Kaszuby, które znajdują się w północnej Polsce i są częścią Pomorza Gdańskiego, to niezwykle malownicza kraina – zarówno pod względem przyrody, jak i kultury, którą Kaszubi od wielu lat pieczołowicie kultywują. Jest to więc znakomita destynacja na krótsze i dłuższe wakacje. Co zatem konkretnego proponują Ci Kaszuby? Atrakcje, kuchnia, tradycje – sprawdź, co warto poznać i jakie miejsca odwiedzić.
Zapiski o obszarze określanym jako Kaszuby pojawiają się w dokumentach już z VII wieku. Nie można więc dziwić się bogactwu tej kultury i licznym tradycjom, które wchodzą w jej skład. Za opisywanym tu regionem oraz zamieszkującymi go ludźmi kryje się wielowiekowa historia, na co wskazuje chociażby odrębny język. Kaszubski zyskał nawet w 2005 roku status języka regionalnego. Niewątpliwie warto przyjrzeć się temu wszystkiemu bliżej i odwiedzić konkretne kaszubskie atrakcje turystyczne. Jakie?
1. Gdańsk – stolica Kaszub
Choć przez wiele wieków toczyły się spory, które miasto jest stolicą tego regionu, większość działaczy kaszubskich oraz samych Kaszubów uznaje, że to właśnie w Gdańsku bije serce tej wyjątkowej krainy. Jeśli chodzi o atrakcje, z pewnością nikt nie będzie się tam nudził. Oto kilka przykładowych punktów, które koniecznie trzeba w Gdańsku odwiedzić:
- renesansowy ratusz,
- Długi Targ z Fontanną Neptuna,
- Muzeum Stoczni Gdańskiej,
- Europejskie Centrum Solidarności,
- Bazylikę Mariacką,
- Katedrę w Oliwie,
- Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Wymieniać można jeszcze długo, ale na pewno nie można zapomnieć przy tym o plażach. W końcu Gdańsk może pochwalić się kilkoma naprawdę dobrze przygotowanymi kąpieliskami, które uhonorowano Błękitną Flagą, świadczącą m.in. o odpowiedniej jakości wody.
2. Kaszuby – atrakcje pełne kultury
Jeśli chodzi o atrakcje kulturalne, które bezpośrednio wiążą się z Kaszubami, koniecznie należy wspomnieć o Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie oraz Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich, w którym znakomicie będą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli.
Jednym jest jednak tradycyjna kultura regionalna, a drugim bardziej popularne formy rozrywki – choć wcale nie muszą się wykluczać. Warto zatem po odwiedzeniu Muzeum Kaszubskiego wybrać się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku (z jego Sceną Kameralną w Sopocie) czy też do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, który jest największym teatrem muzycznym w kraju i drugim polskim teatrem pod względem liczby miejsc na widowni. To właśnie w nim co roku odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a na co dzień odgrywane są liczne spektakle, np. Piotruś Pan – familijna rozrywka w technologii 3D.
3. Kontakt z naturą
Kaszubskie lasy i liczne jeziora pozwalają na pełen relaks oraz ucieczkę od współczesnego pędu. Odpocząć możemy m.in. nad jeziorami: Żarnowieckim, Głębockim, Łebsko, Gardno oraz Wdzydze, które jest w tym regionie najgłębsze. Co ciekawe, wiele z kaszubskich jezior tworzy całe kompleksy, jak np. jeziora raduńsko-ostrzyckie, nazywane często „Kółkiem Raduńskim”. W tych okolicach znajdziemy wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a ceny za noc dla dwóch osób zaczynają się w nich nawet od około 250 zł – przykładem jest ośrodek położony 800 m od Jeziora Straszyńskiego. Tego typu ofertę, a także wiele innych kaszubskich propozycji, znaleźć można na www.travelist.pl, czyli w pierwszym w polsce klubie travelowym, który proponuje specjalne ceny, dostępne jedynie dla zarejestrowanych klubowiczów.
Wymienione tu atrakcje to oczywiście nie wszystkie, które czekają na Kaszubach. W ciemno można wybrać się chociażby do Łeby i znajdujących się tam ruchomych wydm czy na Hel (a w zasadzie zwiedzić cały cypel Mierzei Helskiej). W międzyczasie warto spróbować takich specjałów jak tradycyjny śledź po kaszubsku, a na deser – ruchanki (racuchy z ciasta drożdżowego lub chlebowego). Sprawdź i dostarcz sobie oraz bliskim pięknych wspomnień: rôczimë (pol. zapraszamy).