Na bałkańskich szlakach w Serbii, nad Dunajem niedaleko granicy z Rumunią znajdują się jedne z najładniejszych ruin średniowiecznej fortecy w tej części Europy. I mimo, że przez ciągłe remonty zwiedzanie zamku Golubac może być utrudnione, to warto choć trochę poznać jego historię, która ma w sobie mocny, polski akcent.
Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu pojawiły się już w I wieku naszej ery, kiedy to Rzymianie wybudowali tutaj niewielką osadę, w której jeśli wierzyć legendom, bywał również sam cesarz. Została ona jednak zniszczona przez Hunów i jej pozostałości nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Obecne umocnienia pochodzą z drugiej połowy XIII w. Zamek ten został wybudowany przez Węgrów. To oni nazwali to miejsce Golubac, co w wolnym tłumaczeniu oznacza gołębia. Według opowieści nazwa ta wzięła się od tego, że poszczególne wieżyczki twierdzy przypominają siedzące na zboczach ptaki. Niektórzy miejscowi uważają, że miejsce to nazwano w ten sposób, ponieważ pewna uwięziona w wieży królowa z nudów zajmowała się dokarmianiem gołębi, które później „na dziko” zagnieździły się w zamku. Obecnie forteca jest częściowo zalana wodą Dunaju, ponieważ po wybudowaniu zapory, rzeka podniosła swój poziom nawet o 30 metrów.
Przez wiele lat o fortecę Golubac ścierali się ze sobą Węgrzy i Turcy. Ostatecznie ci drudzy pod koniec XIV w. zajęli zamek. W 1428 r. podczas bitwy, w której Węgrzy próbowali odbić twierdzę, zginął sam Zawisza Czarny. Historia mówi, że polski rycerz z Grabowa osłaniał odwrót z pola walki samego króla Zygmunta Luksemburskiego. Rycerz stanął do walki z dwoma innymi kompanami przeciwko całej armii tureckiej i został wzięty do niewoli. Według legendy, Zawisza Czarny zginął w wyniku konfliktu między dwoma Turkami, którzy kłócili się o to, czyim rycerz jest więźniem. Jeden z janczarów nie wytrzymał i w gniewie odciął Zawiszy głowę. Na pamiątkę tych wydarzeń w zamku Golubec nazwano imieniem rycerza pobliskie bijące źródło wody. Przymocowano tam również tablicę upamiętniającą słynnego Zawiszę Czarnego.
Rewitalizacja zamku, mimo że obecnie nieco kłopotliwa przy zwiedzaniu, zdecydowanie robi wrażenie! Jeszcze kilka lat temu, niszczejące i nie zabezpieczone ruiny, zostały przekształcone w atrakcję turystyczną na skalę europejską, z bogatą informacją turystyczną, nowoczesną restauracją i zielenią z wieloma miejscami relaksu.
Praktycznie informacje
Adres:
Golubac Fortress Ltd
Cara Lazara 15, 12223 Golubac
www: https://tvrdjavagolubackigrad.rs/eng/