Search The Query
Search

Maroko – magiczne południe i jego największe atrakcje

maroko

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Maroko to egzotyczny i kolorowy kraj, pełen kontrastów, słońca i wielkich wód, otaczających go z dwóch stron: od północy Morza Śródziemnego i od zachodu Oceanu Atlantyckiego. W kraju tym, znajdują się także dwa większe górskie pasma – Atlas i Rif, które mają wpływ na jego różnorodny klimat. Zachwyceni będą fani plażowego wypoczynku, bowiem w nadmorskich kurortach nigdy nie brakuje słońca, a w głębi Maroko panuje idealna temperatura, służąca całorocznym wędrówkom, po górskich szlakach.

Maroko – porady praktyczne

Wycieczka do Maroka wymaga zapoznania się z tamtejszymi obyczajami i zasadami, jakie panują w tym kraju. To państwo, w którym żyje 36 milionów ludzi, przez co bywa tu bardzo tłoczno, lecz warto czasem się zgubić, by odnaleźć zdumiewające uroki i zabytki. Wyjeżdżając, należy zaznajomić się z panującą sytuacją na marokańskich ulicach. Kierowcy pojazdów jeżdżą tu, jak tylko im się podoba, nie uwzględniając zasad ulicznego ruchu. Piesi nie mają pierwszeństwa, dlatego należy bardzo uważać, szczególnie przechodząc przez jezdnię. Pomimo zielonego światła, oznaczającego możliwość swobodnego przejścia, bardzo prawdopodobne jest, że na pasy wyjadą kierowcy w skuterach i samochodach. Od kiedy w Maroko nastąpił rozwój turystyki, mieszkańcy poczuli znaczący wpływ pieniądza i jego zarobku. Obecnie Marokańczycy każą sobie płacić niemal za wszystko – od biletów za turystyczne atrakcje, po wykonanie zdjęcia straganu lub jakiejś rzeczy. Na ulicach nie brakuje żebrzących bądź też osób pod nich się podszywających.

Ideę zarobku pieniądza widać także na targowiskach, gdyż wystawiane produkty są w bardzo wysokich cenach i ważna może okazać się umiejętność targowania. Podczas dobrych negocjacji można nabyć produkt tańszy o połowę, od ceny początkowej. Warto jednak wiedzieć, że jeśli przystanie się już na jakąś kwotę, to należy zrealizować zakup. W innym wypadku będzie to bardzo źle postrzegane i z pewnością może uniemożliwić dalsze nabywanie produktów. Podstawowe spożywcze produkty można dostać w małych, lokalnych sklepikach, ponieważ większe markety znajdują się tylko na terenie większych miejscowości. Ceny marokańskich produktów są nieco niższe niż w Polsce, natomiast za produkty sprowadzone z zagranicy, należy zapłacić trochę więcej. Narodową i oficjalną walutą jest dirham marokański, który odpowiada 0,40 złotego. Podczas wycieczki do Maroka niezbędne jest posiadanie gotówki, ponieważ nie wszędzie można zapłacić kartą. Takie transakcje możliwe są w hotelach, na benzynowych stacjach i w niektórych restauracjach. W związku z tym, że Marokańczycy nie pozwalają wywozić swoich pieniędzy poza kraj, wymiana waluty w Polsce jest właściwie niemożliwa. Bez problemu można wybrać gotówkę w bankomacie na miejscu, co będzie finansowo korzystniejsze.

maroko ciekawostki
Marokańczycy są bardzo mili ale również bardzo nachalni

Dominującą religią tego kraju jest muzułmaństwo, dlatego kobiety muszą pamiętać o stosownym ubiorze i nie powinny chodzić nazbyt rozebrane. Takie zasady stroju obowiązują głównie w centrach większych miast, gdzie istnieje większa możliwość spotkania konserwatywnych wyznawców. Podczas plażowego wypoczynku jednak, nikt nie zwrócił jeszcze uwagi kobietom, występującym w kąpielowych strojach. W Maroko funkcjonuje język arabski, a przez to, że kraj ten należał dawniej do kolonii francuskiej, większość mieszkańców zna także ten język. Swobodnie można dogadać się także po angielsku. Przydatne może okazać się zainstalowanie w telefonie tłumacza, ponieważ w niektórych restauracjach menu jest tylko w jednym języku.

Zwiedzając uroki miast Maroko, szczególnie tych większych, jak Marrakesz, należy bardzo uważać na kieszonkowców i naciągaczy. Należą do nich: zaklinacze węży i mężczyźni, oferujący potrzymanie małpy. Ich taktyka często polega na umieszczeniu zwierzęcia na ciele, bez pytania i zgody, po czym żądają zapłaty. W zatłoczonym tłumie bardzo ciężko być uważnym, dlatego warto trzymać drogocenne rzeczy i pieniądze przy sobie, gdyż na zaludnionych placach nie brakuje kieszonkowców. Wsiadając do taksówki, należy w pierwszej kolejności ustalić cenę za przejazd, ponieważ większość pojazdów nie posiada licznika kilometrów, ale mimo to podróżowanie po miastach tego kraju taksówką jest opłacalne. Bardzo tanie są także bilety komunikacji miejskiej. Noclegi najlepiej rezerwować w wyprzedzeniem, przez serwisy internetowe, a koszt podobny jest do najmu kwater w Polsce. Ciekawą opcją, często wybieraną przez turystów są riady – gościńce, powstałe z lokalnych domów, które przerobiono na hotelowe pokoje. W Maroko można łatwo znaleźć także miejsca do nocowania na dziko, bez obaw o zakazy.

Czego nie wolno robić w Maroko?

Podczas wycieczki do Maroka należy przestrzegać kilku zasad, by nie wpaść w żadne tarapaty. Należy uważać na to, komu robi się zdjęcia. Nie chodzi tu już tylko o wyłudzenia pieniędzy, ale zaburzenie ogólnego porządku. Nie wolno fotografować policjantów i innych ulicznych władz, a w przypadku niepodporządkowania się, mogą podróżnych spotkać niemiłe konsekwencje. W związku z wyznawaną religią, ciężko w tym kraju zakupić alkohol, gdyż towar ten, nie jest powszechnie dostępny w żadnym sklepie i restauracji. Nietaktem będzie zapytać mieszkańców o ten trunek, gdyż może to być dla nich niemała obraza. Kobiety nie powinny prowokować swym wyglądem, by nie uświadczyć opinii na ich temat, ze strony żyjących tam muzułmanów. Warto odwiedzać tylko miejsca znane i udostępnione turystom, w celu uniknięcia rabunków i napaści. Nie należy także spożywać kranowej wody, ponieważ może dojść do wystąpienia żołądkowych dolegliwości.

Co warto kupić w Maroko?

Maroko znane jest z produktów, pochodzących z różnych manufaktur – od ręcznie zdobionych strojów, po ceramikę i naturalne kosmetyki. Pewne jest, że odwiedzając ten magiczny kraj nie da się wrócić bez zakupionych pamiątek. Jednym z marokańskich fachów jest garbarstwo – nie brakuje tu stoisk z ręcznie tworzonymi torbami, plecakami i portfelami, za którymi odpowiada solidna forma i jakość. Średnia cena za małą torebkę to około 200 dihramów, natomiast za dużą ręcznie wykonaną torbę, należy zapłacić od 400 do 600 dihramów. Ze skóry wykonywane są także babouche – oryginalne, kolorowe obuwie na płaskiej podeszwie, wygodnie i bogato zdobione. Należy jednak uważać, bowiem turystom próbuje się sprzedać czasem produkt z ekoskóry, zamiast naturalnego tworzywa.

Uwagę każdego turysty przyciągają stoiska z wystawionymi, różnokolorowymi naczyniami. Z pewnością warto przywieźć sobie z Maroko taką pamiątkę, jednak warto skupić się na tych przedmiotach, jako elementach dekoracyjnych a nie użytkowych. Nie zawsze istnieje pewność, czy sprzedawany towar nadaje się do kontaktu z żywnością, nawet mimo zapewnień ze strony sprzedawców. Ceny są różne – od kilku dihramów za pojedyczny talerz, do nawet kilkuset za większy komplet lub misę.

ceny w maroko
Takie naczynia powinniśmy traktować wyłącznie jako element dekoracji

Będąc w pobliżu sklepu lub drogeryjnego straganu, warto zakupić naturalne kosmetyki, które posłużą podczas domowej pielęgnacji. Sekretem urody tutejszych kobiet jest stosowanie olejów, głównie arganowego na ciało i włosy. Do pielęgnacji skóry można zakupić tworzone z oliwek – czarne mydło, o mazistej konsystencji.

Podstawowym must have, do kupienia podczas pobytu w Maroku są przyprawy. Kraj ten słynie z ich produkcji na światową skalę. Dostępne są świeże, poszczególne gatunki, które można czasem zmielić od razu po zakupie, jak także gotowe mieszanki, dostępne w niskich cenach. Najlepiej we wszystkie pamiątki wyposażyć się na soukach – miejskich targowiskach, po których sam spacer przerodzi się w niezapomniane wspomnienie.

Co zabrać do Maroka?

W zależności od tego, w jakim celu planuje się podróż do Maroka, będzie zależna zawartość walizki. Planując wypoczynek na plaży, koniecznie trzeba zabrać ze sobą strój kąpielowy, ręczniki, klapki i wszystkie pozostałe plażowe akcesoria. Jeśli wyjazd będzie miał charakter czysto poznawczy, nie może zabraknąć w niej wygodnych butów i zwiewnych ciuchów. Planując podróż po górach Maroka warto mieć na uwadze także kurtki chroniące przed wiatrem. Ponadto poza częściami garderoby, niezbędne jest spakowanie apteczki, w której powinny znaleźć się leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe, a także coś nawadniającego w razie wystąpienia objawów „klątwy faraona” – dolegliwości układu pokarmowego, związanych ze zmianą środowiska. Przydadzą się opatrunki, coś do odkażania ran, a także krople do oczu, które sprawdzą się podczas przemierzania pustynnych piasków.

Warto zabrać ze sobą okrycie głowy – czapkę lub chustę, która będzie chronić przed udarem, a także kremy z filtrami UV, gdyż słońce w tej szerokości geograficznej jest bardzo zdradliwe i opala nawet podczas zachmurzenia. Wskazane będzie także noszenie przeciwsłonecznych okularów. W kosmetyczne powinny znaleźć się wszystkie akcesoria higieniczne, płyny do mycia, papier, nawilżane chusteczki i ochronna pomadka do ust. Warto mieć ze sobą plecak, do którego można spakować się na mniejszą wycieczkę oraz saszetkę na dokumenty i pieniądze, którą można nosić pod ubraniem, by uchronić się przed kieszonkowcami.

Maroko – kiedy jechać?

Wczasy w Maroko można planować w ciągu całego roku, jednak ze względu na wysokie temperatury latem, podróż najlepiej zorganizować jesienią lub wiosną. Najodpowiedniejszym czasem na zwiedzanie tego kraju jest okres od połowy marca do końca maja, a także od początku września do listopada. W tych miesiącach panują przyjemne temperatury, jest ciepło – ale nie gorąco. Jeśli wśród wybierających do Maroko, znajdują się surferzy, to najlepszą porą do uprawiania tej morskiej aktywności będą miesiące zimowe – od grudnia do marca, bowiem wtedy panują tam najlepsze warunki. Z kolei, aby pochodzić po szlakach górskiego pasma Atlas, odpowiednią porą do wyjazdu będzie późna wiosna i wczesna jesień, choć tak naprawdę górskie wędrówki w tym kraju można uskuteczniać przez cały rok.

Maroko – przewodnik, czy samodzielne zwiedzanie?

