Uwiecznianie niezapomnianych chwil na nartach, desce surfingowej czy rowerze jest łatwiejsze, gdy ma się przy sobie niezawodny sprzęt. Dobrą alternatywą dla smartfonów są kamery sportowe. Test w terenie urządzenie tego typu zda dużo lepiej niż niejeden, nawet wzmacniany smartfon. Jaką kamerę sportową kupić? Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń o rozbudowanej funkcjonalności. Aby ułatwić dokonanie wyboru, powstało to zestawienie. Oto ranking kamer sportowych kosztujących od 1000 zł do 2500 zł.
Kamery sportowe ranking – kamery wodoszczelne
Kamery sportowe ranking – kamery wodoszczelne
GoPro HERO10 Black
Sprawdź cenę:
- Rozdzielczość 5,3K
- Nagrywanie w dużej liczbie FPS w każdej dostępnej rozdzielczości
- Stabilizacja obrazu HyperSmooth 4.0
- Przyspieszanie wideo dzięki Timelapse i 8-krotne Slow Motion
- Funkcje Live Burst i HindSight umożliwiające ustawianie nagrywania przed wciśnięciem spustu migawki
- Hydrofobowe pokrycie tylnego ekranu
- Pomocniczy wyświetlacz przedni
- Przeciętna jakość filmów kręconych przy małej ilości światła
Kamera sportowa GoPro HERO10 Black to urządzenie nagrywające w rozdzielczości 5,3K i to w 60 klatkach na sekundę (FPS). Również w niższych rozdzielczościach płynność wideo stoi na wysokim poziomie. W 4K nagrywać można w 120 FPS, a w 2,7K i Full HD w 240 FPS. GoPro HERO10 Black ma też tryb stabilizacji obrazu HyperSmooth 4.0, który świetnie radzi sobie z utrwalaniem dynamicznych obrazów. Film można także nagrać w 8-krotnym Slow Motion. Jest także Timelapse, czyli funkcja przyspieszająca zarejestrowane wideo. Inne przydatne funkcje to Live Burst (nagrywanie 1,5 s przed i po wciśnięciu spustu migawki), HindSight (kręcenie wideo 15 lub 30 s przed włączeniem nagrywania). Zaletą jest też hydrofobowa powłoka ekranu zapobiegająca osadzaniu się wilgoci i powstawaniu artefaktów na ekranie. A będąc przy nim, nie sposób nie wspomnieć o pomocniczym ekranie na froncie umożliwiającym podgląd nagrywanego filmu.
DJI Osmo Action
Sprawdź cenę:
- Pomocniczy wyświetlacz przedni
- Hydrofobowe pokrycie tylnego ekranu
- Przyspieszanie wideo dzięki Timelapse i 8-krotne Slow Motion
- Stabilizacja obrazu RockSteady
- Szybki dostęp do najważniejszych ustawień dzięki Quick Switch
- Funkcja Snap Shot umożliwiająca nagrywanie już po 2 s od włączenia migawki
- Brak stabilizacji obrazu w HDR
- Brak opcji prowadzenia transmisji na żywo
Propozycja DJI to przykład pokazujący, że równie dobre, jak produkty droższe mogą być znacznie tańsze kamery sportowe. Wodoszczelne urządzenie Osmo Action radzi sobie z przebywaniem w wodzie o głębokości do 11 m. Także i w tym sprzęcie producent nie zapomniał o hydrofobowej powłoce tylnego ekranu. Przedni wyświetlacz umożliwia podgląd nagrywanego kadru. Na pokładzie DJI Osmo Action znalazły się też funkcje takie jak Timelapse i 8-krotne Slow Motion. Wideo nagrywane tą kamerą jest nie tylko płynne, ale także stabilne. Górny pułap rozdzielczości to 4K przy 60 FPS. Za to, by film nie był poruszony, dba funkcja RockSteady. Jest też Quick Switch, czyli przycisk wywołujący szybki dostęp do najważniejszych ustawień kamery. Na pokładzie jest też SnapShot pozwalający na nagrywanie już 2 s po włączeniu kamery. Plusami są także wymienne filtry obiektywu.
Insta360 ONE X2
Sprawdź cenę:
- Rozdzielczość 5,7K
- Przyspieszanie wideo dzięki Timeshift i spowalnianie za pomocą Slow Motion
- Możliwość edycji wideo na wiele sposobów (Freeze Frame, Ghost Town, Invisible Selfie Stick, Aquavision)
- Obsługa standardu kodowania H.265
- Możliwość udostępniania nagrań dzięki WiFi w trybie Steady Cam
- Wideo 5,7K maksymalnie tylko w 30 FPS
W rankingu kamer sportowych nie powinno zabraknąć sprzętu dla miłośników nagrywania filmów sferycznych. Insta360 ONE X2 to urządzenie o maksymalnej rozdzielczości aż 5,7K. Kamerę wzbogacono o technologię FlowState, która stabilizuje nagranie. W prosty sposób można także ustabilizować horyzont, aktywując Horizon Lock. Oprogramowanie kamery umożliwia także łatwą edycję już po nakręceniu filmu. Dostępne w nim są opcje takie jak m.in. usuwanie kijka do selfie (Invisible Selfie Stick), zapisywanie najlepszej klatki (Freeze Frame), usuwanie ludzi z nagrania (Ghost Town), poprawianie kolorystyki wody (Aquavision), przyspieszanie wideo (Timeshift) i spowalnianie go (Slow Motion). Insta360 ONE X2 obsługuje ponadto standard kodowania H.265 umożliwiający zapis skompresowanego wideo w wysokiej rozdzielczości. Za sprawą łączności WiFi i trybu Steady Cam film można szybko udostępnić w internecie. Kamera jest wodoszczelna do głębokości 10 m, a po założeniu dodatkowej obudowy Drive Case do 45 m.
