Search The Query
Search

Zamek Gniew – co kryje w sobie twierdza krzyżacka?

zamek gniew

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Historia to Twoje drugie imię? Interesują Cię legendy o królach i rycerzach? Uwielbiasz zwiedzanie starych murów, za którymi kryją się przeróżne opowieści? Jeśli na wszystkie zdania odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że Zamek Gniew powinien znaleźć się na Twojej podróżniczej liście. Co kryje tajemnicza twierdza krzyżacka, której starostą był Jan Sobieski zanim został królem?

Historia XIII wiecznego zamku

Budowa Zamku w Gniewie zaczęła się po 1290 roku od budowy czworobocznego muru. Po zakończeniu trwającej 40 lat budowy był to najpotężniejszy zamek Krzyżaków na lewym brzegu Wisły. W połowie XV wieku zamek przebudowano, zamurowując dawną bramę wjazdową i budując nową od wschodu oraz powiększając kaplicę. W 1410 roku zamek został zajęty przez polskich rycerzy.

W trakcie wojny pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim, zamek został zdobyty przez okoliczne rycerstwo. Zamek w trakcie oblężenia częściowo spłonął, a jego komendantem został rycerz, jednak jeszcze w tym samym roku odzyskali go Krzyżacy.

Zamek wielokrotnie zmieniał funkcję, służąc m.in. za spichlerz, później ponownie został przebudowany w latach, gdy rozebrano dużą czworoboczną wieżę po wschodniej stronie i zastąpiono ją wieżyczką, zasypano fosy i przebito nowe otwory okienne zmieniając wygląd zewnętrzny zamku.

Po I Wojnie Światowej, w 1920 Gniew wrócił do władz polskich. Zamek został poważnie zniszczony w pożarze, a po rozpoczęciu II Wojny Światowej, niemieckie władze okupacyjne urządziły na terenie zamku więzienie dla Polaków. Odbudowa zabytku rozpoczęła się w latach 1968-1974, w której trakcie przywrócono częściowo wygląd zamku z czasów średniowiecza.

panorama miasta

Legenda o Zamku w Gniewie

Jest wiele legend związanych z tym zamkiem, jednak tę najpopularniejszą warto znać. Legenda o Duchu: Zygmunt von Ramungen zapisał się w pamięci poddanych jako wzorowy gospodarz dbający o zamek, jego mieszkańców i wszystkich poddanych. Był wielkim zwolennikiem pokoju i szczerze odradzał wojnę Ulrichowi von Jungenginowi. Ulrich uznał go za tchórza i za karę posłał do walki w bitwie pod Grunwaldem.

Kiedy Zygmunt wyruszał na wojnę z zamku w odpowiedzi na pytanie mieszkańców komu powierzy nad zamkiem pieczę na czas swojej nieobecności, odkrzyknął: „Choćby i złym duchom!”. Po czym poległ w walce i powrócił na swój zamek jako duch. Widywano go pilnującego zamkowego majątku w czasach kiedy na zamku panoszyli się niegospodarni właściciele. Kiedy zamek stał się siedziba polskich starostów, komtura Zygmunta widywano coraz rzadziej. Jednak w czasie pożaru wspomnianego wyżej, powrócił i wędrując po zamku krzyczał: 

Zobacz także: Suwałki – poznaj najciekawsze miejsca i zabytki. Lista TOP 10 atrakcji

„Ja, Zygmunt von Ramungen, komtur gniewski i pan na zamku, wszech razem i każdego z osobna, który do zniszczenia zamku się przyczynił przeklinam! A zapewniam, że nie spocznę, póki zamek, nie patrząc czyj będzie do pierwotnej potęgi, sławy i stanu nie wróci. Drżyjcie i szukajcie bogactw na jego naprawę”

Może obecnie turyści też go widują… Spokojnie, podobno jego duch nie jest groźny!

