Search The Query
Search

Luwr – dawny pałac królewski i słynne muzeum – wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą w Luwrze

Luwr

Karta kredytowa z Żubrem w programie Miles & More
Zbieraj mile w programie Miles & More przy każdej płatności. 1 000 mil powitalnych, ubezpieczenie podróżne, saloniki lotniskowe z usługą Flight Delay Pass. Sprawdź dokładne warunki już teraz!

Wybierając się do Paryża, koniecznym punktem do odwiedzenia jest największe muzeum na świecie, czyli Luwr. Sama architektura tego pięknego miejsca zachęca do zwiedzania. Ponadto znajdują się tam wyjątkowe ekspozycje znakomitych artystów, które warto zobaczyć na żywo. Jak dotrzeć do Luwru i jakie znajdują się w nim dzieła? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!

Luwr Muzeum – gdzie leży i jak dojechać?

Wybierając się do Paryża, warto zapoznać się z podziałem administracyjnym miasta. Stolica Francji podzielona jest na dzielnice ponumerowane od I do XX, które układają się w tzw. ślimaka. Muzeum Luwr znajduje się w dzielnicy I, która umiejscowiona jest obok dzielnicy VII, gdzie znajduje się słynna wieża Eiffla. Przy Luwrze znajdują się także Ogrody Tuileries, które zachwycają swoim pięknem. Dokładny adres muzeum to Rue de Rivoli, 75001, Paryż.

Luwr, Mona Lisa

Jak dojechać do Luwru?

Komunikacja miejska w Paryżu jest bardzo rozbudowana, natomiast tak jak w każdym mieście jedne środki transportu są lepsze, a inne gorsze. Zatem jak przedostać się do Luwru?

  1. Metrem, czyli najpopularniejszym środkiem transportu w Paryżu. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób można dostać się do wybranej dzielnicy w stolicy. Do Luwru zawiezie Cię:
  • linia 1 i 7 z przystanku Palais Royal, 
  • linia 1 z przystanku Louvre Rivoli,
  • linia 14 z przystanku Pyramides.
  1. Istnieje także miejska kolejka RER, która kursuje na te same przystanki, co metro. Jeździ jednak rzadziej ze względu na to, że kolejką można dojechać także na przedmieścia.
  2. Do Luwru można dojechać także wieloma busami miejskimi, jednak nie jest to najlepszy wybór, ponieważ przemieszczenie się busem w zatłoczonym mieście może zająć długi czas, który można wykorzystać na zwiedzanie.

Do Luwru można także dotrzeć na piechotę podczas spaceru. Jeśli zatrzymujesz się w pobliskiej dzielnicy, możesz zaplanować trasę do muzeum, podziwiając przy okazji piękne oblicze Paryża.

Luwr Paryż – bilety i godziny otwarcia

Muzeum przykuwa uwagę turystów. Co roku odwiedza je około 10 milionów ludzi. Planując wycieczkę, warto już wcześniej zapoznać się z ofertą biletów i godzin otwarcia Luwru, aby uniknąć stania w długiej kolejce lub zamknięcia muzeum.

Godziny otwarcia Luwru

Muzeum nie zawsze jest otwarte, więc zanim zdecydujesz się wybrać do galerii, aby podziwiać piękne dzieła, sprawdź, kiedy i w jakich godzinach możesz odwiedzić Luwr.

  • Poniedziałek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela – 9:00-18:00.
  • Wtorek – zamknięte.

Wiesz już, w jakich dniach i godzinach można wybrać się do Luwru, pozostaje jeszcze zapoznać się z ofertą biletów, która jest dostosowana do odwiedzających w różnym wieku.

Luwr, Francja

Luwr – bilety zwykłe

Bilety wejściowe do Luwru można zakupić na dwa sposoby – online oraz na miejscu. Ile kosztuje wejście do Luwru?

  • 15 € – cena biletu przy kasie dla osób powyżej 26 roku życia.
  • Osoby do 18 roku życia mają darmowy wstęp do Luwru.
  • Dla osób poniżej 26 roku życia mieszkających w Unii Europejskiej bilety są darmowe.