Wybierając się w podróż do Maroko, w celach wypoczynkowych, warto skorzystać z ofert biur podróży – często pojawia się wiele przystępnych propozycji. Opłacony jest hotel, bilety lotnicze i jedzenie, w zależności od tego, jaki żywieniowy standard się wybierze. Jeśli celem nie jest leżenie na ręczniku plażowym przez całe dwa tygodnie, spokojnie można zorganizować wycieczkę do tego kraju na własną rękę. Planując taki wyjazd, najkorzystniej będzie poszukać najtańszych lotniczych biletów, a następnie z odpowiednim wyprzedzeniem ułożyć sobie cały plan podróży i zarezerwować miejsca noclegowe. Na miejscu możliwe jest wynajęcie samochodu, choć po całym Maroko kursuje też komunikacja miejska, której bilety są stosunkowo tanie.

maroko temperatura
Meczet Koutubia w Marrakeszu

Z pewnością podczas zwiedzania przyda się mapa Maroko, by z łatwością przemieszczać się po kraju. Ciekawą opcją są fakultatywne wycieczki, organizowane z przewodnikiem – Maroko z Abdulem. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy jadą do tego kraju pierwszy raz. Polski przewodnik oprowadza po zakamarkach i zabytkach różnych miejscowości, w zależności od wybranej oferty. Wśród propozycji znajdują się wycieczki objazdowe po miastach ze zwiedzaniem, odwiedzenie najpiękniejszych krajobrazowych zakątków oraz chodzenie po górskich pasmie Atlas. Całodniowe wycieczki należy rezerwować z większym wyprzedzeniem, można to zrobić także z Polski, natomiast niektóre z oferowanych usług, jak masaż lub połów ryb umożliwiają rezerwację codzienną.

Maroko samochodem

Dla podróżniczych freaków, którzy poza docelowym wyjazdem do Maroko, zakładają krajoznawczą podróż po Europie możliwy jest dojazd samochodem. Co prawda podróż może zająć około tygodnia lub nawet dłużej, ale wyjazd odbywa się własnym samochodem. Dla osób, którym nie zależy na dodatkowym objeździe, nie mają czasu i pieniędzy na tak rozległą podróż, ale wolą podróżować samochodem, możliwe jest wypożyczenie pojazdu na miejscu. W zależności od wypożyczającej firmy, najczęściej samochód będzie czekał już na lotnisku, a koszt wynajmu jest stosunkowo niedrogi. Najczęściej obciążana jest też płatnicza karta lub należy zapłacić dodatkowe ubezpieczenie, na wypadek uszkodzenia pojazdu.

W Maroko akceptowane jest polskie prawo jazdy i nie ma konieczności posiadania dokumentu międzynarodowego. Ceny benzyny są niższe niż w Polsce, choć różnica ta nie jest bardzo duża. Więcej zapłaci się na benzynowych stacjach, znajdujących się w okolicy większych miast. Bak napełniany jest przez pracowników stacji i przeważnie nie ma możliwości samodzielnego tankowania, więc wskazane jest też zostawienie napiwku za usługę. Jeżdżąc po marokańskich drogach należy być ostrożnym i uważać zarówno na swoje bezpieczeństwo, jak i portfel, ponieważ w kraju tym policjanci karzą wysokimi mandatami nawet za niewielkie przekroczenie prędkości. Maroko posiada dobrze rozwiniętą sieć autostrad, choć nie są one darmowe. Ceny są niewysokie, a płatność przyjmowana jest tylko w gotówce.

Czy jest nam potrzebna wiza do Maroko?