Trasa zwiedzania

Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku w Gniewie, na oficjalnej stronie jest trasa zwiedzania, która dokładnie podaje jak zwiedza się to miejsce. Nie trzeba się martwić, że cokolwiek zwiedzającego ominie. Wszystkie atrakcje i pomieszczenia zwiedza się w określonej kolejności:

  • kaplica zamkowa
  • krużganki obronne
  • wystawa grunwaldzka (czynna w sezonie letnim)
  • wystawa czasowa (czynna w sezonie letnim)
  • sala II Wojny Światowej
  • zbrojownia zamkowa

Spokojnie wszystko można zobaczyć w jeden dzień, nie trzeba zwiedzać tego miejsca na tzw. raty.

gniew zamek

Hotel i jego atrakcje

Przyjeżdżając do zamku w Gniewie, można skorzystać z klimatycznego noclegu w hotelu, który oferuje rozmaite atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Hotel Rycerski, jest określony mianem 4 gwiazdek, więc można powiedzieć, że standard jest w miarę wysoki. Nowy i elegancki obiekt hotelowy, jest idealnie wkomponowany w architekturę Zamku.

Hotel Rycerski mieści 48 pokoi, w których jest aż 130 miejsc na noclegi. Wewnątrz hotelu znajduje się wykwintna restauracja, w której można skosztować wyśmienitych dań. Oprócz pokoi, w samym Zamku do zaoferowania mają 16 luksusowych apartamentów o niepowtarzalnym wystroju. To właśnie tam goście mogą przenieść się w czasy średniowiecza, dzięki detalom, które tworzą niepowtarzalną atmosferę. Apartamenty są dla wymagających gości, ponieważ są one na najwyższym poziomie pod względem wypoczynku i komfortu.

Oprócz hotelu Rycerskiego, znajduje się też trzygwiazdkowy Hotel Marysieńki, który został ufundowany dla Marysieńki przez Jana III Sobieskiego. Dziś hotel oferuje 120 miejsc noclegowych w przepięknych komnatach i ekskluzywnych apartamentach. Jeśli chodzi o atrakcje, jest ich sporo. Można wypożyczyć rowery, pójść na kręgielnię, zabrać dzieci na plac zabaw, nacieszyć wzrok widokami z promenady oraz skorzystać z wewnętrznych atrakcji, czyli: z bilardu, ze strefy basenowej, coś dla relaksu czyli spa & wellnes z różnymi masażami i profesjonalnymi zabiegami. Mówiąc jednym zdaniem: jest co robić!

Dojazd i parking

Gniew leży przy drodze z Torunia do Gdańska, 30 km na południowy wschód ze Starogardu Gdańskiego. Po wjechaniu do miasta należy kierować się do centrum, a później jechać według znaków drogowych, które prowadzą do zamku. Co ważne, Gniew leży po lewej stronie Wisły, a jeśli jest się po prawej stronie, to niestety w pobliżu nie ma żadnego mostu, dlatego trzeba jechać aż kilkadziesiąt kilometrów dookoła. Parking, który znajduje się przy samym zamku jest darmowy. 

Zobacz także: Rodzinne wakacje nad morzem 2022 – wykorzystaj Bon Turystyczny do końca września!

Godziny otwarcia

Zamek czynny jest w stałych godzinach, ale zwiedzanie odbywa się od wtorku do niedzieli. W poniedziałek zamek nie jest dostępny dla turystów.

  • Wtorek – piątek; 9:30, 11:00, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30 (w grupie maksymalnie do 20 osób)
  • Sobota – niedziela; 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 

Zwiedzanie zamku tylko i wyłącznie z przewodnikiem odbywa się o wyznaczonych godzinach. Co ważne, informacja turystyczna czynna jest od maja do października w godzinach 9:00 – 16:00.

Ceny biletów

W cenę biletów wliczona jest usługa przewodnika. 

  • Ulgowy bilet (tylko i wyłącznie po pokazaniu legitymacji) kosztuje 15 złotych
  • Normalny bilet kosztuje 20 złotych
  • Rodzinny, który najbardziej się opłaca kosztuje 45 złotych

Dodatkowe informacje

W Zamku Gniew organizowane są różne imprezy okolicznościowe, np. wesela, urodziny bądź „babskie wieczory”, a dla osób chcących sprawić radość bliskim są dostępne vouchery upominkowe, które można zakupić w okazyjnych i korzystnych cenach „na prezent”. Jeśli zwiedzający planuje zostać dłużej w tamtych stronach, warto wiedzieć, że w pobliżu znajdują się inne zamki, które również cieszą się ogromną popularnością. Mianowicie: zamek w Malborku, zamek w Sztumie i zamek w Kwidzynie.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds