Windhuk (ang./afr. Windhoek) to założona w XIX wieku stolica spalonej subsaharyjskim słońcem Namibii, położona w regionie administracyjnym Khomas. Kolonialne miasto, na którego ukształtowanie miała wpływ zarówno afrykańska, jak i niemiecka kultura, oferuje swoim przyjezdnym zaskakującą jak na swój rozmiar liczbą atrakcji. Wybierając się tutaj, dostaniesz nie tylko szansę, by wypocząć w egzotycznych, pustynnych warunkach, ale też, by stanąć oko w oko z dziką przyrodą.
Windhuk – krótka historia
Osadę w Windhuk założył w 1840 roku Jonker Afrikaner, kapitan orlamski, który wybudował w niej kościół wraz ze szkołą parafialną oraz sieć dróg. Niestety, wojna trwająca pomiędzy plemionami Nara i Herero doszczętnie zniszczyła osadę, której teren finalnie, w roku 1890, przeszedł w ręce kolonizatorów niemieckich. Windhuk pozostawał pod wpływem Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej do roku 1915, kiedy to wojska Związku Południowej Afryki przejęły władzę nad kolonią. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1965 roku, rok przed wybuchem trwającej ponad dwadzieścia lat wojny o niepodległość Namibii. Pełną niezależność od Południowej Afryki Namibia osiągnęła w roku 1990, pozostawiając Windhuk jako swoją stolicę.
Atrakcje Windhuku
Chcąc jak najpełniejszego doświadczenia subsaharyjskiej przyrody i stylu życia, dobrze jest postawić na atrakcje, które oferuje stolica i jej okolice. Namibia słynie nie tylko z fascynującej historii, której świadkami są przedstawiciele lokalnych plemion, ale i niespotykanej nigdzie indziej fauny i flory, zgromadzonej w pobliskich parkach narodowych.
Kościół Chrystusa w Windhuku
Wybudowany w 1910 roku kościół protestancki należący do niemieckojęzycznego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Namibii. Zaprojektowana przez architekta Gottlieba Redeckera (mającego na swoim koncie również projekt namibijskiego parlamentu słynącego ze swych okolicznych ogrodów, Tintenpalastu) świątynia zbudowana została w stylu inspirowanym romantyzmem, neogotykiem oraz secesją. Do jej wzniesienia użyto nie tylko lokalnego piaskowca, ale i włoskiego marmuru wraz z importowanymi z Niemiec elementami drewnianymi. Położona na wzniesieniu budowla stanowi zarówno fantastyczny punkt widokowy oraz orientacyjny, jak i ważną pamiątkę wielokulturowego dziedzictwa duchowego Windhuku.
Alte Feste
Tak zwana Stara Forteca to jeden z najstarszych budynków w Windhuku, którego kamień węgielny położył w 1890 roku Carl Von François, kapitan kolonionalnej Schutztruppe Imperium Niemieckiego. Budynek do 1935 roku pełnił funkcję koszar wojsk niemieckich, a następnie – rolę stancji dla pobliskiego liceum. W 1957 Alte Feste ogłoszono pomnikiem pamięci narodowej, a od 1962 znajduje się tam Muzeum Narodowe – przechowywane są tam dzieła sztuki pierwotnie zamieszkujących teren Namibii Buszmenów, zabytki agrarno-motoryzacyjne ery kolonialnej oraz fotografie i wspomnienia z XX-wiecznych walk o niepodległość.
Ciekawe miejsca w okolicy
W samym centrum miasta znajduje się Narodowy Ogród Botaniczny Namibii, zawierający liczne zagrożone i rzadkie okazy sukulentów, zajmujący łącznie powierzchnię 11 hektarów. Jeśli same rośliny to za mało, 24 kilometry na zachód od Windhuku znajduje się Rezerwat Przyrody Daana Viljoena. 40 kilometrów kwadratowych pokrytego akacjami parku oferuje swoim gościom okazję do zaobserwowania niespotykanych zwierząt, takich jak kudu, oryksy, dzierzbokosy czy antylopy gnu, zarówno na trasie safari, jak i w trakcie pieszej wspinaczki.
Gdzie spać w Windhuku?
Windhuk zapewnia swoim turystom nie tylko klasyczne hotele z widokiem na sawannę, ale i przytulne domki gościnne czy przestronne loże. Okoliczne rancza turystyczne to świetnie wyposażone ośrodki gwarantujące przyjezdnym pewny wypoczynek. Niezależnie, czy cenisz sobie nowoczesne, wielkomiejskie apartamenty, czy może chcesz zrelaksować się w nastrojowym domostwie w stylu etno, Windhuk oferuje każdy rodzaj noclegu.
Namibia – co musisz wiedzieć przed przyjazdem
Przed wyjazdem konieczne będzie zorganizowanie wizy paszportowej, zgłoszenie podróży do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za pomocą systemu Odyseusz oraz przeprowadzenie testu na obecność COVID-19. W razie potrzeby konsultacji konsularnej, ze względu na brak polskiej placówki, należy udać się do ambasady któregoś z krajów członkowskich UE.
Skala przestępczości nie jest tak duża, jak w przypadku sąsiedniego RPA, jednak zawsze należy zachować ostrożność – pamiętaj o dokładnym zamykaniu okien i drzwi pojazdów, którymi się przemieszczasz (niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz podróż, czy już wysiadasz). Pod żadnym pozorem nie zaleca się samotnego podróżowania oraz trzymania bagaży i kosztowności na widoku. Jeśli planujesz wynajęcie samochodu, to musisz mieć na uwadze lewostronną organizację ruchu, wymóg posiadania odpisu międzynarodowego prawa jazdy oraz warunki pogodowe, przemawiające na korzyść pojazdów z napędem 4 × 4. Choć większość dróg jest dalekich od określenia ich „zatłoczonymi”, to zdecydowanie odradza się szybką, bezkompromisową jazdę – rozgrzany asfalt znacząco redukuje przyczepność i wydłuża drogę hamowania, a w okolicy (zwłaszcza po zmroku) zawsze mogą grasować szukające sposobności do przeprawy zwierzęta.