Przejdź do treści

Zmiany w zasadach kwarantanny dla przyjezdnych z zagranicy

Ujednolicono zasady dotyczące kwarantanny po przyjeździe do Polski granicą lądową i lotniczą. Doprecyzowano reguły izolacji odnośnie osób przybywających ze strefy Schengen i non-Schengen.

W poniedziałek w trakcie konferencji prasowej rzecznik rządu i sekretarz stanu ogłosili nowe zasady przekraczania polskiej granicy oraz kwarantanny dla przyjezdnych.

Przyjazd do Polski ze strefy Schengen

W trakcie konferencji poinformowano, że osoby przyjeżdżające ze strefy Schengen będą musiały okazać negatywny test na obecność COVID-19. Test będzie musiał zostać wykonany do 48 godzin przed przekroczeniem granicy (lądowo lub lotniczo).

Będą akceptowane testy antygenowe, jak i PCR, co jest dużym ułatwieniem dla podróżnych, ponieważ będą mogli wybrać tańszą wersję testu, czyli antygenowy. Dodatkowo z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik wykonany tuż po przyjeździe do Polski.

Nowe zasady dotyczą wszystkich środków transportu (publicznego i prywatnego) oraz osób, które przekraczają granicę pieszo. Do tej pory do kwarantanny zmuszeni byli wyłącznie podróżni przyjeżdżający transportem publicznym.

Wjazd do Polski ze strefy non-Schengen

W przypadku podróżnych spoza strefy Schengen – obowiązkowa będzie kwarantanna bez wyjątku. Oznacza to, że nawet negatywny wynik testu na obecność wirusa COVID-19, wykonany przed przyjazdem nie zwolni z obowiązku izolacji.

Jedyną opcją szybszego zakończenia izolacji jest wykonanie testu (PCR lub antygenowego) już w Polsce. Jeśli taki test nie zostanie wykonany – kwarantanna będzie trwała 14 dni.