Jeśli pobyt nie będzie przekraczał 90 dni, nie ma obowiązku posiadania wizy w Maroko. Dotyczy to także wjazdu na Zachodnią Saharę, choć w tej części jest większa szansa na skontrolowanie dokumentów, przez porządkowe służby niż w innych częściach kraju. Dokumentem, na podstawie którego można wjechać na teren Maroka jest ważny paszport. Podczas przejść granicznych służby podejmują ostateczną decyzję o wpuszczeniu na teren państwa. Mogą sprawdzić podróżne bilety, ilość pieniędzy i wyciągi z konta. Jeśli w podróży będą małe dzieci, poza ich paszportem, należy mieć ze sobą odpis aktu urodzenia lub podczas podróżowania tylko z jednym rodzicem – pisemną, urzędowo potwierdzoną zgodę drugiego rodzica na wyjazd dziecka.

Maroko – ciekawostki

Czym może zaskoczyć Maroko? To jedyny taki kraj w Afryce, w którym podczas jazdy po ośnieżonych stokach, można podziwiać pustynne krajobrazy. Znajduje się tu Oukaimeden – narciarski ośrodek położony powyżej 2600 m n.p.m., w górach Atlas. Od Europy kraj ten oddzielony jest na odległość Cieśniny Gibraltarskiej, czyli zaledwie 13 kilometrów.

Zobacz także: Gibraltar – brytyjskie terytorium zamorskie na półwyspie iberyjskim

W Maroko nie należy używać lewej ręki do jedzenia i przygotowywania posiłków, bowiem mieszkańcy mogą uznać to za niegrzeczne. Związane jest to z tym, że w arabskiej kulturze, ta część ciała postrzegana jest, jako nieczysta. W związku z tym, że stroje kobiet w marokańskiej kulturze opierają się głównie na czarnych lub ciemnych barwach, w okresie żałoby i oddania czci, należy przybrać białe stroje, poprzez które okazuje się zmarłemu należyty szacunek. Wdowy po śmierci męża, przez cztery miesiące chodzą ubrane na biało.

Co ciekawe, symbolem miłości i zakochania nie jest serce, a wątroba! Kraj ten przoduje w eksporcie róż na cały świat, które służą do produkcji wody różanej lub zapachowych mydełek i kosmetyków. Cukier symbolizuje szczęście i dobrobyt, dlatego Marokańczycy nie oszczędzają na słodzeniu herbaty. Ulubionym naparem natomiast jest zaparzana mięta, przez którą wyznaje się przyjaźń i miłość. Nazywana jest także życiodajnym płynem.

Kolory Maroka

Wjeżdżając do Maroka nie da się, nie zwrócić uwagi na nietuzinkowe kolory, dominujące na budynkach, świątyniach oraz barwne tkaniny, ceramikę i ubrania. Barwy są mocno nasycone, ale stonowane – wszystko jest kolorowe i harmonijnie łączy się ze sobą. Można wyróżnić trzy podstawowe kolory, zauważalne w tym państwie, a pierwszym z nich jest niebieski. W Rabat – jednej ze starszych dzielnic stolicy Maroko, najbardziej widoczny jest odcień błękitny. Pomalowane są ściany domów, drzwi i ramy okien, a nawet przydomowe ozdoby, takie jak doniczki. Kolor ten jest bardzo dostrzegalny w portach, np. w Essaouirze, gdzie malowniczo układają się wzdłuż siebie błękitne łódki i żaglówki. Kobaltowy odcień z kolei można odnaleźć w Ogrodzie Majorelle na ścianach i elewacjach rezydencji francuskiego malarza z 1962 roku. Kolejnym ważnym kolorem Maroka jest biel, która pojawia się we wszystkich miastach nad morzem. Nowoczesne zastosowanie tego koloru, zobaczyć można na elewacjach meczetów i budynków. Charakterystyczną marokańską biel można znaleźć także w Agadirze – turystycznym kurorcie. Wiele miast Maroka przyjmuje barwy ziemi, a kolory te stanowią trzecią podstawową grupę. Marrakesz – jedna z bardziej znanych miejscowości, nazywana jest powszechnie czerwonym miastem, a dominujące kolory bliskie są cynamonowemu odcieniowi.

