą ochroną objęte są ponad 3 hektary parku, w tym obszar połonin i najwyższych szczytów. Długość szlaków turystycznych na terenie parku wynosi 130 km. Większość parków narodowych ma w swoim logo zwierzę albo roślinę – w przypadku Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest to ryś.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała w XIX wieku jako odpowiedź na potrzeby rozwijającego się tutaj przemysłu drzewnego. Powstawały tu wtedy tartaki, potażnie i beczkarnie, które gwarantowały ludziom pracę, a regionowi rozwój. II wojna światowa niestety zniszczyła to, co udało się zbudować. Wsie spalono, a ludzi wysiedlono. Kolejką wąskotorową nie przewożono już drzewa i okazała się być niepotrzebna, więc wyłączono ją z użytku. Reaktywowano ją dopiero po staraniach Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej – Majdanie i jest aktualnie jedną z największych atrakcji, szczególnie dla najmłodszych turystów. Linia kolejki wąskotorowej obejmuje trasę Majdan – Przysłup i Majdan – Balnica.

Wspominając o kolejce leśnej, warto przywołać także inną atrakcję – przejazd drezyną rowerową. Drezyny napędzane są siłą nóg turystów, a wypożyczyć je można w Uhercach Mineralnych oraz (w sezonie letnim) w Ustrzykach Dolnych.

Jeziorka Duszatyńskie

Kiedy w 1907 roku oderwała się od zachodniego zbocza Chryszczatej i runęła w dół ogromna ilość ziemi, ludzie myśleli, że to koniec świata i zaczęli w pośpiechu opuszczać swoje domy. Podobno od tego drżenia ziemi, w cerkwiach zaczęły bić dzwony! Według legend bieszczadzkich to zdenerwowany diabeł, w przeddzień Wielkanocy, rzucił ognistą kulę, która to doprowadziła do wielkiego osuwiska.

Jeziorka Duszatyńskie to niezwykle malownicze punkty, warte zaliczenia podczas którejś trasy. Znajdują się nieopodal wsi Duszatyn, w rezerwacie „Zwięzło”, którego nazwa pochodzi od ludowego powiedzenia „zwiezło kawał góry”.

Jezioro Solińskie

Jedną z ciekawszych i robiących naprawdę ogromne wrażenie atrakcji turystycznych w Bieszczadach jest Jezioro Solińskie (inna nazwa to Zalew Soliński). Jest to największy sztuczny zbiornik retencyjno – energetyczny w Polsce, a stojąca na nim zapora, licząca ponad 81 metrów wysokości – największą zaporą w kraju. Poza podziwianiem jeziora, możliwa do zwiedzenia jest sama zapora. To gratka dla wszystkich miłośników budownictwa! Wokół zapory rozwinęły się turystyczne miejscowości: Polańczyk i Solina, w których można znaleźć noclegi i smacznie zjeść.

Wodospad Szepit

Wodospad Szepit znajduje się na potoku Hylaty i jest największym wodospadem w Bieszczadach – jego wysokość to 8 metrów. Znajduje się w Dolinie Sanu, niedaleko wsi Zatwarnica. Dojście do niego nie jest trudne, można udać się tam nawet z wózkiem dziecięcym. Idzie się do niego ścieżką historyczno – przyrodniczą „Hylaty”. Cała trasa ma około 1,5 km długości.

wodospad szepit

Muzeum Budownictwa Ludowego

Wszystkim osobom, które poza naturą szukają w trakcie podróży czegoś więcej, polecają się bieszczadzkie muzea i galerie. Jednym z ciekawych miejsc jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, zwane też Parkiem Etnograficznym. Skansen ten należy do największych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Obejmuje około 150 obiektów, pochodzących z okresu od XVII do XX wieku. Wśród nich znajdują się budynki mieszkalne, gospodarcze, a także sakralne, np. siedemnastowieczny kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy z Bączala Dolnego, a także osiemnastowieczne cerkwie grekokatolickie.

Skansen jest malowniczo położony nad rzeką San. Jest otwarty do samodzielnego zwiedzania, które jest naprawdę przyjemne, gdyż muzeum znajduje się na pięknie ukształtowanym terenie.

Z innych muzeów, które warto zwiedzić, mając czas jest Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach. Muzeum jest niewielkie, a jego zwiedzanie zajmuje dosłownie z 15 minut.

Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem

Pokazowa zagroda żubrów to pomysł na urozmaicenie górskich wędrówek i ciekawa atrakcja dla najmłodszych. Hodowla żubrów została zapoczątkowana w Bieszczadach w 1943 roku, a obecna zagroda obejmuje obszar około 7 ha. Można w niej obserwować żubry w ich naturalnym środowisku, a najfajniej jest przyjść tutaj w porze ich karmienia. Hodowane są tutaj żubry rasy białowiesko-kaukaskiej. Zagroda znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, ok. 2 km przed miejscowością Muczne, a wejście na jej teren jest darmowe.

Rezerwat przyrody Sine Wiry

Rezerwat Sine Wiry z przełomem Wetliny to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Bieszczadach. Uroku temu miejscu nadają głazy i skały, przez które z wielkim szumem przepływa rzeka Wetlina. Najlepiej jest tu przejść z parkingu w Polankach. Trasa nie jest wymagająca (zajmuje ok 40 – 50 minut), za to widoki zapierają dech w piersiach. Szczególnie magiczny klimat mają Sine Wiry wczesnym porankiem, gdy nad okolicą unoszą się gęste mgły, a trasa jest pusta.

Klasztor Karmelitów Bosych

Spore wrażenie na zwiedzających Bieszczady robią monumentalne ruiny kościoła oraz Klasztoru Karmelitów Bosych. Klasztor powstał w XVIII wieku, został jednak spalony w 1822 roku. Bieszczadzkie echo głosi, że przyczyną pożaru była kłótnia pomiędzy przeorem a jednym z zakonników. Choć próbowano klasztor odbudować, nigdy się to nie udało.

Klasztorem, który działa i do którego można się udać, by odpocząć w Bieszczadach w całkowitej ciszy i spokoju jest Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy. To miejsce ważna także z tego powodu, że od 1955 roku do 1956 roku, przebywał tu internowany przez władze PRL, Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński.

Centrum Kultury Ekumenicznej – Park miniatur

Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach zostało otwarte w 2007 roku. Nosi imię Jana Pawła II, wielkiego orędownika ekumenizmu. Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie budowle wykonane są w skali 1:25. Makiety otoczono miniaturową roślinnością, inspirowaną tą, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. Po kamieniach płyną potoki z szumiącą wodą, a z cerkiewek rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. Klimat tego miejsca jest dzięki temu jeszcze bardziej niesamowity.

Tajemnicze, magiczne, o niepowtarzalnym klimacie – takie są Bieszczady. Atrakcje, które są tutaj najważniejsze to oczywiście górskie szlaki obfitujące w tarasy widokowe i wspaniałe panoramy rozpościerające się ze szczytów. Atrakcje turystyczne warte odwiedzenia to także Zalew Soliński, rozmaite muzea i oczywiście restauracje z rewelacyjnym, lokalnym jedzeniem. Błądząc po bieszczadzkich bezdrożach można natknąć się także na bieszczadzkiego zakapiora – legendarnego człowieka gór.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds