Przejdź do treści
azerbejdżan praktyczne informacje

Azerbejdżan - praktyczne informacje

Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Azerbejdżanu, zachęcamy do skorzystania z naszej ściągawki praktycznych informacji. Pod artykułem znajdziecie także linki do artykułów rozszerzających informacje o kraju.

Stolica: Baku
Powierzchnia: 86 600 km²
Ludność: 10 404 914
Język: azerski
Waluta: manat azerbejdżański (AZN)
Religia: islam
Tablice rejestracyjne: AZ
Wiza: wymagana
Szczepienia: niewymagane

Ważne numery:

Nr kierunkowy: +994
Numer alarmowy: 112
Pogotowie ratunkowe: 103
Policja: 102
Straż pożarna: 101

Ogólne wymagania wjazdowe:

Polscy obywatele potrzebują wizy, aby dostać się na teren Azerbejdżanu. Można ją uzyskać elektronicznie poprzez portal – evisa.gov.az. Otrzymana wiza obowiązuje na jeden wjazd, a maksymalny czas pobytu to 90 dni.

Jeżeli pobyt trwa dłużej niż 15 dni, trzeba zarejestrować swój pobyt, gdyż jest tam obowiązek meldunkowy. Można to zrobić online lub w odpowiednim dla danego regionu biurze Państwowej Służby Migracyjnej. Cały proces jest darmowy.

Prawo jazdy:

Polskie prawo jazdy wystarczy do poruszania się po Azerbejdżanie. Obowiązkowo trzeba mieć aktualny przegląd pojazdu oraz ubezpieczenie OC – za dowód uznaje się odpowiedni certyfikat i naklejkę na szybę.

Drogi są raczej w dobrym stanie, jednak lokalni mieszkańcy często łamią przepisy: nie używają kierunkowskazów, niezbyt bezpiecznie zmieniają pasy ruchu, nocą natomiast trzeba uważać na nieoświetlone pojazdy.

Czas lokalny w Azerbejdżanie:

Azerbejdżan znajduje się w strefie czasowej UTC +4, więc różnica między zimowym czasem polskim wynosi 3 godziny, zaś latem 2.

Język urzędowy w Azerbejdżanie:

Język azerski jest oficjalnym językiem w Azerbejdżanie. Należy do grupy języków tureckich i jest z nim ściśle związany, wiele reguł lub konkretnych słów brzmi dokładnie tak samo. Ponad 95% mieszkańców tego kraju, posługuje się językiem azerskim na co dzień. Językiem edukacji jest natomiast rosyjski oraz angielski, więc jeśli władasz tymi języki, bez problemu dogadasz się z Azerbejdżanami.

Napięcie i rodzaj gniazdka:

Napięcie prądu w Azerbejdżanie wynosi 220 V. Gniazdka są przystosowane do wtyczek typu C lub F. Warto więc wziąć ze sobą adapter.

Porady tranzytowe:

Ze względu na konflikt na terenie Górskiego Karabachu, granica Azerbejdżanu z Armenią jest zamknięta. Nie działa komunikacja lotnicza, wymiana pocztowa, ani łączność telefoniczna. Najlepiej skorzystać z przejścia granicznego w Gruzji – Krasnyj Most w okolicy miasta Rustavi; Iranie – przejście w okolicach Bilasuvar oraz w Turcji – Sadarak w Nachiczewaniu.

Granica morska jest dostępna dla turystów. Można podróżować z Baku do Ataku (Kazachstan) lub Turkmenbaszy (Turkmenistan). Statki zazwyczaj są towarowe, jednak przewożą również pasażerów oraz ich środki transportu, np. motocykle i samochody.

Jeżeli masz w paszporcie odnotowaną wizytę w okupowanych terenach, np. tzw. Republice Górskiego Karabachu, wizyta w Azerbejdżanie jest niemożliwa.

Podstawowe zwroty po azersku:

Dzień dobry – Sabahın xeyir
Do widzenia – Hələlik
Dobry wieczór – Axshamınız xeyir
Dobranoc – Gecəniz xeyirə qalsın!
Cześć! – Hələlik! / Salam!
Tak – bəli
Nie – xeyr
Dziękuję – Sag

Święta i dni wolne od pracy w 2021 roku:

1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
20-24 marca (sobota-środa) – irańskie święto nowego roku (Nouruz)
13 maja (czwartek) – Zakończenie Ramadanu (Id al-Fitr)
28 maja (piątek) – Święto Republiki
15 czerwca (wtorek) – Narodowy Dzień Zbawienia
20 lipca (wtorek) – Gurban Bayrami
18 października (poniedziałek) – Święto Niepodległości
8 listopada (poniedziałek) – Azerbejdżański Dzień Zwycięstwa
9 listopada (wtorek) – Święto Flagi
31 grudnia (piątek) – Światowy Dzień Solidarności z Azerbejdżanem

Ambasada Polski w Azerbejdżanie:

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Baku
Ambasador: Rafał Poborski
Adres: Azerbejdżan, AZ-1000, Baku ul. Kichik Gala 2, Icheri Sheher (Stare Miasto)
telefon: +994 12 505 53 60, faks: +994 12 492 02 14
baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl