Jeśli planujesz wczasy w Chorwacji i zastanawiasz się, o co zadbać i co zabrać, trafiłeś na idealny poradnik. Dowiedz się, o jakie dokumenty powinieneś zadbać, co warto spakować do samochodu, jakimi drogami się udać i jakie przepisy drogowe mogą Cię obowiązywać. Na tak odległą podróż zawsze warto być przygotowanym na każdą sytuację!
Dlaczego warto pojechać samochodem do Chorwacji?
Wakacyjna podróż autem ma bardzo dużo pozytywnych aspektów. Wbrew pozorom jazda samochodem do Chorwacji nie musi kosztować więcej niż bilet na autokar, samolot bądź pociąg. Jeśli planujesz wyprawę ze znajomymi, koszt paliwa i winiet rozłożony na kilka osób może Cię pozytywnie zaskoczyć. Na miejscu możesz poruszać się rowerem, który przyczepisz na specjalne zaczepy do samochodu. Dzięki temu aktywnie spędzisz czas na miejscu i unikniesz kosztu paliwa przy poruszaniu się na krótkie dystanse na miejscu. Możesz się również zdziwić, jak pakowny jest Twój samochód. Jadąc w kilka osób, nie będziecie musieli przejmować się ograniczoną liczbą rzeczy do zabrania lub płaceniem za duży bagaż.
Jadąc autem, musisz jednak pamiętać, że na pokładzie powinien znajdować się więcej niż jeden kierowca. Trasa do Chorwacji wynosi kilkanaście godzin, w zależności gdzie konkretnie jedziesz. Konieczne będzie zmienianie osoby prowadzącej, dlatego obowiązkowych jest minimum dwóch kierowców.
Kolejnym pozytywnym aspektem podróży samochodem jest możliwość odwiedzenia kilku krajów, przez które będziesz przejeżdżać. Zaplanuj odpowiednio podróż i odwiedź Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię lub Węgry. Z pewnością będzie to ciekawy dodatek do wakacyjnego wyjazdu. Dodatkowo nie jesteś ograniczony odgórnie narzuconymi przerwami tak jak w przypadku podróży autokarem. Możliwość dopasowania postojów do własnych potrzeb jest niezwykle komfortowa i zapewnia większą swobodę. Przejazd przez piękną Chorwację i możliwość podziwiania okolicznych widoków również będzie wspaniałym doświadczeniem, które jest warte przejechania tej dość odległej trasy.
Wjazd do Chorwacji – o jakich dokumentach musimy pamiętać?
Standardowym dokumentem uprawniającym do wjazdu do Chorwacji jest dowód osobisty lub paszport. Chorwacja nie należy do strefy Schengen, także na granicy kraju obowiązkowa jest kontrola. Ponadto, jeśli zgubisz swój dokument lub utraci on ważność podczas pobytu, możesz otrzymać wysoki mandat. Dodatkowym kosztem będzie wyrobienie paszportu tymczasowego w konsulacie w Zagrzebiu, dzięki któremu będziesz mógł wrócić do Polski.
Ważną kwestią jest również zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne. Bezpłatną podstawową opiekę medyczną na terenie Chorwacji zapewni Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeśli jednak chcesz mieć pełniejszą ochronę, warto pomyśleć nad ubezpieczeniem turystycznym. Większość banków ma ciekawe oferty takich ubezpieczeń w przystępnych cenach.
Przed wyjazdem do Chorwacji warto również zarejestrować się w systemie Odyseusz. W przypadku, gdy wystąpi sytuacja nadzwyczajna za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło się z Tobą skontaktować i udzieli Ci niezbędnych informacji oraz pomocy za pośrednictwem właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej.
To musisz mieć w samochodzie – wyposażenie auta w Chorwacji
Podstawową czynnością przed długą podróżą samochodem powinien być oczywiście przegląd stanu technicznego pojazdu. Koniecznie sprawdź hamulce (szczególnie ważne na krętych, wąskich, górskich drogach w Chorwacji), zawieszenie, układ kierowniczy oraz silnik. Z pewnością ważna jest również sprawna klimatyzacja, zważając na wysokie temperatury w kraju.
Dowiedz się również czy Twoje ubezpieczenie OC jest aktualne. Jednak przegląd techniczny to nie wszystko, o co musisz zadbać przed tak długą podróżą. Każdy kraj ma swoje własne wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia w samochodzie. Jadąc do Chorwacji, zadbaj o to, żeby w Twoim samochodzie znalazła się kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i apteczka. Apteczka pierwszej pomocy i gaśnica nie są w każdym z krajów obowiązkowe, jednak w Chorwacji to pierwsze jest wymagane. Gaśnica jest opcjonalna, jednak warto ją posiadać.
