Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Częstym kierunkiem są Niemcy – głównie ze względu na niewielką odległość. Polscy pracownicy w znacznym stopniu służą niemieckiej gospodarce, dlatego mogą liczyć na bardzo dobre warunki zatrudnienia. Wyjazdy są ponadto bardzo ułatwione, ale czy opłacalne pod każdym względem? Przekonaj się!
Co trzeba zrobić, aby wyjechać do pracy do Niemiec?
Szczęśliwie dla naszych krajanów, nie trzeba posiadać ani wizy, ani żadnych pozwoleń, aby wjechać i pozostać na terytorium Niemiec. Dopiero po 3 miesiącu pobytu należy uzyskać jeden z wymienionych statusów – pracownika, osoby posiadającej własną działalność lub poszukującej pracy. Przekroczenie 6 miesięcy pobytu wiąże się natomiast z koniecznością wykazania tego, że istnieje perspektywa zatrudnienia lub w dalszym ciągu się go poszukuje.
Doświadczone osoby radzą jednak, aby szukać pracy, przebywając jeszcze w Polsce. Można to uczynić na własną rękę lub skorzystać z pomocy licznych firm pośredniczących. Ta druga opcja niesie za sobą niewątpliwe korzyści. Przede wszystkim, decydując się na zaufanego pośrednika, możemy mieć pewność, że zadba on o nasze prawa i zapewni nam optymalne warunki. Wśród nich często znajdują się noclegi pracownicze. Darmstadt to jedno z miast, do którego z tego powodu udaje się spora ilość polskich pracowników. Takie udogodnienie w ofercie pracy stanowi ogromny atut. Przed wyjazdem warto przygotować takie dokumenty i ich tłumaczenia na język niemiecki, jak oczywiście dowód lub paszport, ale również kartę EKUZ, odpis aktu urodzenia oraz świadectwa lub dyplomy zdobycia wykształcenia. Należy pamiętać, że jeśli planujemy pobyt dłuższy niż 3 miesiące, ciąży na nas obowiązek meldunku, którego trzeba dokonać jak najszybciej.
Nie tylko hotele pracownicze, Niemcy – czyli co skłania Polaków do wyjazdu
Polacy są w Niemczech bardzo cenioną grupą pracowniczą, dlatego mogą liczyć w większości na naprawdę dobre warunki pracy i pobytu. Wiele pracodawców zapewnia polskim pracownikom hotele. Darmstadt jest z tego powodu chętnie wybieranym miastem. Noclegi są komfortowe, a opłaty niewielkie, biorąc pod uwagę możliwość uzyskania naprawdę wysokich zarobków. Co więcej, często są pokrywane przez zatrudniającą firmę.
Nie tylko noclegi pracownicze w Darmstadzie i okolicach przyciągają Polaków, wykonujących najróżniejsze profesje. Na najwyższe pensje mogą liczyć nie tylko osoby na wysokich stanowiskach, ale również przedstawiciele zawodów, które w Niemczech są deficytowe. Są to między innymi stolarze, elektrycy, hydraulicy czy ślusarze. Na dobrą posadę mogą liczyć także osoby pracujące w branżach, takich jak transport, sprzedaż, służba zdrowia, a także turystyka, hotelarstwo oraz gastronomia. Co więcej, osoby pracujące tymczasowo lub na część etatu mają zagwarantowaną minimalną stawkę.
Pracownicze hotele, Darmstadt – na jakie warunki można liczyć?
Noclegi pracownicze w Darmstadzie i innych miastach w Niemczech są na naprawdę dobrym poziomie. Znakomita większość hoteli oferuje pełne wyposażenie pokojów. W standardzie znajdują się lodówka, kuchenka, pralka, podstawowy sprzęt elektroniczny oraz wygodne łóżka. Pracownicy z Polski mogą liczyć również na dostęp do internetu, a w wielu przypadkach także na usługi sprzątające. Choć pokoje są zazwyczaj kilkuosobowe, pracodawcy starają się, aby hotele pracownicze w Niemczech oferowały optymalny komfort, a ponadto znajdywały się – w miarę możliwości – w niewielkiej odległości od miejsca pracy, często możliwej do pokonania pieszo.
Praca w Niemczech – dlaczego jeszcze się opłaca?
Praca w Niemczech przyciąga również osoby marzące o otrzymywaniu korzystnej emerytury. Już po przepracowaniu co najmniej 5 lat, w których osoba ubezpieczona płaciła składki emerytalne, zyskuje ona prawo do ubiegania się o emeryturę z Niemiec niezależnie od tego, czy po tym okresie kontynuowała pracę w tym kraju. Nawet jeśli pracownik pracował w Niemczech krócej, może liczyć na to, że będzie to uwzględnione przy obliczaniu wysokości świadczenia.
Materiał zewnętrzny