Ukryty pośród Gór Stołowych Fort Karola skrywa w swoich murach fascynującą historię. Odwiedź fortyfikację znajdującą się na Górze Ptak, wejdź na punkt widokowy i napawaj się piękną panoramą okolicy. Fort Karola będzie świetnym celem wycieczki w ciepłe wiosenne dni. Zwiedź pobliskie atrakcje, zdobądź kilka szczytów i poznaj zapierające dech Góry Stołowe!
Fort Karola – jak się tam dostać?
Fort Karola znajduje się w Karłowie, nieopodal Góry Ptak położonej 841 metrów n.p.m. Fortyfikacja otoczona jest pięknymi Górami Stołowymi. Dotrzesz do niej zielonym szlakiem prowadzącym z Lisiej Przełęczy. Znajduje się tam niewielki parking. W razie braku wolnych miejsc, w odległości 200 metrów położony jest kolejny. Przed szczytem prowadzącym do pozostałości po cytadeli musisz odbić z głównego szlaku w prawą stronę na nieoznakowaną ścieżkę. Przebycie trasy z parkingu do Fortu Karola zajmie Ci od 10 do 15 minut. By dotrzeć z powrotem na miejsce postojowe, musisz kierować się tą samą ścieżką.
Punkt widokowy
Wewnątrz portu znajduje się plac o wielkości 10 × 14 metrów. Poprowadzone z niego schodki biegną na platformę widokową, z której rozpościera się piękny widok na okolicę oraz Szczeliniec Wielki.
Jak i na czyją cześć powstał Fort Karola?
Fort Karola został wybudowany w 1790 roku z rozkazu pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II. Z założenia miała być to strażnica na granicy między Prusami a Austrią, z której chroniono drogę do Kudowy. Budowniczym fortyfikacji był Kapitan Bonawentura von Rauch. Nazwa fortu jest hołdem na cześć cesarza, króla Węgier i Czech oraz arcyksięcia Austrii, Karola VI Habsburga. Podczas budowy, do systemu obronnego twierdzy dołączono również będące fragmentem góry piaskowce.
Budowla była częścią szeregu twierdz oraz wspomagających je fortów i blokhauzów. Budowniczy, Bonawentura von Rauch wraz z sołtysem Karłowa, Franzem Pablem, planowali postawienie kolejnej podobnej do Fortu Karola cytadeli na Szczelińcu. Obie fortece miały być częścią systemu obronnego powiązanego z twierdzą znajdującą się we wsi Srebrna Góra. Budowniczy fortu w nagrodę za zasługi podczas budowy został mianowany majorem. Sołtys Karłowa został ogłoszony pierwszym przewodnikiem górskim w Polsce, który miał prawo do pobierania opłat. Ze względu na problemy na tle politycznym budowa Fortu Karola została przerwana i udostępniono go do zwiedzania. Cytadela została opuszczona w XIX wieku i z czasem zaczęła popadać w ruinę.
Co pozostało z fortyfikacji?
Do dziś ostał się bardzo niewielka cześć Fortu Karola. Zobaczyć możesz fragment muru z resztkami bramy i okien, schody prowadzące do platformy widokowej oraz resztki dziedzińca. Na platformie widokowej znajduje się wmurowany postument, na którym zaznaczono strony świata.
Zobacz także: 3 wyjątkowe miejsca w Karpaczu, które trzeba koniecznie zobaczyć!
Atrakcje w okolicy
W okolicy Fortu Karola znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jeśli jesteś zwolennikiem pieszych, górskich wycieczek, z pewnością spodobają Ci się propozycje pobliskich atrakcji.
W odległości zaledwie 15 minut samochodem znajduje się wejście na trasę turystyczną w Błędnych Skałach. Jest to niezwykle popularna atrakcja w tym regionie. Skalny Labirynt w Górach Stołowych przyciąga turystów z całej Polski. Ścieżka wiedzie przez wąskie korytarze pośród wyjątkowo uformowanych bloków skalnych. Zwiedzenie Błędnych Skał zajmuje około 40 minut. Normalny bilet wstępu kosztuje 12 złotych, a ulgowy 6 złotych. Niedaleko wejścia na trasę turystyczną znajduje się bezpłatny parking.
Jeśli wybierasz się na wycieczkę w okolicę z młodszymi członkami rodziny, świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu będzie odwiedzenie Parku Dinozaurów w Karłowie. Na miejscu znajdziesz modele dinozaurów żyjących na Ziemi miliony lat temu, plac zabaw oraz kawiarnię.
Wycieczka do Fortu Karola będzie ciekawym urozmaiceniem podróży w okolice Błędnych Skał oraz Gór Stołowych. Panorama rozpościerająca się z punktu widokowego fortyfikacji będzie z pewnością niezapomnianym wspomnieniem oraz idealnym zwieńczeniem całej wycieczki w ten region.