kolory maroka
Niektóre marokańskie miasta są całe pomalowane jednym kolorem

Ceny w Maroko

Ceny usług i produktów w Maroko mogą różnić się w zależności od regionu i sezonu turystycznego. Prawdą jest także, że w niektórych miejscach inne wartości przedstawione są mieszkańcom, a inne przyjezdnym odwiedzającym. Wiele towarów, w zależności od jakości, posiada szeroki wachlarz cenowy. Cena noclegu w centrum miasta będzie różnić się od wynajęcia kwatery, poza jego granicami. Za prywatny pokój dla dwóch osób w Marrakeszu można zapłacić od 600 do 900 dihramów, natomiast szukając zakwaterowania poza miastem, ceny będą wynosić od 200 do 400 dihramów. Obie wartości podane są dla hostelowych riadów. Za jeden litr benzyny należy zapłacić około 10 dihramów, natomiast koszt wynajęcia samochodu na jeden dzień, to około 230 dihramów. Obiad w restauracji średniej klasy, dla dwóch osób wyniesie 150 dihramów, a ceny posiłków są zdecydowanie droższe w zachodniej części kraju. Za świeżo wyciskany sok na ulicznym stoisku należy zapłacić 15 dihramów, natomiast mała czarna kawa to wydatek 10 dihramów. Kupując pamiątki warto podejmować próby targowania, gdyż w ten sposób można osiągnąć wiele korzystniejsze ceny.

Maroko – temperatura

Północna część Maroka należy do stref klimatu podzwrotnikowego, natomiast południowa – zwrotnikowego. Zdecydowany wpływ na pogodę mają otaczające wody Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Chłodniej będzie także w górach, natomiast wewnątrz kraju jest znacznie cieplej i bardziej sucho. Temperatura w Maroko wynosi latem 22ºC przy wybrzeżu i nawet do 50ºC w środku kraju. Zimy są dość łagodne, a średnia temperatura nie spada poniżej 17ºC.

Maroko – najważniejsze atrakcje turystyczne

Co zwiedzić w Maroko? Prawdą jest, że kraj ten oferuje wiele naturalnych bogactw, jak i architektonicznych piękności. Niewątpliwe trzeba rozplanować sobie to, co koniecznie powinno zobaczyć się, odwiedzając ten kraj, ponieważ może braknąć czasu na zjeżdżenie wszystkich turystycznych walorów podczas jednego wyjazdu.

Dolina Dades – wąwóz kwitnący różami

Wąwóz Dades, czyli marokańska dolina róż – nazywana tak, przez unoszącą się woń kwitnących w niedalekiej oddali damasceńskich pąków, to z pewnością jeden z koniecznych punktów do odwiedzenia, podczas wycieczki do Maroka. W wąwozie Dades widać, jak przez wieki natura kształtowała oryginalne skalne struktury, których widok wprawia w zachwyt. Najlepiej wybrać się tu w maju, gdyż wiosną w każdej wiosce odbywa się festiwal róż i jest naprawdę urokliwie!

Pustynna Zagora – Maroko

Jedną z atrakcji Maroka z pewnością jest wycieczka na pustynię, gdyż zgodnie z przesłankami to kraj piętrzących się wydm. Bezpośredni dostęp na pustynne szlaki prowadzi z miasta Zagora, które otaczają malownicze skalne wzgórza i palmowe gaje. Pustynia zachęca bezkresem czerwonego piasku i wędrowaniem w towarzystwie wielbłądów, a dla odważniejszych jest szansa spędzenia nocy w khaimasie – tradycyjnym namiocie nomadów. To świetna okazja do podziwiania kosmicznego nieba i zawieszonych gwiezdnych konstelacji.

maroko atrakcje
Wycieczka przez pustynie to element obowiązkowy podczas wizyty w Maroko

Park Narodowy Souss-Massa niedaleko miejscowości Agadir – Maroko

Miejscem łączącym w sobie walory dzikiej przyrody, będącym jednocześnie jedną z turystycznych atrakcji jest Park Narodowy Souss-Massa, położony we wschodniej części kraju, przy ujściu rzeki Souss do Atlantyku. Rezerwat liczy około 35 tysięcy hektarów powierzchni i nie brakuje tu trekkingowych ścieżek dla zwiedzających, o różnych stopniach trudności. Ponadto główną misją parku jest ochrona czterech kolonii ibisa grzywiastego, których cała populacja żyje na tym terenie. Można tu także spotkać zagrożoną wyginięciem marmurkę – kaczkę jarzębatą i niektóre rzadkie gatunki gazeli. W pobliskich wioskach i miasteczkach, znajduje się wiele lokalnych targowisk, oferujących sklepiki z pamiątkami.