Luwr – bilety online

Bilety internetowe są nieco droższe i dla osób powyżej 26 roku życia kosztują 17 €. Trzeba pamiętać, że przy okazaniu każdego biletu należy potwierdzić rezerwację dokumentem tożsamości, zatem warto nosić cały czas przy sobie paszport lub dowód.

Luwr – ciekawostki i krótka historia

Luwr jest największym muzeum na świecie – zajmuje powierzchnię aż 6 ha. Zanim jednak się tam wybierzesz, poznaj historię Luwru, ponieważ nie od samego początku pełnił funkcję muzeum.

Czym był Luwr, zanim stał się muzeum?

Luwr został wybudowany w 1190 roku. W ciągu kilkuset lat wprowadzano różne poprawki konstrukcji oraz zmieniano samo przeznaczenie budynku, który był wykorzystywany na wszelakie sposoby. Na samym początku ówczesny król Francji – Filip II August – postanowił wykorzystać budowlę jako fortecę, która miała chronić przed najazdem Wikingów. Dopiero ok. 400 lat później król Franciszek I rozporządził rekonstrukcję twierdzy na rezydencję królewską. Następni władcy zatrudniali architektów, aby dokonać renowacji i rozbudowy poszczególnych części pałacu. Luwr został zmieniony na muzeum w 1791 roku podczas Rewolucji Francuskiej.

Piramida

Ciekawym elementem, który pojawił się dopiero w 1989 roku, jest szklana budowla La Pyramide, która służy jako wejście do muzeum. Konstrukcja ma na całym świecie zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że jest zbyt „nowoczesna” w porównaniu do dawnej architektury pałacu. Wokół piramidy krążą też różne teorie spiskowe, które zostały zaognione przy okazji wydania powieści kryminalnej Dana Browna Kod Leonarda da Vinci.

Luwr, Piramida

Mona Lisa Luwr – jakie inne słynne dzieła sztuki znajdziemy w Luwrze?

Chcąc zwiedzić muzeum, trzeba poświęcić na to cały dzień, ponieważ znajduje się w nim 380 tys. zabytków, z czego na ekspozycji wystawionych jest 35 tys. Wśród nich znajdują się najznamienitsze dzieła, m.in. Mona Lisa, z której Luwr słynie. Eksponaty podzielone są na sale o konkretnej tematyce. Jakie najważniejsze dzieła artystów znajdziesz w Luwrze i gdzie dokładnie ich szukać?

  1. Wspomniana wcześniej Mona Lisa Leonarda da Vinci (znana także jako Gioconda) jest swego rodzaju wizytówką Luwru. Co roku tysiące osób przyjeżdżają zobaczyć na żywo obraz i zrobić sobie z nim zdjęcie, na co czekają godzinami ze względu na popularność dzieła. Wizerunek Mona Lisy mieści się na pierwszym piętrze w południowym skrzydle zwanym Denon w sali 7 z innymi włoskimi dziełami. Płótno chronione jest kuloodporną szybą, a w pomieszczeniu zawsze znajduje się dwóch ochroniarzy.
  2. Kodeks Hammurabiego – Luwr w swoich zbiorach zawiera także Stelę Hammurabiego, czyli pierwsze pisane prawo, które znajduje się na I piętrze w części dzieł mezopotamskich (skrzydło Richelieu).
  3. Wenus z Milo – słynna rzeźba Afrodyty. Dzieło przedstawia sylwetkę kobiety bez rąk. Prawdopodobnie początkowo figura była pełna, ale podczas transportu statkiem d’Urville uległa zniszczeniu, przez co straciła ręce. Teraz rzeźbę można podziwiać w Luwrze na parterze w skrzydle Sully w sali numer 16.

Luwr jest najsłynniejszym muzeum na całym świecie. Odwiedzany przez tysiące turystów zachwyca swoim zbiorem najznamienitszych dzieł znanych artystów. Każdy, kto wybiera się do Paryża, powinien odwiedzić Luwr, aby przekonać się, jak niesamowite jest to miejsce pełne kultury z różnych czasów.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds