Przejdź do treści
Kaszuby

Kaszuby – atrakcje turystyczne regionu

Kaszuby, które znajdują się w północnej Polsce i są częścią Pomorza Gdańskiego, to niezwykle malownicza kraina – zarówno pod względem przyrody, jak i kultury, którą Kaszubi od wielu lat pieczołowicie kultywują. Jest to więc znakomita destynacja na krótsze i dłuższe wakacje. Co zatem konkretnego proponują Ci Kaszuby? Atrakcje, kuchnia, tradycje – sprawdź, co warto poznać i jakie miejsca odwiedzić.

Zapiski o obszarze określanym jako Kaszuby pojawiają się w dokumentach już z VII wieku. Nie można więc dziwić się bogactwu tej kultury i licznym tradycjom, które wchodzą w jej skład. Za opisywanym tu regionem oraz zamieszkującymi go ludźmi kryje się wielowiekowa historia, na co wskazuje chociażby odrębny język. Kaszubski zyskał nawet w 2005 roku status języka regionalnego. Niewątpliwie warto przyjrzeć się temu wszystkiemu bliżej i odwiedzić konkretne kaszubskie atrakcje turystyczne. Jakie?

1. Gdańsk – stolica Kaszub

Choć przez wiele wieków toczyły się spory, które miasto jest stolicą tego regionu, większość działaczy kaszubskich oraz samych Kaszubów uznaje, że to właśnie w Gdańsku bije serce tej wyjątkowej krainy. Jeśli chodzi o atrakcje, z pewnością nikt nie będzie się tam nudził. Oto kilka przykładowych punktów, które koniecznie trzeba w Gdańsku odwiedzić:

  • renesansowy ratusz,
  • Długi Targ z Fontanną Neptuna,
  • Muzeum Stoczni Gdańskiej,
  • Europejskie Centrum Solidarności,
  • Bazylikę Mariacką,
  • Katedrę w Oliwie,
  • Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Wymieniać można jeszcze długo, ale na pewno nie można zapomnieć przy tym o plażach. W końcu Gdańsk może pochwalić się kilkoma naprawdę dobrze przygotowanymi kąpieliskami, które uhonorowano Błękitną Flagą, świadczącą m.in. o odpowiedniej jakości wody.

2. Kaszuby – atrakcje pełne kultury

Jeśli chodzi o atrakcje kulturalne, które bezpośrednio wiążą się z Kaszubami, koniecznie należy wspomnieć o Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach, Centrum Kultury Kaszubskiej w Kościerzynie oraz Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich, w którym znakomicie będą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli.

Jednym jest jednak tradycyjna kultura regionalna, a drugim bardziej popularne formy rozrywki – choć wcale nie muszą się wykluczać. Warto zatem po odwiedzeniu Muzeum Kaszubskiego wybrać się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku (z jego Sceną Kameralną w Sopocie) czy też do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, który jest największym teatrem muzycznym w kraju i drugim polskim teatrem pod względem liczby miejsc na widowni. To właśnie w nim co roku odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a na co dzień odgrywane są liczne spektakle, np. Piotruś Pan – familijna rozrywka w technologii 3D.

3. Kontakt z naturą

Kaszubskie lasy i liczne jeziora pozwalają na pełen relaks oraz ucieczkę od współczesnego pędu. Odpocząć możemy m.in. nad jeziorami: Żarnowieckim, Głębockim, Łebsko, Gardno oraz Wdzydze, które jest w tym regionie najgłębsze. Co ciekawe, wiele z kaszubskich jezior tworzy całe kompleksy, jak np. jeziora raduńsko-ostrzyckie, nazywane często „Kółkiem Raduńskim”. W tych okolicach znajdziemy wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a ceny za noc dla dwóch osób zaczynają się w nich nawet od około 250 zł – przykładem jest ośrodek położony 800 m od Jeziora Straszyńskiego. Tego typu ofertę, a także wiele innych kaszubskich propozycji, znaleźć można na www.travelist.pl, czyli w pierwszym w polsce klubie travelowym, który proponuje specjalne ceny, dostępne jedynie dla zarejestrowanych klubowiczów.

Wymienione tu atrakcje to oczywiście nie wszystkie, które czekają na Kaszubach. W ciemno można wybrać się chociażby do Łeby i znajdujących się tam ruchomych wydm czy na Hel (a w zasadzie zwiedzić cały cypel Mierzei Helskiej). W międzyczasie warto spróbować takich specjałów jak tradycyjny śledź po kaszubsku, a na deser – ruchanki (racuchy z ciasta drożdżowego lub chlebowego). Sprawdź i dostarcz sobie oraz bliskim pięknych wspomnień: rôczimë (pol. zapraszamy).

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.