Więcej o Agadirze przeczytasz w naszym artykule: Agadir (Maroko) – poznaj najlepsze atrakcje popularnego kurortu!

Maroko – zwiedzanie miasta Tarudant i jego zabytków

Między Atlasem Wysokim a Antyatlasem położone jest dawne miasto Tarudant, nazywane powszechnie „Małym Marrakeszem”. Znajdując się w okolicy, koniecznie warto zjechać z trasy, by zobaczyć gliniane obronne mury, o długości 5 kilometrów. Uznaje się, że to najlepiej zachowany taki fragment w całym Maroku. Wzdłuż nich rozprzestrzenia się alejka drzew pomarańczowych i wyrastających palm. Znajduje się tu także zabytkowa, ornamentowa brama, z której można podziwiać panoramę całego miasta oraz kazba – zimowy pałac, wybudowany przez Mulaja Ismaila. W centrum znajdują się dwa place, które dzieli wąska uliczka, funkcjonuje tu wiele kolorowych targowych stoisk. Po zwiedzaniu klimatycznego miasteczka należy udać się do ogrodów Pałacu Salam, gdzie w oazowej ciszy można napić się marokańskiej herbaty.

Maroko – co zobaczyć w Ksar Ajt Bin Haddu?

Aby poczuć się jak filmowa gwiazda, należy wybrać się do Ksar Ajt Bin Haddu – obronnej fortecy, której sceneria została użyta w wielu filmowych produkcjach. Nagrywano tu sceny do takich dzieł jak „Gladiator”, „Książę Persji”, a nawet serialowego hitu „Gra o tron”. Ponadto osadę wyróżnia typowa dla Maroko ceglasto-brunatna barwa glinianych zabudowań, co oddaje charakter i klimat całego kraju.

wycieczki do maroka
Ksar Ajt Bin Haddu

Maroko – co warto wiedzieć o miejscowości Warzazat?

Maroko odgrywa dużą rolę w światowej kinematografii, bowiem kolejne warte odwiedzenia miejsce wiąże się z nagrywkami scen filmowych. Warzazat uznawane jest za marokańską filmową stolicę, a robione tu zdjęcia były wykorzystane w wielu światowej klasy produkcjach, ponieważ to właśnie tu swoją siedzibę ma filmowe studia Atlas. W środku ogromnej budowli znajduje się muzeum filmu, a całość obecnego tam artystycznego kunsztu wprawia w zachwyt.

Wczasy w Maroko i zwiedzanie Marrakeszu

Wyjazd do Maroko i odwiedzenie Marrakeszu to świetny pomysł dla tych, którzy pragną poznać nieco inną kultury afrykańskiego państwa, z bardziej kolorowej i różnorodnej strony. To miasto pełne życia i energii, nie brakuje tu ludzi, wąskich uliczek i architektonicznych zabytków, wśród których nie można ominąć zwiedzania meczetu księgarzy – Kutbijja i Placu Dżemaa el-Fna. Najpiękniejszym miejscem są tajemnicze ogrody Majorelle, ale warto w swojej wizycie zaplanować także pobyt w muzeum Yves Saint Laurent i Domie Fotografii, gromadzącym zbiory z XIX i XX wieku. Dla miłośników plażowania Maroko posiada wiele nadmorskich, plażowych kurortów, które służą odpoczynkowi i opalaniu pod gorącym, afrykańskim słońcem.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds