Pokamedulski Klasztor w Wigrach to miejsce, w którym rozgrywała się akcja kultowego już filmu „Ryś”. To także miejsce, w którym właśnie Ty możesz spędzić magiczne dni i zagłębić historię pasjonującego zakonu. Otaczająca go przyroda i klimat kompleksu tworzą niepowtarzalną atmosferę możliwą do poczucia właściwie tylko tam. Poznaj klasztor Wigry razem z nami!
Pokamedulski Klasztor w Wigrach – historia powstania
Klasztor kamedułów Wigry powstał w 1667 roku z inicjatywy Jana II Kazimierza Wazy. Władca liczył na to, że modlitwy zakonników sprowadzą na kraj powodzenie i łaski, zażegnując tym samym wszelkie dotychczasowe nieszczęścia. Obiekt, który dziś można odwiedzić w Wigrach, nie powstał jednak od razu. Początkowo na tym terenie powstały drewniane kościoły i budynki dla zakonników. Budynek klasztoru powstał najprawdopodobniej na przełomie XVII i XVIII wieku.
Na początku wieku XIX zakonnicy zostali wydaleni z obiektu i przeniesieni do Warszawy. Budynek na przestrzeni lat wiele razy zmieniał swoje przeznaczenie. Po I wojnie światowej kościół został wyremontowany, jednak nie przetrwał zbyt długo. Podczas II wojny światowej ponownie uległ zniszczeniom. Kolejne renowacje trwały kilkadziesiąt lat. Na początku lat 90. XX wieku obiekt został ostatecznie wyremontowany, dzięki czemu znów można cieszyć się jego świetnością.
Kim są Kameduli?
Kameduli to zakon, którego początki sięgają XI wieku. Jego założycielem był św. Romuald. Cechą charakterystyczną zakonu są bardzo restrykcyjne reguły zakonnego życia – zakonnicy przebywają zamknięci w budynkach, do których nikt nie może wejść, podlegają ścisłej ascezie, składają rygorystyczne śluby i mnóstwo czasu spędzają na modlitwie.
Klasztor Wigry – zwiedzanie
Klasztor Wigry aktualnie jest udostępniony dla przyjezdnych. Na oficjalnej stronie internetowej obiektu widnieje napis: „Pozostań u nas na dłużej, zresetuj swój umysł, daj sobie chwilę wytchnienia, ubogacaj duszę kulturowo i bądź naszym wyjątkowym gościem”. To zdanie idealnie odzwierciedla to, co można przeżyć, przyjeżdżając do klasztoru. Na miejscu można poznać dokładną historię kamedułów, a także zobaczyć wnętrza i obiekty, z którymi przebywali oni na co dzień. Otoczenie natury i klimatyczne wnętrza klasztoru to doskonała propozycja na pobyt z dala od codzienności i natłoku własnych myśli. W kompleksie możesz spędzić kilka dni, ale też odwiedzić go jednorazowo.
Klasztor w Wigrach – informacje praktyczne
A co poza zwiedzaniem ma do zaoferowania klasztor Wigry? Msze święte mogą być jedną z form spędzania czasu. Odbywają się one w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Poza tym istnieje tam mnóstwo ścieżek, którymi możesz spacerować i napawać się spokojem miejsca.
Wigry klasztor – dojazd do kompleksu jest możliwy samochodem. Niedaleko znajduje się parking, na którym można zostawić auto podczas pobytu. Warto odwiedzić tam także kawiarnię czy restaurację. Istnieje także opcja wzięcia udziału w spływie kajakowym.
Jak widzisz, kompleks klasztorny Wigry to idealne miejsce na relaks. Jeśli chcesz odpocząć od natłoku codziennych obowiązków, poznać historię wyjątkowego klasztoru i obcować ze wspaniałą przyrodą Suwałk – to miejsce dla Ciebie!