Wakacyjna podróż samochodem to sposób na niezapomniane wspomnienia i spore oszczędności. Poruszanie się autem wydłuża drogę – to jasne, ale jednocześnie zapewnia możliwość swobodnego zbaczania z trasy i zobaczenia interesujących krajów z zupełnie innej – nieturystycznej strony. Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy propozycje państw, do których możesz pojechać autem na urlop i podpowiadamy, o czym pamiętać, planując podróż.
Samochodem do Chorwacji
Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków na wakacje. Jazda samochodem do Chorwacji pozwala nie tylko zachować większy budżet, ale również znacznie poszerzać podróżnicze horyzonty.
W zależności od punktu startowego do Chorwacji autem można dostać się, podróżując dodatkowo przez dwa lub trzy inne kraje. Do wyboru jest kilka tras:
- – przez Słowację, Austrię i Słowenię,
- – przez Czechy, Austrię i Słowenię,
- – przez Słowację i Węgry,
- – przez Niemcy, Austrię i Słowenię.
Przy założeniu, że podróż miałaby odbywać się najkrótszą trasą bez postojów, musimy uwzględnić od 11 do 13 godz. czasu spędzonego w samochodzie. Po drodze czeka jednak szereg atrakcji, które pozwalają na wartościowy postój i odpoczynek. Przykładowo na trasie uwzględniającej Węgry warto zajrzeć do bogatej w architektoniczne perły stolicy kraju – Budapesztu, skosztować lokalnej kuchni, czy zatrzymać się nad słynnym jeziorem Balaton położonym nieopodal, a wciąż blisko głównej trasy.
W samej Chorwacji do zwiedzania jest kilka urokliwych miejsc, które ominiemy, decydując się na podróż samolotem. Niezależnie czy wybierzesz się w drogę bezpośrednią do Chorwacji, czy też rozplanujesz trasę z wartościowymi przystankami, pamiętaj o tym, że aby legalnie poruszać się po każdym z państw po drodze, należy wykupić winiety.
Podróżując do krajów europejskich, warto wyrobić sobie kartę EKUZ, która w przypadku wymagania nagłej i niezbędnej interwencji medycznej umożliwi skorzystanie z częściowo płatnej opieki medycznej na tych samych zasadach, która przysługuje obywatelom danego kraju. Warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty bardziej zaawansowanego leczenia i zabezpieczy na wypadek innych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą przydarzyć się zarówno po drodze, jak i w trakcie wakacji.
Przejdź do poradnika AXA i dowiedz się >> jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne?
Samochodem do Grecji
Chociaż Grecja jest położona od Chorwacji znacznie dalej, to wciąż podróż samochodem pozwala na spore oszczędności. Zwłaszcza przy planowaniu wakacji rodzinnych lub z grupą przyjaciół. Kraj ten zapewnia ogrom atrakcji. Zobaczysz ich więcej, jeśli będziesz podróżować autem. Miłośnikom sztuki oferuje kontakt ze starożytnymi zabytkami, natomiast potrzebującym kontaktu z naturą piaszczyste plaże i górskie wędrówki.
Na pokonanie trasy wiodącej do Grecji należy przeznaczyć średnio od 20 do 24 godzin. Nieco więcej trzeba zarezerwować na przemieszczanie się bocznymi drogami, co umożliwi rozkoszowanie się zróżnicowanym krajobrazem i zapewni oszczędności w opłatach za przejazd.
Do Grecji autem możesz udać się, posiadając ważne dokumenty, tj.: dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. Podróż odbędzie się przez szereg państw, w których obowiązuje zróżnicowany sposób uiszczania opłat za poruszanie się po drogach szybkiego ruchu. Warto zorientować się, kiedy należy wykupić winietę, a kiedy opłatę wnosi się w punktach znajdujących się na trasie.
O wiele mniej wysiłku kosztuje zapewnienie sobie ubezpieczenia podróżnego. Wybierając się samochodem do Grecji, możesz wykupić ubezpieczenie turystyczne o europejskim zasięgu terytorialnym. Będzie wówczas chroniło w każdym z państw, które odwiedzisz w drodze do celu.
Włoskie wakacje samochodem
Włochy to kolejny kraj śródziemnomorski, który warto wziąć pod uwagę, planując wakacje samochodem. Podróż zajmie szacunkowo do 15 godzin, ale to zależy ostatecznie od punktu startowego i docelowego, a także od tego, czy planujesz zwiedzać w drodze.
Tak, jak do Grecji i Chorwacji, tak i do Włoch musisz zabrać ze sobą dokument tożsamości, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu. W kraju tym nie obowiązuje stała stawka za poruszanie się po drogach krajowych. Opłaty należy wnosić w punktach znajdujących się na poszczególnych odcinkach trasy. Ponieważ Włosi słyną z temperamentu, którego jednym z przejawów jest dość żywiołowa jazda samochodem, warto na wakacje we Włoszech wykupić dodatkowe ubezpieczenie Assistance – tak na wszelki wypadek.
Jeśli nie wiesz czym jest Assistance krótkoterminowym samochodu i czemu warto je mieć, przeczytaj artykuł >>
Podróż do Włoch samochodem obfituje w możliwości zwiedzania wielu miejsc w krótkim czasie. Możesz z powodzeniem wybrać się na krajoznawczą wycieczkę, wybrać się do małej włoskiej kawiarni i zakosztować prawdziwie włoskiego espresso w miejscu odległym od turystycznego zgiełku. Do podróży autem warto wybrać jeden z poniższych regionów:
- – Toskanię – rozciągnięta się ona od Apeninów do Morza Tyrreńskiego.
- – Dolomity i jezioro Garda – to kierunek dla osób, które chcą spędzić czas aktywnie w pięknych okolicznościach przyrody.
- – Lombardię ze stolicą w Mediolanie – od południa oferuje zwiedzanie Niziny Padańskiej, od północy Alpy.
Największym atutem wakacyjnych podróży samochodem jest swoboda wyboru miejsca postoju, czasu na odpoczynek i możliwość zmiany planów, o ile umożliwiają to wcześniej poczynione rezerwacje. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który kraj będzie lepszy na urlop lub wakacje w 2023 roku. Każdy z zaproponowanych obfituje w historyczne oraz przyrodnicze atrakcje i położone jest w tej samej strefie klimatycznej. W wyborze warto kierować się założonym budżetem, czasem niezbędnym do pokonania trasy i ciekawością kultury danego regionu.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz Chorwację, Grecję czy Włochy, pamiętaj, że wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego i Assistance to stosunkowo niewielki koszt, a nieocenione korzyści. Komfort i bezpieczeństwo w trasie i podczas turystycznych aktywności, a w razie nieprzewidzianego zdarzenia, pomoc i odpowiednia do okoliczności opieka. Wszak wiele podróżniczych opowieści kończy z ulgą wypowiadane zdanie „jak dobrze, że mieliśmy ubezpieczenie turystyczne”.