GoPro HERO9 Black
Sprawdź cenę:
- Rozdzielczość 5K
- Przyspieszanie wideo dzięki Timelapse i 8-krotne Slow Motion
- Funkcje Live Burst i HindSight umożliwiające ustawianie nagrywania przed wciśnięciem spustu migawki
- Stabilizacja obrazu HyperSmooth 3.0
- Stabilizacja wideo przyspieszonego (Time Warp 3.0) i poklatkowego (Speed Ramp)
- Hydrofobowe pokrycie tylnego ekranu
- Pomocniczy wyświetlacz przedni
- Tendencja do przegrzewania się skracająca czas pracy baterii
Dobrym wyborem jest także poprzednia wersja zwycięzcy tego rankingu. GoPro HERO9 Black to pierwsza w historii amerykańskiej firmy kamera sportowa wyposażona w kolorowy wyświetlacz na froncie. Dzięki temu sprawdzi się zarówno jako podgląd podczas nagrywania swojego wypadu na narty czy rower, jak i jako kamera internetowa do wideokonferencji. Obiektyw GoPro HERO9 Black umożliwia nagrywanie w rozdzielczości maksymalnie 5K w 30 FPS. Tak jak nowszy model w oprogramowaniu znalazły się funkcje Timelapse, 8-krotne Slow Motion, Live Burst i HindSight. Nagrane dzięki kamerze wideo są ponadto stabilizowane. Nie chodzi tu tylko o zwykłe filmy, w których za redukcję poruszeń odpowiada HyperSmooth 3.0, ale także TimeWarp 3.0 do stabilizowania nagrań w trybie Timelapse i Speed Ramp do filmów poklatkowych.
SJCAM SJ10 Pro
Sprawdź cenę:
- Przyspieszanie wideo dzięki Timeshift i spowalnianie za pomocą Slow Motion
- Nagrywanie w pętli i trybie HDR
- Tryb zdjęć seryjnych
- Możliwość udostępniania nagrań i ich edycji na smartfonie dzięki WiFi
- Wodoszczelność tylko do głębokości 5 m
Cechą, która najbardziej wyróżnia kamerę sportową SJCAM SJ10 Pro, jest bardzo szeroki kąt nagrywania wynoszący aż 170 stopni. Najwyższa rozdzielczość, w jakiej można nagrywać wideo to 4K. Dzięki możliwości kręcenia filmów w 60 FPS będzie ono także płynne. Także i tej kamerze producent nie poskąpił bogatego wachlarzu opcji służących do edycji nagrań. Użytkownik skorzystać może choćby z Timelapse i Slow Motion. Nie zabrakło również opcji nagrywania w pętli i trybie HDR. Dzięki SJCAM SJ10 Pro można także robić zdjęcia seryjne. Dla osób, które lubią dzielić się swoimi przeżyciami z innymi przydatnym elementem wyposażenia będzie WiFi umożliwiające transmitowanie obrazu na żywo. Moduł ten ułatwi też przesłanie filmu do smartfonu i jego wygodną edycję.
Najlepsze kamery sportowe wodoszczelne – podsumowanie
Rynek kamer sportowych, choć nie tak różnorodny, jak w innych segmentach sprzętów elektronicznych, ma do zaoferowania wiele ciekawych modeli urządzeń. Zaprezentowane tu modele to najwyższa półka, pełna kamer o doskonałych parametrach i rozbudowanej funkcjonalności. Zwycięzcę niełatwo było wybrać. Wygrywa GoPro HERO10 Black, która wyróżnia się możliwością nagrywania przy dużej ilości FPS i to nawet w rozdzielczości 5K. Nie mniejsze znaczenie ma najlepsza wśród producentów kamer sportowych stabilizacja HyperSmooth 4.0 i kolorowy przedni wyświetlacz ułatwiający nagrywanie filmów. Chwilę warto poświęcić także DJI Osmo Action. Kamera ta jest dobrze wyposażona, a przy tym znacznie tańsza od produktu GoPro. W przystępnej cenie użytkownik otrzymuje możliwość korzystania z podglądu na przednim wyświetlaczu, płynne nagrywanie w 4K i pomysłowy Quick Switch z dostępem do najważniejszych funkcji kamery. Z tego względu DJI Osmo Action wygrywa ten ranking w kategorii stosunku ceny do oferowanych możliwości.
Sprawdź nasze podobne rankingi:
Najlepsze słuchawki bluetooth
Najlepszy głośnik bluetooth
Najlepszy adapter podróżny
Najlepszy powerbank do samolotu
Najlepszy śpiwór letni