Santiago to największe miasto w Chile, wypełnione wspaniałymi krajobrazami, historycznym pięknem, lokalnym urokiem i wyśmienitą kuchnią. Chilijska stolica szybko staje się celem samym w sobie i nie bez powodu. Sprawdź jakie jest Santiago Chile, poznaj jego historię i atrakcję, których nie możesz przegapić!
Jakie jest Santiago de Chile?
Dynamiczne i kosmopolityczne Santiago to tętniące życiem i wszechstronne miasto. Jest domem dla wielu wydarzeń prezentujących to, co najlepsze z chilijskiej kultury, organizuje także wspaniałe międzynarodowe festiwale dźwięku, smaku i koloru. Różnorodność miasta jest widoczna w wielu kontrastujących dzielnicach. Fani wspaniałej przyrody mogą udać się na wzgórza otaczające miasto i podziwiać panoramiczne widoki na Santiago ze wspaniałymi Andami w tle.
Santiago de Chile – historia
Miasto zostało założone jako Santiago del Nuevo Extremo („Santiago nowej granicy”) w 1541 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Valdivia. W okresie hiszpańskich rządów kolonialnych wzrost miasta był powolny. Zarys szachownicy Santiago był utrzymany do początku XIX wieku, kiedy to rozrosło się na północ, południe, a zwłaszcza na zachód. Południowe ramię rzeki Mapocho zostało osuszone i przekształcone w publiczną promenadę – obecnie Alameda Bernardo O’Higgins. Miasto zostało tylko nieznacznie zniszczone podczas wojny o niepodległość (1810–18), ponieważ decydująca bitwa pod Maipú rozegrała się na zachód od jego granic. Santiago zostało nazwane stolicą republiki w 1818 roku, a potem bogactwo narodu napłynęło do miasta.
W 1970 roku Salvador Allende został pierwszym prezydentem w kraju niekomunistycznym wybranym w ramach programu marksistowskiego. Allende szybko nawiązał stosunki z Kubą i Chińską Republiką Ludową, wprowadził marksistowskie reformy gospodarcze i społeczne oraz znacjonalizował wiele prywatnych firm, w tym amerykańskich. We wrześniu 1973 roku Allende został obalony i zabity w wojskowym zamachu stanu, potajemnie sponsorowanym przez CIA, kończącym 46-letnią erę rządów konstytucyjnych w Chile.
Następnie nadszedł czas brutalnej dyktatury Augusto Pinocheta, który doprowadził do więzienia, tortur, zaginięć, egzekucji i wydalenia tysięcy Chilijczyków. Pinochet ustąpił ze stanowiska w styczniu 1990 roku na rzecz Patricia Aylwina, zachowując stanowisko naczelnego dowódcy armii. W 1998 roku został aresztowany, zmarł zanim stanął przed sądem za nadużycia podczas swojej 17-letniej kadencji.

Kultura miasta
Życie kulturalne miasta jest kosmopolityczne, a jego rodzime instytucje wykazują silne wpływy europejskie i północnoamerykańskie. Nastąpiło tu odrodzenie rzemiosła metysów, zwłaszcza w muzyce, teatrze, malarstwie i literaturze. W mieście znajdują się Archiwum Narodowe oraz liczne biblioteki i muzea. Zaawansowane instytucje edukacyjne obejmują m.in. Uniwersytet Chile, Katolicki Uniwersytet Chile i Państwowy Uniwersytet Techniczny.
Najbardziej znanymi terenami rekreacyjnymi są parki publiczne Santa Lucía Hill i San Cristóbal Hill z ogrodem zoologicznym i kempingami. Wiele prywatnych i publicznych klubów sportowych, a także stadiony oferuje różnorodne udogodnienia. W Farellones znajdują się stoki narciarskie, a wzdłuż wybrzeża znaleźć można kilka ośrodków narciarskich.