Opłaty za autostrady w Chorwacji
Jeśli udajesz się samochodem do Chorwacji, powinieneś obliczyć koszt wszelkich opłat za autostrady. W Chorwacji nie obowiązują winiety, a zatem płacić będziesz na bramkach. Od 2017 roku rząd Republiki Chorwacji przegłosował ustawę zakładającą wzrost cen opłat za przejazd autostradą. Koszt wzrasta o 15% w sezonie letnim, a konkretnie od połowy czerwca do połowy września. Łączna długość płatnych autostrad wynosi aż 1314 km. Dodatkowo płatne są również przejazdy przez niektóre mosty i tunele. Opłaty pobierane są na bramkach, a zapłacisz zarówno gotówką, jak i kartą lub elektronicznym systemem poboru opłat. Płatność dokonywana jest za pomocą dwóch walut, kun chorwackich lub euro. Przed zdecydowaniem się na podróż samochodem, warto dokładnie zaplanować swoje trasy, by zminimalizować liczbę koniecznych opłat. Po informacje o dokładnym wykresie cen na konkretnych odcinkach autostrady zajrzyj na stronę www.turysta.org. Znajdziesz tam również mapę ze wszystkimi płatnymi autostradami w Chorwacji.
Trasy z Polski do Chorwacji – przez jakie kraje będziemy przejeżdżać?
Podróż samochodem do Chorwacji powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Powinieneś przejrzeć dostępne trasy i zastanowić się, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Jadąc ze wschodniej części Polski, najlepszą opcją będzie trasa przez Koszyce w Słowacji, następnie Budapeszt na Węgrzech. Jeśli podróżujesz z zachodniej części Polski, powinieneś wybrać trasę przez Brno w Czechach oraz Wiedeń i Graz w Austrii. Możliwa jest również trasa przez Drezno i Monachium w Niemczech. Jest to jednak finalnie trochę dłuższa podróż.
Jazda samochodem daje Ci możliwość na zwiedzenie po drodze wielu atrakcji. Warto zahaczyć o kilka ciekawych miejsc, aby urozmaicić swoją trasę.
Wybór jest również częściowo uzależniony od zasad panujących w każdym kraju. Najważniejszy jest zakup winiet. Winiety online są niezwykle wygodną opcją. Za 10-dniową winietę do Słowacji zapłacisz około 77 złotych, a 30-dniową 98 złotych. Z podobnymi cenami spotkasz się na Węgrzech, gdzie jest to 77 i 96 złotych w zależności od długości trwania. Wybierając następną trasę przez Czechy i Austrię zapłacisz 79 złotych za 10 dni i 139 zł za 30 dni za winietę Czeską. Za winietę obowiązującą na terenie Austrii zapłacisz 60 złotych a 10 dni i 96 złotych na 30 dni. Jadąc przez Niemcy, nie musisz się przejmować ani winietami, ani dodatkowymi opłatami za autostradę. Dużym plusem jest również brak limitu prędkości na autostradach.
Przepisy drogowe w Chorwacji
Powyżej zostały opisane już rzeczy, których posiadanie jest wymagane w aucie, przemieszczając się na terenie Chorwacji. Jednak kolejną istotną kwestią są również inne przepisy drogowe, a konkretniej narzucone limity prędkości. Każdy kraj posiada swoje własne ograniczenia. W Chorwacji w terenie zabudowanym możesz jechać maksymalnie z prędkością 50 km/h, a poza nim 90 km/h. Limit prędkości na drogach ekspresowych i autostradach jest jednak taki sam jak w przypadku np. Słowenii i Węgrzech i wynosi 130 km/h. Przemieszczając się między granicami różnych krajów, warto mieć na uwadze różne zakresy prędkości. Za jej przekroczenie otrzymasz oczywiście mandat, który będziesz musiał opłacić na miejscu lub na najbliższej poczcie.
Kolejnym punktem indywidualnie ustalanym przez władze państwa jest dopuszczalny prawem poziom alkoholu we krwi. W Chorwacji wynosi on 0,5 promila (dla porównania w Polsce jest to 0,2 promila). Zasada nie dotyczy jednak kierowców zawodowych oraz osób poniżej 24. roku życia, ponieważ w obu przypadkach obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. W przypadku złamania przepisu kierowca z zagranicy może stracić prawo jazdy na okres ośmiu dni.
Telefony awaryjne w Chorwacji
Ostatnią z ważnych informacji przed wczasami w Chorwacji, jest znajomość telefonów alarmowych. Wiadomo, że na miejscu nie wszędzie będziesz mieć dobry internet, dlatego warto, żebyś zapisał sobie je przed podróżą.
Telefon alarmowy do Ambasady RP w Zagrzebiu to (385) 98 359 796 a adres placówki to Miramarska cesta 23, 10000, Zagrzeb. Następnie do centrum dyżurnego dodzwonisz się pod 112, na policję pod 192, straż pożarną 193, pogotowie ratunkowe 194, pomoc drogową 1987. W sytuacji zaginięcia na morzu lub jakiegoś wypadku pod numerem 195 dodzwonisz się do służby odpowiadającej za poszukiwania i ratownictwo wodne. Gdy chcesz zaczerpnąć informacji ogólnych, zadzwoń pod 18981.
Odpowiednie przygotowanie przed długą podróżą samochodem jest niezwykle ważną częścią wakacji. Nigdy nie wiadomo jaka sytuacja może Cię spotkać, a wiadomo, najlepiej być przygotowanym na każdą możliwość i nie dać się niczemu zaskoczyć.
Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!