Narodowy chilijski taniec Cueca
Ten typowy taniec wiejski jest obecny w Chile od pokoleń. Zakorzeniona mocno w chilijskiej kulturze wiejskiej i robotniczej, la cueca to jedna z najbogatszych tradycji tego kraju. Jednakże, podobnie jak w przypadku wielu aspektów kultury chilijskiej w okresie dyktatury, la cueca przez wiele lat znajdowała się w cieniu generała Pinocheta, stając się symbolem opresyjnych rządów jego reżimu.
Historycy uważają, że la cueca wywodzi się z tańca regionalnego zamacueca, który ma korzenie w tradycji hiszpańskiej, rdzennej i afrykańskiej i był pierwotnie tańczony w Peru. Co zabawne, sposób tańczenia la cueca przypomina rytuał godowy kury i koguta. Używanie chusteczki jest kluczowym elementem tańca, ponieważ partnerzy podnoszą ją nad głową lub za plecami, tupiąc nogami i okrążając się wzajemnie. Podczas tańca ważne jest, aby tancerze cueca utrzymywali silny kontakt wzrokowy wykonując przy tym przez cały czas różne kroki i ruchy.
Gdzie zjeść lokalne dania?
Poznanie lokalnej historii i kultury, a także skosztowanie tradycyjnej kuchni jest najlepszym sposobem, by wynieść jak najwięcej z podróży do danego kraju. Kuchnia chilijska jest dość prosta, a przy tym niezwykle zróżnicowana. Jej podstawowymi składnikami są świeże warzywa i owoce, jak i wysokiej jakości wołowina oraz wspaniałe owoce morza. Wywodzi się z unikatowego połączenia tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, chilijskich tradycji kulinarnych oraz wpływów kuchni francuskiej, włoskiej i niemieckiej. W kuchni króluje najważniejszy składnik – owoce morza, które wyławiane są codziennie na rozległym wybrzeżu. Na ulicznych straganach i barach niezwykle popularne danie to „Completo”, czyli chilijska wariacja na temat hot doga. Street food jest dość mocno rozwinięty na ulicach Santiago. Najbardziej ruchliwy targ spożywczy w mieście, La Vega to najlepsze miejsce na spróbowanie ciepłej Cazueli, pysznej zupy, przyrządzanej z kurczaka, chilijskiej dyni i innych warzyw. Najbardziej urokliwe i zarazem najdroższe restauracje znajdują się na dużym dziedzińcu zwanym Patio Bellavista. Tańsze, a równie dobre są na ulicy Constitucion.

Santiago de Chile – co zobaczyć?
Santiago de Chile to kosmopolityczna i nowoczesna metropolia i jeden z najszybciej rozwijających się miejsc w całej Ameryce Południowej. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom street artu – jest on jedną z najbardziej kolorowych i wyjątkowych cech miasta. Warto wybrać się również do punktów widokowych i podziwiać panoramę stolicy, a wieczorem udać się na nocne szaleństwa w Barrio Bellavista.
Wzgórze San Crístobal
Żeby docenić rozmiar i wspaniałe położenie geograficzne Santiago, trzeba je zobaczyć z góry. Najlepiej podziwiać miasto ze wzgórza San Cristobal, położonego na skrzyżowaniu dzielnic Bellabista i Patronato, w centrum miasta. Podziwianiu miasta położonego u stóp imponujących And sprzyja taras widokowy ulokowany na samym szczycie – w pogodny dzień, rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama Santiago. Na szczycie znajduje się również mały japoński ogród botaniczny, dwa miejskie baseny, ZOO i specjalne miejsce przeznaczone do grillowania. Dzięki tym udogodnieniom San Cristobal jest jednym z ulubionych weekendowych miejsc mieszkańców miasta.
Plaza de Armas
Plaza de Armas jest sercem historycznej części miasta i głównym placem w Santiago. To właśnie tutaj znajduje się Catedral se Santiago, czyli najważniejsza katedra w kraju, Correos de Chile, urokliwy główny gmach poczty, Museo Historico Nacional, czyli Narodowe Muzeum Historyczne oraz wielki, zabytkowy budynek Portal Fernandez Concha, o którym krążą legendy związane z duchami. Plac tętni życiem, często można natknąć się tu na pokazy taneczne i inne mniejsze lub większe wydarzenia kulturalne. Komercyjną twarz historycznego centrum Santiago ukazują okoliczne pasaże, które odchodzą od placu w linii równoległej w cztery strony świata.

Santa Lucía
Santa Lucia to wzgórze i jeden z najbardziej popularnych parków publicznych stolicy Chile. Ma ono jedynie 629 m, mimo tego daje możliwość obejrzenia panoramy miasta. Znajduje się w ścisłym centrum Santiago i jest naocznym świadkiem rozwoju chilijskiej stolicy. To właśnie na wzgórzu Santa Lucia w 1541 roku hiszpański konkwistador Pedro de Valdivia nadał miastu nazwę Santiago. Na wzgórzu znajduje się zamek Castillo Hidalgo, fontanna Neptuna, wiele dróg i chodników, tarasy, a nawet mały ogród japoński. Santa Lucia jest idealnym miejscem na spacer.
Barrio Bellavista
Barrio Bellavista to obszar leżący między rzeką Mapocho, a wzgórzem San Cristóbal w Santiago w Chile. Artystyczny charakter tego miejsca znajduje odzwierciedlenie w wielu galeriach sztuki, kolorowych domach i wyluzowanych bistrach. Nocą okolica ożywa dzięki restauracjom, klubom i barom. Ulice Bellavista to mieszanka architektury z epoki, chłodnych barów i zielonych drzew. Dodajmy do tego słynne wzgórze Cerro San Cristóbal i łatwo zrozumieć, dlaczego od dziesięcioleci jest to tak popularna okolica. Jednym z najbardziej znanych klubów jest Bar Constitución przy Calle Constitución, co wieczór występują tu zespoły na żywo, a w weekendy popularni DJ-e przyciągają tłumy na parkiet. Kultowym punktem Bellavista jest La Chascona, ten dom był rezydencją chilijskiego poety i laureata Nagrody Nobla Pablo Nerudy. Obecnie mieści się w nim muzeum pełne ciekawostek, które poeta zbierał w ciągu swojego życia.
Muzeum Historii Praw Człowieka
Muzeum pokazuje burzliwy i bolesny okres dyktatury Augusto Pinocheta. Jest to najlepsze miejsce, aby zrozumieć dzisiejsze Chile i jego problemy, przedstawia historię ostatnich 50 lat i pozwala spojrzeć na kraj z chilijskiej perspektywy. Muzeum Historii Praw Człowieka ma na celu upamiętnić ofiary i ich rodziny oraz pobudzić refleksję i debatę na temat znaczenia szacunku i tolerancji, aby wydarzenia, które miały miejsce nigdy się nie powtórzyły. Bardzo ciekawie i rzetelnie przygotowana wystawa przeprowadza gości chronologicznie przez wszystkie lata dyktatury, aż do kończącego ją referendum i powrotu demokracji. Niektóre elementy wystawy są bardzo dosłowne i często brutalne – nie jest to więc dobre miejsce dla osób o wzmożonej wrażliwości.
Ciekawostki o Santiago de Chile
- Pod koniec XVI wieku miasto było osadą zaledwie 200 domów. Dopiero pod koniec XVIII wieku Santiago zaczęło nabywać infrastrukturę prawdziwego miasta.
- Andy widać z większości punktów miasta.
- Obrzeża miasta otoczone są winnicami, a Santiago znajduje się w odległości godziny od gór i Oceanu Spokojnego.
- W Santiago mieści się największy lunapark Ameryki Południowej – Parque Metropolitano.
- Niecała 1/3 populacji zamieszkuje stolicę kraju.